Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Azt mondják, az emberek 21g...

Azt mondják, az emberek 21g súlyt vesztenek a halál beálltakor. Ez igaz lehet? És ez tényleg a "lélek" súlya lehet?

Figyelt kérdés

ezt olvastam: "A 1907-ben MacDougall kísérletekbe fogott. Egy kórházi ágyat átalakított úgy, hogy az mérlegként működjön, majd halálos betegeket figyelt meg, amint elhunytak. A mérleget igen érzékenyre állították, ezért az orvos tuberkulózisos betegekkel kísérletezett, akik végelgyengülésben haltak meg, és keveset mozogtak utolsó óráikban.


Hat ember vizsgálata után MacDougall 15 kutyával is megismételte a kísérletet, ugyanis vallásos meggyőződése szerint az ebek nem rendelkeztek lélekkel. A vizsgálatok elvégzése után kijelentette, hogy az emberek 21 grammot veszítettek testsúlyukból haláluk pillanatában, míg a kutyák semennyit, s ezért szerinte minden kétséget kizáróan a lélek súlya lehet.


MacDougall alapos vizsgálatot akart végezni, mielőtt publikálja eredményeit, s meg akart bizonyosodni róla, hogy a betegek testéből távozó levegő nem zavarja meg a mérési eredményeket, ezért egyszer ő maga feküdt az ágyra, s igyekezet minél jobban kilélegezni, ez azonban nem jelentett számottevő súlycsökkenést:


„Még egy lehetőség volt a súlyvesztésre, amit ellenőrizni kellett: A kilégzés. Én magam feküdtem fel az ágyra, és a kollégám egyensúlyba tette a mérleget. Erőteljes ki és belégzésem semmilyen hatással nem volt a mérlegre. Aztán a kollégám feküdt az ágyra , és én egyensúlyoztam ki a mérleget. Az ő erőteljes ki és belégézse sem volt semmilyen hatással a mérlegre. Ebben az esetben minden bizonnyal megmagyarázhatatlan 21 gr-nyi súlyvesztéssel állunk szemben. Lehetséges hogy ez a lélek szubsztanciája? Mi mással magyarázhatnánk”


Tudományos vizsgálódásai végén MacDougall kijelentette, hogy az emberek közel háromnegyed unciányi súlyt veszítenek a halál beálltakor, ami azért nem egészen ugyanaz a kategória, mint a 21 gramm eredete Duncan MacDougallig nyúlik vissza, aki az 1900-as évek elején orvosként dolgozott a Massachusetts-i Haverhillben. Az orvost nagyon érdekelte a halál, és pályafutásának egy jelentős részében szenvedélyesen kereste a bizonyítékot a lélek létezésére. Azt gondolta, ha az embernek van lelke, akkor ennek a léleknek valamiféle anyagként a testben kell lennie, és ennek az anyagnak valamennyi súllyal kell rendelkeznie.

*

21 gramm, ami ennek metrikus megfelelője. A kutyák, mondta, semmit nem veszítenek a súlyukból. Mi mást jelenthet ez, mint a lélek súlyát, amikor az elhagyja a testet.


Háromnegyed uncia egyenlő 21, 3 grammal. "


Nem kérek olyan válaszokat, miszerint terhes vagyok stb...

köszönöm!


2010. ápr. 23. 13:52
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
88%
A tudományos válasz erre az, hogy ez nem más, mint a tüdőbe szorult levegő (hisz ennek is van súlya), mely a halálkor távozik.
2010. ápr. 23. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 A kérdező kommentje:
leírtam: „Még egy lehetőség volt a súlyvesztésre, amit ellenőrizni kellett: A kilégzés. Én magam feküdtem fel az ágyra, és a kollégám egyensúlyba tette a mérleget. Erőteljes ki és belégzésem semmilyen hatással nem volt a mérlegre. Aztán a kollégám feküdt az ágyra , és én egyensúlyoztam ki a mérleget. Az ő erőteljes ki és belégézse sem volt semmilyen hatással a mérlegre. Ebben az esetben minden bizonnyal megmagyarázhatatlan 21 gr-nyi súlyvesztéssel állunk szemben. Lehetséges hogy ez a lélek szubsztanciája? Mi mással magyarázhatnánk”
2010. ápr. 23. 14:27
 3/25 anonim ***** válasza:
86%
Akaratlagosan nem tudsz totál minden levegőt kifújni a tüdődből. Viszont ha az izmaid végleg mind elernyednek, akk kimegy mind.
2010. ápr. 23. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
89%

Ha olyan anyagot veszel magadhoz, aminek a sűrűsége megegyezik a levegőével (márpedig a levegő bizony megegyező sűrűségű ...), nincs az a mérleg, ami különbséget mutatna.


