Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Részecskegyorsító vélemény?

Részecskegyorsító vélemény?

Figyelt kérdés
Kinek mi a véleménye a részecskegyorsítóról?
2011. márc. 10. 19:05
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
100%

Mire jó?


Pl.: ha 60 évvel ezelőtt nem kutatnak hasonló témákban akkor sose jutunk ki az űrbe. Nem látnál esténként kábelTV-t, nem lenne GPS és pontos térképek sem.


A CERN-ben is hasonló fizikai kutatásokat végeznek. Mire lehet jó? Pl.: új energiaforrások kifejlesztésére. A Föld készletei végesek, nem élhetünk az olajon örökké mert el fog fogyni. Energia viszont mindig kelleni fog világítani, fűteni, gépeket működtetni, stb.

Ugyan úgy az űrkutatásnak is borzasztó nagy szerepe van. Nem azért, amiért sokan hiszik, hogy hű de jópofa lesz a csillagok között repkedni. De ha a Hold porából megtanulunk energiát előállítani biztonságosan, akkor egy focipálya méretű terület pora a Holdról az egész föld egy éves energiaigényét kielégíteni Kínától Amerikáig. Csak egy bázis kell oda ami kitermeli és energiát állít elő.

És még millió remek indokot lehetne felhozni.

2011. márc. 10. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 De Puta Madre ***** válasza:
Ok, ezt elfogadom válasznak, de attól még sokkal jobban viszonyulok energia terén például a megújuló energiához.
2011. márc. 10. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 dellfil ***** válasza:
100%

Részecskegyorsító? Igen. Kell. Van természetes is - pl. Sir Butcher is utalt rá - van mesterséges is. Nagyon sokfélét építettünk mi emberek ebből a fajta berendezésből.

Nyilván sokan CRT monitort bámulnak, miközben ezt olvassák. Nos a katódsugárcső is egy "részecskegyorsító". (Itt a "részecskék" elektronok. Azután az összes röntgensugár készülék is gyorsított elektronok becsapódási energiájával működik. Még sorolhatnám, hozzátéve az iskolai fizikaszertár "elengedhetetlen" kellékét a Van de Graaff generátort is, de ne feledkezzünk meg, hogy nem csak elektrongyorsítók vannak.

Például mondjuk protongyorsítók. (Egyet nap mint nap láthatunk az égen. Mármint a Napot.) Ezek tulajdonképpen hidrogén atommagokat gyorsítanak. És így tovább...

Az elemek "mezítelen" atommagjait ugyanúgy (persze nem ugyanolyan mértékben) gyorsítja a mágneses/elektrosztatikus tér, mint az elektronokat. Ezért azután "millióféle" gyorsító épült szerte a világon.

A természetnek persze sokkal nagyobb méretek - távolságok, energiák, idő - állnak "rendelkezésére", ezért mi, emberek belátható időn belül nem igazán tudjuk "űberelni" az "ő" általa létrehozott energiájú részecskéket.

De nem is ez a cél. Hanem az, hogy minél többet megtudhassunk a minket körülvevő közeg mibenlétéről. Ez olyan nagy baj? A kíváncsiság bűn? Hiszen akkor az összes kicsit is összetettebb idegrendszerrel ellátott lény bűnös! És ki állapította meg bűnüket? Aki "teremtette" őket? Stb...stb... Hitvitákba nem megyek bele...

Tehát, ha elfogadjuk, hogy a világról megtudni mindent amit lehet nem rossz, hanem minimum kívánatos, akkor a gyorsítók megléte nem negatív, elvetendő dolog. A véleményem meg az, hogy hajrá, csak előre a ...

A többi sejthetitek. :)


dellfil


U.i.:Azért lett ilyen kettészakadt az irományom, mert sajna bele-bele néztem a közben érkező kommentekbe. Borzasztó.

2011. márc. 10. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 De Puta Madre ***** válasza:
Én személy szerint nem vagyok ilyesmire kíváncsi, de hát mindenkit más érdekel. Részemről ennyi.
2011. márc. 10. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
100%

"Ok, ezt elfogadom válasznak, de attól még sokkal jobban viszonyulok energia terén például a megújuló energiához."


Egy napelem készítéséhez ugyan úgy komoly fizikai ismeretek szükségesek. Új anyagok fejlesztése, amik hatékonyabbak, stb.

2011. márc. 10. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

"De Puta Madre"

Örülök, hogy legalább lehet beszélni veled.


Az ilyen emberekkel, mint te, általában az a baj, hogy a tudományból csak azt fogadják el, amit már feltaláltak, mire ők felnőttek/öntudatra ébredtek. A többi: az új, az ismeretlen - az veszélyes, betiltandó.


De ilyen alapon még mindig a fán makognánk. Próbálj ezen elgondolkodni.

2011. márc. 10. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
részecskegyorsító?mi lenne vele a baj? a régi tv-kbe is a hátuljába volt katódsugárcső,kilépő elektronokat felgyorsította,és azt láttad a képernyőn,ahogy becsapódott...a mai tv-k nem pont így működnek azért,de onnan indult minden..az is egy kisebb részecskegyorsító.
2011. márc. 12. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim válasza:
A baj az vele hogy látszólag teljesen értelmetlenül költöttek rá dollármilliárdokat (miközben az éhínség, alultápláltság globális problémák, persze utóbbiak nem jelentenek akkora hasznot...), mert arra a kérdésre hogy mire való sokan becsülettel szajkózzák a betanított szöveget. Azonban miért éppen ezekre a kísérletekre költenek ennyit a kormányok vagy akárkik? Ez már inkább elgondolkodtató kérdés.
2011. nov. 24. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

Mert a föld túlnépesedett és az tulajdonképpen rajtad és pár jólétben élő de hatalmas szerető szívvel rendelkező aktivistán kívül senkit nem érdekel, ha pár millióan éhenhalnak hetente. Sőt, tulajdonképpen ha kihalna fél afrika az sem izgatna különösebben a nagyhatalmak közül senkit.


Viszont a CERN-ben olyan kutatás folyik, ami a jövőben is hasznosítható.

2011. nov. 24. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!