Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Lehetséges az, hogy az emberek...

Lehetséges az, hogy az emberek nem ugyanolyannak látják a színeket?

Figyelt kérdés

Gondolok itt arra, hogy pl piros-barna.

Nem tudhatjuk, hogy a másik milyennek látja csak ezt a nevet tanulta meg neki..


2011. dec. 22. 11:44
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

A totál más színlátás szerintem nem fordul elő, de léteznek még anomáliák is a színtévesztések mellett. Ezekben egyes színek tartománya kibővült, míg másoké összeszűkült.

Külön képzés nélkül néhány ezer árnyalatot lehet megkülönböztetni. A festés, színes kézimunkák készítése megnövelik a megkülönböztethető színárnyalatok számát.

2011. dec. 22. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
78%
13:16 voltam. A festészet mellett nyomdászattal, számítógépes grafikával is foglalkozom. sok emberrel találkozom naponta, de még soha nem láttam olyan, hogy valaki összekeverné a zöldet a kékkel. Bár tény, hogy a zöldnek rengeteg árnyalata van és van egy határ, ahol a kettő összemosódik, többnyire ezt hívják türkiznek a világosabbik tartományban. Sárgából is rengeteg árnyalat létezik, de az okker egy olyan szín, ami sárgának mondható, de mindenki tudja, hogy okkersárga. Az előző hozzászólásomban írtam a pirosról. Nos, ha nincs viszonyítási alap, a felsorolt árnyalatokat egyértelműen pirosnak nevezik, de ha egymás mellé helyezem pl. az angolvöröst és a tűzpirost, már biztosabb a válasz. Ilyenkor az ember már az angolvöröst szinte barnának látja. Nem mindegy az sem, hogy egy-egy színt milyen másik szín mellé helyezünk. Ha élénk sárga mellé tesszük a bordót, kissé barnásnak tűnik, de egy semleges krém színű alapon jól kijön a bordó árnyalat. Szerintem, legalább is az én tapasztalatomból ítélve, az emberek egyformán látják a színeket. Ha nem így lenne, néhányan azt mondanák a fű kék? Nem hiszem. Igaz, hogy a színskálában megvannak a nevei az árnyalatoknak és ezt betéve nem tudja mindenki, de azzal egyet tudunk érteni, hogy a "forest green" az ügyfelem számára is egy mély fenyő zöldet jelent, vagy az "avocado green" egy élénk világos zöld. Ugyan így meg tudják különböztetni a keki-t és az olivát. A tervezéseim során még soha nem volt reklamációm, ami azt bizonyítja, hogy az emberek éppen úgy látják a színeket, ahogy én.
2011. dec. 22. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
100%

Vannak apróbb különbségek.

Az emberek azért nem vesznek össze a színeken, mert mindenki ugyanazt a nevet tanulta az adott színre, és a különbségek nem olyan nagyok, hogy lényegesen eltérjenek a színek.


A különbségek leméréséhez ajánlom, nézz utána a nők négyszínlátásának. Egyes nőknél ugyanis akkora különbségek vannak az örökölt génkészletek között, hogy tulajdonképpen négyfajta alapszínt látnak, tehát a közönséges halandóknál sokkal több színt tudnak összerakni belőle.

2011. dec. 22. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
100%

Itt van szó négyszínlátásról is.

[link]


Figyelem: (igazi) férfi eleve esélytelen arra, hogy ilyen legyen neki!

2011. dec. 22. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
100%

wiki: "de a férfiak kis százaléka retinális tetrakromát"

tehát azért a férfiakat se írjuk le. ;)

meg ami még befolyásolhatja:

[link]

2011. dec. 22. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
Szerintem ilyen siman van emlekszem volt egy haz aminek a szinen mindig vitatkoztunk a ferjemmel nekem vilagoskek volt neki meg halvanyzold. Megkerdeztunk masokat is es eltero valaszokat kaptunk. A szin turkizes volt pont a ketto kozott nekem kozelebb volt a kekhez neki meg a zoldhoz, van ilyen. (Amugy kek volt :) )
2011. dec. 23. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Mindenkinek ment a zöld kéz! :)

2011. dec. 23. 12:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!