Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Lehetséges az, hogy az emberek...

Lehetséges az, hogy az emberek nem ugyanolyannak látják a színeket?

Figyelt kérdés

Gondolok itt arra, hogy pl piros-barna.

Nem tudhatjuk, hogy a másik milyennek látja csak ezt a nevet tanulta meg neki..


2011. dec. 22. 11:44
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
Ez inkább színvakságra gyanús embereknél kérdés, de a homo sapiens sapiensek genetikájuktól adódóan ugyanúgy látják a színeket.
2011. dec. 22. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors választ!
2011. dec. 22. 11:48
 3/17 anonim válasza:
100%
Ezen már én is gondolkodtam. Szerintem könnyen lehetséges, hogy az agy másképp dolgozza fel a színeket különböző embereknél.
2011. dec. 22. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Velem előfordul, hogy más árnyalatot látok a jobb vagy a bal szememmel. Főleg sárgához hasonló színeknél.


Biztosan lehet árnyalatnyi eltérés, de amire te gondolsz az szerintem a színtévesztés kategória.

2011. dec. 22. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
57%

Lehet hogy valaki a zöldet látja kéknek és a kéket zöldnek, csak a névhasználat lett egységes.


Amíg nem bújhatunk be a másik agyába addig ez soha nem fog kiderülni.

2011. dec. 22. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
52%
Az ilyen durva tévesztések, hogy a kéket összekeveri a zölddel, már kissé közelít a színvaksághoz, de aki igazán színvak, a pirosat sem tudja megkülönböztetni a zöldtől ezért nem is kaphat jogosítványt. A pirosnak is vannak árnyalatai és nevei. É mint festő könnyen tudok különbséget tenni az angolvörös, a neon piros és a vörös között, de sokan mindegyikre csak azt mondanák: piros.
2011. dec. 22. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%
Én is gondolkoztam ezen régen. Talán akkor lenne esély ezt megtudni ha közvetlenül kötnénk össze az emberek agyát.
2011. dec. 22. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%
A színvakság más dolog, itt arról van szó h ugyanúgy megkülönbözteti mondjuk a zöldet és a kéket mint más, csak éppen más színt lát helyette és azt nevezi kéknek vagy zöldnek.
2011. dec. 22. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

Nekem az a véleményem, hogy az emberek agya, szeme, közvetítő idegei normális esetben azonos felépítésűek. Így nagyon valószínű, hogy az érzékszerveiket érintő ingerek azonos módon, és azonos ingerületet váltanak ki. Így ésszerű az az elgondolás, hogy amit én pirosnak látok (és annak is nevezem), az másoknál is ugyan azt a színt jelenti, azaz ugyanazt és ugyanúgy érzékeli, és ugyanúgy pirosnak is hívja, mint én.


maci

2011. dec. 22. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

A színtévesztést, színvakságot leszámítva árnyalatnyi különbség lehet ("objektíven mérve" is, vagyis kisebb eltérések a neuronhálózatban, más imprinting egyes színekre), illetve erre még rájön egy apró különbség, ami abból adódik, hogy nem mindenki ugyanazt a szín tanulja meg gyerekkorában. Aki valami okból csak fakóvöröset látott, annak a rózsaszín még lehet simán piros, de egy élénk piros színt már lehet, hogy bíbornak nevezne, holott ugyanazt látja, csak más színként értelmezi. Ez nem csak nevezékbeli különbség, ő annak határozottan a bíbor árnyalatára fog figyelni.

Persze ez "képezhető" is. Egy festőnek látnia kell azokat a különbségeket, amiket egy halandó szem nem fog kiolvasni (persze látja, hogy valami különbözik, de meg nem tudná mondani, micsoda), és lehet, hogy neki valami már nem piros, hanem barna (mert látja azt az árnyalatnyi különbséget), de nekünk még simán piros lenne.

2011. dec. 22. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!