Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A majaki atomkatasztrófa...

A majaki atomkatasztrófa miért volt súlyosabb mint Csernobil?

Figyelt kérdés

Konkrétan mi történt? Azt tudom hogy ott kísérleteztek hogy kifejlesszék a SZU atombombáját, de mi történt konkrétan? Felrobbant valami vagy mi konkrétan? Miért nincs majakról is annyi dokumentumfilm?

Azért ha belegondolunk hogyha nem lett volna a Szovjetunió akkor 2súlyos atomkatasztrófát kerülhettünk volna el...


2010. dec. 3. 16:02
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Nem kisebbítem az atomenergia fontosságát és jelentőségét. Egykori tisztelt tanárom, Marx György professzor úr is elkötelezett híve volt az atomenergiának. Tudom azt is, hogy a napelemek telepítési költsége piszok drága.

De Sir Butchernek fogalma sincs a valós energetikai viszonyokról, amikor azt írja, hogy "ahhoz fél országot le kéne fedni napelemmel".

A valós helyzet az, hogy Magyarország területét egy nyári napsütéses nap EGYETLEN ÓRÁJA alatt annyi energia éri napsugárzás formájában, mint az ország évi energiaszükséglete.

2010. dec. 6. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 kiscupo válasza:

Budwa nagyon jól leírt mindent de szerintem Majak-ot nem azért "nem kapták fel" annyira mind Csernobilt mert kevésbé lakott területen történt z egész ráadásul a nyugattól elég távol.

Azért ha belegondolunk hogyha nem lett volna a Szovjetunió akkor 2súlyos atomkatasztrófát kerülhettünk volna el...

ezt meg te írtad szerintem ha ők nem akkor más követi el ezeket a hibákat nem kell szidni a Szovjetuniót :D

2012. júl. 14. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

(Jó régi válaszra reakció :D)


Hiába éri el egy óra alatt a szükséges mennyiség: azt ugyanis elsőnek elektromos energiává kell alakítani, azt az energiát tárolni kell... A mai napelemek hatásfoka pedig hírből sem 100%-os.


Az energia tárolási lehetőségeink pedig aztán végképp nincsenek sehol ahhoz képest, amire igény lenne. Egyszerűen kivitelezhetetlen.

2012. júl. 14. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Bemásolom neked, itt a részletes leírás:

A feldolgozási folyamat maradványa nem más mint savak és hasonló vegyszerek, melyek radioaktív nuklidokat nagy mennyiségben tartalmaznak. Ezeket a feldolgozáskor visszamaradó vegyületeket egy nagy tartályban gyűjtik össze.

A radioaktív bomlás miatt az anyagok hőt termelnek – ezért a tartályt folyamatosan hűteni kell. Miután az 1956-os évben az egyik ilyen 250 köbméteres lezárt tartály hűtővezetéke meglazult, majd a hűtés leállt, a tartály belső tartalma elkezdett kiszáradni. 1957. szeptember 29-én a kikristályosodott nitrátsók egy ellenőrző berendezés elektromos szikrájától berobbantak (tehát egy vegyi és nem egy nukleáris robbanás történt), így nagy mennyiségű radioaktív anyag szabadult fel: hosszú felezési idejű izotópok mint stroncium-90, cézium-137 és plutónium.

A robbanás olyan látványos volt, hogy szemtanúk vallomásai alapján még több száz kilométerről is látható volt és a korabeli szovjet hivatalos sajtó távoli villámlásként illetve északi fényként magyarázta. A robbanás által felszabadult radioaktív felhő 400 kilométerre északkeleti irányba szállította a szennyezést. A katasztrófa következményeként körülbelül 1 millió curie radioaktív anyag szabadult fel és szóródott-terült szét kb. 20 000 négyzetkilométernyi területen.

2013. okt. 17. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!