Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért van ez? Csak véletlen,...

Miért van ez? Csak véletlen, vagy van tudományos alapja?

Figyelt kérdés

https://www.youtube.com/watch?v=W-ZHoIJh1W8

Nekem működött, miért? Vagy ez csak véletlen?



2015. febr. 20. 17:17
 1/4 2xSü ***** válasza:
100%

- Mondj egy véletlenszerű számot 1 és 10 között!

- Hét.

- Mondj egy gyümölcsöt!

- Alma.

- Mondj egy költőt!

- Petőfi.

- Mondj egy zöldséget!

- Répa.

- Mondj egy szerszámot!

- Kalapács.

- Mondj egy színt!

- Piros.


Vannak fogalmaink, amik objektumoknak egy halmazát írja le. Pl. gyümölcsök. Nincs olyan, hogy általános gyümölcs, így amikor egyetlen gyümölcsre kell gondolni, akkor a halmaz egyik elemével reprezentáljuk az adott halmazt, ami a legjobban jellemző tagja a halmaznak, amivel a leggyakrabban találkozunk.


Illetve nem mindig. Lehet, hogy éppen azon gondolkodom, hogy jó lenne holnap főzni valamit, és gondolkodom rajta, hogy spenótot, vagy sóskát csináljak. Ha ebben az esetben mondja valaki, hogy mondjak egy zöldséget, akkor valószínű, hogy spenótot, vagy sóskát fogok mondani. A hatossal való machináció csak arra jó, hogy kikapcsolja az agyadat, hogy még véletlenül se gondolj közben zöldségekre, így erősebb az a hatás, hogy a kulturálisan leggyakoribb, legjellemzőbb elemével azonosítsd a halmazt magát. Ez a mi kultúránkban a fentiek alapján fog alakulni. Persze egy őserdőben élő ember nem az almát fogja mondani, ha egy gyümölcsöt kell mondani, hanem azt a gyümölcsöt, amit a leggyakrabban fogyaszt, ami a leggyakrabban van benne a mesékben, valamiféle szimbólumként is funkcionál. Mint nálunk az alma azért ott van a Bibliától a Hófehérkén vagy Trója történetén át mondjuk egészen iPhone-ig egy csomó helyen.

2015. febr. 20. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 2xSü ***** válasza:
100%
A répára külön kitérve, ez az egyik leggyakrabban használt zöldségünk. Benne van a répamesében, a répa, retek, mogyoró nyelvtörőben, a zöldségleves fő összetevője, a leveszöldség fő összetevője, szóval egy csomó alkalommal nevezzük zöldségnek, és nagyon sokszor esszük. A húsleves is olyan, ami a levesek kitüntetett tagja, az általános levest is inkább húslevesként és nem paradicsomlevesként képzeljük el, így más halmazt reprezentáló elemmel is van kapcsolata.
2015. febr. 20. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Ó értem, köszönöm :)

Egy hasonlóban meg az volt, hogy piros kalapácsot fogsz mondani, de én piros telefontokot mondtam, mert ahogy magam elé néztem pont az volt ott :D

Zöld kezet kaptál :)

2015. febr. 20. 17:50
 4/4 Vree ***** válasza:

Nem nyert...A kaliforniai paprikára gondoltam.


Amúgy nyilván minél gyorsabb választ kell adni, annál egyszerűbb/gyakoribb dolog fog beugrani. Az "ismételgesd a 6ot" csak arra szolgál, hogy elvonja az ezsed figyelmét.

2015. febr. 21. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!