Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Igaz az, hogy minél okosabb,...

Igaz az, hogy minél okosabb, intelligensebb valaki, annál kevésbé vallásos?

Figyelt kérdés
Úgy hallottam, hogy minél jobb valaki a tudományok területén,és minél tanultabb, annál kevesebb a valószínűsége, hogy hisz bármilyen istenben. Mit gondoltok?
2011. dec. 12. 15:51
1 2 3
 21/21 anonim ***** válasza:

Látom, hogy jó régi a kérdés, de hátha még idetéved valaki.


Attól, mert valaki intelligens, okos, és a tudományok nagy tudója, vagy radikális gondolkodó, még nem feltétlenül kell hogy ateista legyen.


Én jómagamat csak tájékozott embernek vallom, ugyan akkor ateista vagyok. Bár nem fanatikusan, nem tekintem vallásomnak, mint azt említették korábban. Sőt újabban (így, hogy jobban beleástam magam a felvilágosodás korába), kezdem egyre közelebbinek érezni magamhoz a deizmust. ("A deizmus értelmében Isten megteremtette ugyan a világot, de tovább nem avatkozik be a világ fejlődésébe") Na persze továbbra sem mondom, hogy Isten volt az, csak hogy lehetett egy felsőbb erő, vagy valami ami az egészet (a világmindenség kialakulását) útnak indította, és olyan jó munkát végzett, hogy továbbfejlődött idáig, ahol ma tartunk. Még jobban szeretném megérteni ezt az egész vallás-kört, és jobban beleásni magamat az egész felfogásba.


Valamint Isten nem létezésének a bizonyításával csak annyit tudok mondani, hogy azt bebizonyítani, hogy valami NEM létezik lehetetlen. Na persze nem minden esetben, de Isten pont egy olyan dolog, aminek nem létezését bizonyítani nem lehet.

És itt térnék ki Bertrand Russell angol filozófus teóriájára, amit ma már csak Russell teáskannája néven ismerünk.


"Ha azt állítanám, hogy a Föld és a Mars között egy porcelán teáskanna kering a Nap körül egy elliptikus pályán, akkor senki sem tudná megcáfolni az elméletemet, feltéve ha olyan óvatos lennék, hogy azt is hozzáfűzöm, a teáskanna túl kicsi ahhoz, hogy akár legjobb távcsöveinkkel is észlelhessük. Ha azzal folytatnám, (mivel a hipotézisemet lehetetlen megcáfolni), emberi ésszel elfogadhatatlan feltételezés volna kételkedni benne, okkal gondolhatnák rólam, hogy ostobaságot beszélek. Ennek ellenére, ha ősi könyvek támasztanák alá a teáskanna létezését és minden vasárnap szent igazságként tüntetnék fel, belenevelnék a gyermekek elméjébe az iskolában, és mi vonakodnánk ezt elhinni, akkor azt különcségnek minősítenék, és egy felvilágosult világban pszichiáter figyelmébe ajánlanának minket. A középkorban az Inkvizíció elé vinnék az ügyet."


Érdemes mindenkinek többször átolvansi és gondolkodni rajta. Akár vallásos az illető, akár nem.

2013. jún. 26. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!