Súlya meg csak azoknak a dolgoknak van aminek tömege van. A lélek pedig (a klasszikus értelmezés szerint)nem ilyen.


Egy 80 Kg tömegű embernél a 20 (21) gramm kb 1/4000 rész. Azaz a mérésnek ilyen pontosságúnak kellene lenni. Tehát ilyen tömeget kellene mérni négyezred pontossággal, hogy egyáltalán kimutatható legyen bármilyen eltérés. Ha konkrét eltérés tömeget (súlyt) akar bárki mérni illene egy 100 kg tömegű embert grammnyi pontossággal tudni megmérni. Ez ugye egy százezred pontosság! Élő szervezetet, (amiben mozognak a belső szerveink, a szívünk, tüdőnk) nem fog tudni senki ilyen pontossággal megmérni, ilyenkor már a környezetben kicsit áramló levegő is mérési hibát okozhat.


Ha ez olyan nagyon tudományos alapú lenne, biztos lennék benne hogy megismételnék napjainkban is ezt az állítólagos mérést. Nem teszik meg ... és ez nem véletlen.


Szerintem tehát egy buta teória az egész, nem több.


maci

2010. ápr. 23. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
89%

Dr. Karl Kruszelnicki Legendás tévhitek c. konyvében foglalkozik ezzel, pontosabban a gondokkal:

6 ember meglehetosen kevés egy általános tény megfogalmazásához (ha én 6 embert megkérdezek a koráról, és épp mindegyik 50 éven feluli, akkor csak idosek élnek a Foldon?); a 6 mérésbol 2-t kizárt technikai nehézségek miatt, egy betegnek a tomegvesztés után még megnott a tomege, kettonél pedig a "haláli" súlyvesztés után is még veszítettek súlyt = 1 eset, amikor "bizonyította" a 21 grammos lélek létezését.


Mondjuk nincs a konyvben forrás megjelolve, de az elozményeket ugyanígy leírja, ahogy a kérdezo is. Én inkább neki hiszek, mint a kísérletezgeto orvosnak.

2010. ápr. 23. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
87%

Volt már a kérdés, nemrég.

Városi legenda - van 4g, 21g, 70g, stb. változatban is.

2010. ápr. 23. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 Silber ***** válasza:
39%

Nézzük meg közelebbről ezt a mondatot: "Erőteljes ki és belégzésem semmilyen hatással nem volt a mérlegre."


Tehát ezek szerint a belélegzett levegőnek a tömegét nem érzékelte eme "szuperérzékenyre" állított mérleg. Pedig van neki! A levegő sűrűsége ~1,184g/cm^3 25°C-on. A wikipedia "tüdő" cikkéből idézve a következőket:

" -Nyugodt légzéskor egy egészséges felnőtt ember 1 perc alatt 16-szor vesz levegőt, ekkor 0,5 liter levegőt szívunk be és lélegzünk ki.

- Ezen kívül 1,5 l maradék levegő van a tüdőben, amely az első légvételtől mindig benne marad a tüdőben."

(Bár nincsen alaposabb anatómiai ismeretem, valószínűnek tartom, hogy a halál beáltakor az izmok elernyednek, és a tüdő összeesik.)


Ez zusammen 2 liter (~2000 cm^3) levegőnek felel meg. 2000cm^3*1,184g/cm^3=2368g Ez elég nagy eltérés. Ezen kívül legyen az ember bármily beteg, ameddig magánál van mindíg van némi mozgása, sőt, még a kómásban szenvedők is megmoccannak néha.

2010. ápr. 23. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
68%
Előző! A levegővel felfújt lufi tömege ugyanakkora súlyú, mint az üres! Úgyhogy tökmindegy, mennyi levegő van a tüdejében.
2010. ápr. 23. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
40%
Nem ugyanannyi, mert az összenyomott levegőnek nagyobb a tömege, míg belégzéskor a ritka levegőnek kisebb.
2010. ápr. 23. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 Silber ***** válasza:
32%
21:44: A levegőnek tömege van, mint mondjuk a víznek. Az a jelenlegi szempontból mellékes, hogy sokkal kisebb a sűrűsége. Ha te megiszol 2 liter vizet, nem leszel nehezebb 2 kilóval? Ugyanez történik a testeddel is. Természetesen amikor beszívsz levegőt vagy sok vizet iszol akkor nő valamelyest a térfogatod (domborodikapocid), de nyugalmi állapotban nem számottevően :)
2010. ápr. 23. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!