Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tegyük fel, hogy valaki...

Tegyük fel, hogy valaki elhatározza, hogy ő okos akar lenni. Ennek érdekében mától egy csomót fog olvasni, hogy mindenféle témáról tudjon beszélgetni (legyen az társadalom- vagy természettudomány, művészetek stb. ) Te milyen könyveket ajánlanál neki?

Figyelt kérdés
2011. okt. 16. 22:00
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
32%
Okosabb biztos nem leszel, esetleg műveltebb, tájékozottabb. Tényleg kéne a téma, különben 100 könyv kevés.
2011. okt. 17. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:

borzasztó, hogy mindenki mindig felül akar kerekedni a másikon:)

és mi az hogy nincs általános műveltség?

imádom, amikor valaki valami akkorát akar mondani, de valami nagy hülyeség lesz belőle.

szóval nincs általános műveltség, mindenki MÁSKÉPP művelt. de ha mindenki MÁSKÉPP művelt, akkor tulajdonképpen mindenki művelt.

vagyis ha nem tudom a himnuszt, vagy hogy mikor tört ki a II. világháború, hogy ki írta a Toldit, hogy ki az a Michelangelo vagy hogy mi az az egyenes arányosság, akkor én nem tanulatlan vagyok, csak másképpen művelt. ez tetszik.

amúgy belehalnátok, ha nem kötöszködnétek ennyit?:)


ja. az egyik válaszoló írta, hogy "Sagant egyik alapcsomagba se". Miért ne?

2011. okt. 17. 02:19
 13/19 anonim ***** válasza:
32%
Téma nélkül elég nehéz...
2011. okt. 17. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
23%

Charlie azért lett okos, mert megműtötték az agyát és így ki tudta használni az agya teljes kapacitását. Ráadásul naponta több könyvet olvasott, képolvasással :) Színházba járt, kiállításra és a végén már nem is aludt :D A könyvben nemcsak okossá vált, hanem intelligensebbé is.

Szóval szerintem, nem lehet csak úgy okos valaki (ez elég buta megfogalmazás - ami Charliera illik, hisz ő elég egyszerű ember volt)

Szóval ha többet olvasnál műveltebb lennél, mint az átlag, szélesebb látókörű és nyitotabb.

2011. okt. 17. 05:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
És még valami, a műveltség és az intelligencia nem csak a lexikális tudást jelöli. Én sem emlékszem sokmindenre a szakközépből már (elég régen volt) viszont én is rengeteget olvasok, utazok, kiállításokra járok, de ettől nem leszek kvantumfizikus, még akkor sem, ha erről olvasnék, mert nem értem.
2011. okt. 17. 05:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
32%

És hogy a kérdésre is válaszoljak :)

Menj be a könyvtárba (lehetőleg egyetemibe, ahogy Charlie is) és kezdd el az 'A'-nál.

Ajánlanám az összes kötelező olvasmányt, szépirodalmat, Stanislav Lem-et, Asimov-ot, útikönyveket, művészetről mindent, sportról mindent, természettudományi könyveket, Freud, Hegel, Marx...és a többit

Plusz ajánlanám eredeti nyelven, az lenne a mégjobb.

2011. okt. 17. 05:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
71%

Szerintem a kérdező nem konkrétan intelligens, okos akar lenni, hanem inkább széleslátókörű, tájékozott. És ha ez a célja, akkor én már megemelem a kalapom, szerintem ez az "okosság" első lépcsője, és dícséretes.


Bocsi, hogy a kérdésre nem tudok válaszolni, de szerintem elsőként keress egy fő irányt. Pl. Zene, műszaki/mérnöki gyakorlat, biológia/orvosi infók, csillagászat, történelem, nyelvek, irodalom, földrajz,.... nehéz egyszerre mindbe belelátni.

2011. okt. 17. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

02:19


"és mi az hogy nincs általános műveltség?"


Már leírtam.


Van, aki szerint az általános műveltséghez illik ismerni az operákat, de mondjuk nem tartozik az általános műveltséghez tudni, mi az az integrálszámítás. Van, aki szerint meg fordítva. Nincs egységes normája annak, hogy mi az általános műveltség.


Régen VOLT olyan, hogy általános műveltség. Az érettségit jelentette, ugyanis a gimnázium elvégzése tette az embert párbajképessé, és ekkor járt valakinek az "úr" megszólítás is. Tehát úriember és nem úriember között az egyik fő különbség a középiskolai végzettség volt. A középiskolában tanítottak pl. görög és latin nyelvet és irodalmat, meg egy kis matekot, földrajzot, történelmet, zenét és nagyon kevés természettudományt. Ez volt az általános műveltség. Ma ilyen nincs.


"szóval nincs általános műveltség, mindenki MÁSKÉPP művelt. de ha mindenki MÁSKÉPP művelt, akkor tulajdonképpen mindenki művelt."


Nem. Aki semmihez sem ért, az nem művelt.


"vagyis ha nem tudom a himnuszt, vagy hogy mikor tört ki a II. világháború, hogy ki írta a Toldit, hogy ki az a Michelangelo vagy hogy mi az az egyenes arányosság, akkor én nem tanulatlan vagyok, csak másképpen művelt."


Ha bármit olvasol (irodalmat, történelmet, jogot, akármit), akkor tudod, mikot volt a II. vh. vagy ki az a Michelangelo. Tehát ha nem tudod, ki az a Michelangelo vagy mikor volt a II. vh., akkor az csak akkor lehetséges, ha semmihez sem értesz.


Esetleg elképzelhető, hogy nagyon értesz a szegkovácsoláshoz vagy a gyomirtáshoz, de semmi máshoz sem. Az nem műveltség, hanem szakbarbárság.


"ja. az egyik válaszoló írta, hogy "Sagant egyik alapcsomagba se". Miért ne?"


Mert az élet még a legalapvetőbb klasszikusok ismeretéhez is rövid, így a népszerű ismeretterjesztő irodalmat felnőtt korban már nem ajánlanám senkinek. 10-12 éves korban figyelemfelkeltésre még jó.

2011. okt. 17. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
A valódi általános műveltség-felvétel 18 éves korunkig van. Utána az egyetemmel/egyetemekkel valamennyire mindenki szakosodik. (Nem jelenti, hogy nem fejlesztheti magát, de jó eséllyel nem marad rá ideje). Okosság-műveltség-intelligencia-választékos fogalmazásmód nem jár kéz a kézben. (Az utolsó ma már alig jellemző - fájdalmas).
2013. nov. 2. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!