Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Sikerült egy komolyabb függősé...

Sikerült egy komolyabb függőségemtől megszabadulnom, de számomra szinte érthetetlen, hogy hogyan ment ilyen könnyedén. Hogyan tudnám ezt alkalmazni a dohányzásról való leszokásban? Bővebben lent.

Figyelt kérdés

Pszichológiailag igen addiktív vagyok a számítógépes játékokra, most konkrétan a minecraft csábított el nagyon, nem is hittem volna, hogy valaha abba bírom hagyni.


Újabb küldetésem az volt, hogy találjak egy falut, de sehol nem leltem fel egyet sem, így az a megoldás maradt, hogy egy trükkel új játékot kezdek egy falu mellett, de az összegyűjtött tárgyakat egyszerűen semmilyen módszerrel nem tudtam átvinni, ezért teljesen motiválatlan maradtam az újabb játszásra, de ez számomra érthetetlen, hiszen nagy fanatikusa voltam, és ugyanúgy tudnám folytatni a játékot, de mégsincs kedvem, ami nem is nagy baj, több időm marad a kötelességeimre.


A nagy kérdés az, hogy milyen pszichológiai dolog lehetett az, ami miatt ilyen könnyedén befejeztem a játékot, és hogyan tudnám ezt más függőségeknél alkalmazni, mint pl a dohányzásnál?



2013. máj. 22. 18:12
1 2
 1/11 anonim válasza:

nemvagyok pszihológus de az én vélemeényem ez:


a minecraft egy ojan játék ami úgy játszatja magát hogy csomó lehetőséget kínál neked és nemmondja meg mitkezdj vele ezt nekedkell kitalálni és addig tudja csak magát játszatni ameddig a lehetőségeket ki nem meríted ...


na , az emberek ojanok hogy ugye nemérik be csak annyival amennyiük van hanem mindig ujjakat akarnak teremteni

ez így van a lehetőségek szempontjából is (ezért lehet csalni a játékokban;) és ugye moddolni a minecraftot


egy ember akkor kezd el valamit önszántából ha kíváncsi aztán akkor fojtatja hogyha élvezi


ha már nem kíváncsi de mégis fojtatja akkor az azért van mert még élvezi


ha fojtatja de nem élvezi akkor azért teszi mert keresi benne az élményt vagyis kíváncsi hogy van-e benne még valami


hogyha már nem kíváncsi és nemis élvezi akkor mértfojtassa

az élmény elfogyott csikket eldobni jöhet a következő szál ;)

2013. máj. 22. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Én csak abbahagytam, mert úgy akartam. Nem volt oka, vagy ha úgy tetszik, ezer oka volt (érdemes rágoglizni olyasmire, hogy Bunny a dohányzásról, és végignézni jól), de nem az okok miatt hagytam abba, hanem mert nem voltam hajlandó dohányosként gondolni magamra. Rájöttem, hogy senki nem született annak, és hogy természetesen semmi végleges nem történik, ha "rászoksz" (igazából csak hozzászoksz, alkalmazkodsz). Felfogtam az igazságot: költök arra, hogy az legyek, ami nem vagyok, és ezt évekig, mire rájövök, hogy nem kell. Ilyen vicces az igazság. Másnap reggel már kínálhattál volna, és kínálhatsz azóta is, mindegy mennyi sört nyakalok, mindegy, milyen feszült vagyok (megjegyzendő, hogy a cigaretta soha nem tüntet el több feszültséget, mint amennyit a hiánya okozott előtte).


Szóval ismerd meg önmagad, és örvendj neki, ha már az illem is úgy diktálja... :)

2013. máj. 23. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Wadmalac ***** válasza:

A módszer lehet hasonló: ha elveszed a vele járó pozitív élményt, abbahagyod.

Van egy receptre kapható tabesz, ami megakadályozza, hogy a nikotin hatására dopamin szabaduljon fel. Ezzel ugrott a rágyújtás utáni jó érzés, a nyugtató hatás, csak a megszokás marad a büdös füsttel, az meg nem hosszan motivál. Ha mégis rágyújtasz, két slukk után elnyomod, mert kifejezetten rosszul esik.

Depresszióra hajlamosoknak nem ajánlják, érthető okokból. "már a cigit sem élvezem" és a kardjába dől. :D

2013. máj. 23. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Szerintem sok dohányos már egyáltalán nem élvezi a cigizést, csak a kialakult függőség miatt gyújt rá mindig, így a cigi legfeljebb a nikotinhiány okozta feszültség megszűnése/csökkenése miatt "nyugtató" hatású.

Az a bizonyos tabletta pedig állítólag igen hatékony (90%-ban), de elég sok a lehetséges mellékhatása. :(((

[link]

2013. máj. 23. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Wadmalac ***** válasza:

Én valódi leszokási szándék nélkül, színtiszta kíváncsiságból kipróbáltam. Csak 1 hetes adagot vettem. Három nap szedés után undorodva dobtam le a cigit, az egyhetes széria után két hónapig nem tudtam rágyújtani úgy, hogy el is szívjam a cigit.

