Van biológiailag és kémiailag szennyezett víz. Egy ismerősömmel azon vitatkoztunk, hogy ő kémiailag szennyesedett vizet meg tudja tisztítani?
Ez így eléggé bugyuta kérdés, hiszen fogalmunk sincs ki Ő ?!
Ha például az ismerősödnek van egy szennyvíztisztítója akkor valószínűleg meg tudja tisztítani.
Én még sose hallottam olvastam azt a kifejezést, hogy "kémiailag szennyesedett ".
Vegyipari üzemek szennyvizei tartalmaznak különböző kémiai szennyeződéseket.
Az ipari szennyvizeket előzetes tisztítás után a szennyvízcsatornába kell engedni.
Tehát 3 féle szennyező lehet :
1. Amit a kommunális szennyvízkezelőben ártalmatlanítani tudnak. Ez egy előírt max határértékig, mehet a csatornába
2. Amit a Csatmű nem tud ártalmatlanítani az az előzetes tisztítás során a szennyező vállalatnak kell eltávolítania a saját szennyvizéből. Ez érvényes az 1. pontban leírtakra is, ha túl nagy koncentrációban keletkezik. Erre vannak különböző módszerek ( ha kéred leírok egy párat)
3. Amit nem lehet kezelni, azt nem szabad a csatornába engedni, hanem más módon kell ártalmatlanítani ( ha kéred leírok egy párat)
Ez egy érdekes kérdés:) Milyen víz és milyen szennyeződés? Jelenleg teljesen tiszta víz előállítása irgalmatlan drága, és nagyon rövid idő alatt "szennyeződik" igen aggresszív oldószer. Sajnos most nem találom pár éve olvastam erről valahol egy érdekes cikket. Ami ma labor körülmények között előállítható 2x desztillált víz is tartalmaz a "tisztához" képest oldott anyagokat.
Ha "felhasználás" szempontjából nézzük akkor lehet beszélni kémiai tisztításról ami azt jelenti, hogy a tisztitott vízben nem marad olyan szennyező anyag ami zavarná az adott felhasználást (pl. ívóvíz, ásványvíz stb.), arról nem beszélve, hogy a kémiailag nagyon tiszta desztillált viz egy erős mérgezést okoz az emberben ha sokat iszik belőle... Tehát itt az a kérdés milyen célból tisztítjuk? Ma igaz az is, hogy technikailag elég "egyszerű" néhány gyakori "szennyező" elemre tisztítani a vizet.
Ugyanez az eset a biológiailag szennyezett vízzel is. Kérdés mennyire akarod megtisztítani? Csak a patogéneket akarod kiszedni belőle, vagy minden élőszervezetet vagy ahhoz köthető maradékot (pl. RNS, DNS, fehérje stb.) is? Szóval kicsit olvass utána a víznek és pontosítsd a kérdést.
Utolsó: a "szűrő" rétegeken átjutó víz minden csak nem "kémiailag tiszta". Nézd meg a viz összetételt. Rengeteg oldott ásványi anyag és a periodus rendszer kb. fele benne van (Magyarországon főleg Ca, Mg, HCO3, ritkábban szulfát, nitrát, nitrit egyre kevésbé). Továbbra is kérdezem, mit értünk kémiailag tiszta vizen? Mert egy analitikai kémikus, egy ezzel foglalkozó atomfizikus, és a Fővárosi vízművek technológusa mást fog ezen érteni...
Ha tisztán kémiailag nézzük (mondjuk anal, vagy atomfizika szinten) 100%-osan tiszta víz gyakorlatilag nem létezik, eddig tudtommal senkinek nem sikerült értelmezhető mennyiségben (értsd legalább néhány liter/nap) előállítani. Ahogy most utána néztem a kereskedelemben kapható legtisztább vizek (40 000 Ft/liter körül kezdődő árral) még mindig tartalmazzák a fél periodusos rendszert. Tehát még ezeket sem lehet kémiailag teljesen tisztának nevezni, azaz ezek is még mindig szennyezett vizek.
Nem is azt írtam, hogy tiszta ami átjut a vízzáró rétegeken. Csak ami átjut, az lényegesen kisebb koncentrációjú, amit lehet tisztítani, hogy iható formájú legyen.
Nyilván azért vannak határértékek, hogy azokat betartva tisztítsák a vizet. Kémiai szennyeződést is lehet közömbösíteni, minden vegyi anyagnak van közömbösítő szere.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!