:D

Egy emóst tán megölne, de én nem tapasztaltam semmit a leírt LEHETSÉGES mellékhatásokból. :)

2013. máj. 23. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Brányi Bence ***** válasza:

Azért én árnyalnám a képet (bár nincs pszichológusi képesítésem, nem dohányzom, viszont számítógépes játékkal én is játszom):


A legtöbb számítógépes játéknak vannak motiváló tényezői, akárcsak egy futóversenynek: van sok szabály, ezek mentén a jobb fog győzni - pl.: egy Call of Duty szintű játékban nyomulsz előre, ölöd a poligon-rosszfiúkat, aztán a pálya végén gratulálnak neked, ami örömet okoz.


A Minecraft abban más, hogy nincs vége és néhány szabályt leszámítva nincsenek határok vagy célok, ergo addig tudsz játszani, amíg találsz új célokat, amíg a fantáziád bírja (lévén minden végtelen és nincs olyan pont, ahol véget ér a játék).


Ha tehát egy idő után elfogynak az általad állított célok (max. szint, London méretarányos mása, bármi), már nem vágysz rá.


Viszont:


A dohányzást többnyire nem az öröm motiválja, nincs haszna, sőt, a legtöbben nem is élvezik, egyszerűen rutinná válik vagy muszáj, mert különben nem lesz menő.


Talán ennél is fontosabb, hogy (többek között a nikotin miatt) a dohányzás fizikai elváltozást is okoz (ellentétben a számítógépezéssel, amitől jóformán "csak" szemproblémákat és ínyhüvely-gyulladást kaphatsz).


A függő számára a dohányzás megnyugtató, ezért gondban van a leszokással - a nikotin hiányát a szervezet nem bírja, amitől többek között ideges, zaklatott lesz, ráadásul az elmaradó rutin miatt a függő még rosszabbul érzi magát. Persze le lehet szokni, de a általában hatalmas erőfeszítést kíván és stresszhelyzetben magas a visszaszokók aránya.


Ergo a te módszereddel leszokni - sajnos - csak olyan dologról lehet, ami nem okoz fizikai függőséget (tehát drogra, italra, sőt, sóra sem alkalmazható, viszont szerencsejátékra talán igen). Amúgy viszont miről akarnál még leszokni?


(a dohányzásról leszokásról még annyit, hogy szerintem sziklaszilárd elhatározás és sok esetben valamilyen trauma kell hozzá: egy barátom kb. fél év után "csak úgy" abbahagyta, nagypapám viszont 40 évnyi cigizés után akkor, miután megműtötték a torkát és az orvos figyelmeztette, hogy ezt csak a szerencse miatt élte túl és ha még egy szál cigit elszív, abba belehal + előtte a felesége ebbe halt bele).

2013. máj. 23. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Wadmalac ***** válasza:

"A dohányzást többnyire nem az öröm motiválja, nincs haszna, sőt, a legtöbben nem is élvezik"


Nem tudatosan, de igen.

A nikotin a vérbe jutva dopamin-termelést vált ki. Az meg olyan mint az endorfin.

2013. máj. 23. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

"de én nem tapasztaltam semmit a leírt LEHETSÉGES mellékhatásokból."


Wadmalac, drága, te szerencsés ember vagy. :P

(Én is írtam, hogy lehetséges, csak nem emeltem ki.)


A mellékhatásokat mostanság már az előfordulás gyakorisága szerint is szokás osztályozni, azaz hogy milyen arányban fordulnak elő.

Nekem általában a gyógyszerekkel nem szokott gondom lenni, kivéve néhány antibiotikumot, amivel volt. :D

De pont a cigiről való leszokás egyik ritka tünetét - több próbálkozásom lévén - már nem egyszer produkáltam; konkrétan a benáthásodást, ami pedig 1000 emberből 1-nél fordul elő, azaz 1 ezreléknél. És nem úgy, hogy bebeszéltem magamnak, mert csak utólag tudtam meg, hogy ez előfordulhat.

2013. máj. 24. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Wadmalac ***** válasza:

[link]


A mellékhatások egytől egyig pszichikaiak. Az alapból labilis embernél okozhatnak gondokat. Nálam a depressziógyanús másodpercek erős szinkront mutatnak a havi sárga csekkes és apeh-levelek kibontásakor, egyéb esetek csak nyomokban. Így azt hiszem, nem tartozom a veszélyeztetettek közé. :D

2013. máj. 24. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Én nem szedtem ezt a gyógyszert soha. Az említett náthákat bármiféle külső ráhatás vagy beavatkozás nélkül produkáltam, mert én ilyen "önálló" és "ügyes" vagyok. :D

Még csak magamba se beszélhettem, mivel mint írtam, nem tudtam, hogy ez egy kísérőjelensége lehet a leszokásnak.


"A mellékhatások egytől egyig pszichikaiak. Az alapból labilis embernél okozhatnak gondokat."


A listát végignézve ezt kétlem. (Egyébként majdnem ugyanazt a betegtájékoztatót linkelted be, mint én. Csaknem a Pfizernél dolgozol? :P)


Esetleg akkor lehet benne valami, ha elfogadjuk azt, amit az egyik pszichológiatanárom mondott (2006-ban vagy 2007-ben), miszerint régebben a betegségek kb. 60–70 %-át tekintették pszichoszomatikusnak, manapság már közel 100%-át. Ha ez igaz, akkor tulajdonképpen szinte minden fizikai/testi tünetnek és betegségnek lelki háttere van, így egy gyógyszer mellékhatásai is ennek függvényében jelentkezhetnek az egyénnél.

2013. máj. 24. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!