Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Azt mondják, az emberek 21g...

Azt mondják, az emberek 21g súlyt vesztenek a halál beálltakor. Ez igaz lehet? És ez tényleg a "lélek" súlya lehet?

Figyelt kérdés

ezt olvastam: "A 1907-ben MacDougall kísérletekbe fogott. Egy kórházi ágyat átalakított úgy, hogy az mérlegként működjön, majd halálos betegeket figyelt meg, amint elhunytak. A mérleget igen érzékenyre állították, ezért az orvos tuberkulózisos betegekkel kísérletezett, akik végelgyengülésben haltak meg, és keveset mozogtak utolsó óráikban.


Hat ember vizsgálata után MacDougall 15 kutyával is megismételte a kísérletet, ugyanis vallásos meggyőződése szerint az ebek nem rendelkeztek lélekkel. A vizsgálatok elvégzése után kijelentette, hogy az emberek 21 grammot veszítettek testsúlyukból haláluk pillanatában, míg a kutyák semennyit, s ezért szerinte minden kétséget kizáróan a lélek súlya lehet.


MacDougall alapos vizsgálatot akart végezni, mielőtt publikálja eredményeit, s meg akart bizonyosodni róla, hogy a betegek testéből távozó levegő nem zavarja meg a mérési eredményeket, ezért egyszer ő maga feküdt az ágyra, s igyekezet minél jobban kilélegezni, ez azonban nem jelentett számottevő súlycsökkenést:


„Még egy lehetőség volt a súlyvesztésre, amit ellenőrizni kellett: A kilégzés. Én magam feküdtem fel az ágyra, és a kollégám egyensúlyba tette a mérleget. Erőteljes ki és belégzésem semmilyen hatással nem volt a mérlegre. Aztán a kollégám feküdt az ágyra , és én egyensúlyoztam ki a mérleget. Az ő erőteljes ki és belégézse sem volt semmilyen hatással a mérlegre. Ebben az esetben minden bizonnyal megmagyarázhatatlan 21 gr-nyi súlyvesztéssel állunk szemben. Lehetséges hogy ez a lélek szubsztanciája? Mi mással magyarázhatnánk”


Tudományos vizsgálódásai végén MacDougall kijelentette, hogy az emberek közel háromnegyed unciányi súlyt veszítenek a halál beálltakor, ami azért nem egészen ugyanaz a kategória, mint a 21 gramm eredete Duncan MacDougallig nyúlik vissza, aki az 1900-as évek elején orvosként dolgozott a Massachusetts-i Haverhillben. Az orvost nagyon érdekelte a halál, és pályafutásának egy jelentős részében szenvedélyesen kereste a bizonyítékot a lélek létezésére. Azt gondolta, ha az embernek van lelke, akkor ennek a léleknek valamiféle anyagként a testben kell lennie, és ennek az anyagnak valamennyi súllyal kell rendelkeznie.

*

21 gramm, ami ennek metrikus megfelelője. A kutyák, mondta, semmit nem veszítenek a súlyukból. Mi mást jelenthet ez, mint a lélek súlyát, amikor az elhagyja a testet.


Háromnegyed uncia egyenlő 21, 3 grammal. "


Nem kérek olyan válaszokat, miszerint terhes vagyok stb...

köszönöm!


2010. ápr. 23. 13:52
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
57%

Amikor beszívsz levegőt, akkor első közelítésben pont annyival nő meg a térfogatod, hogy ez a felhajtóerő miatt kompenzálja a beszívott levegő súlyát. Ez éppen olyan, mintha egy lufiba, ami víz alatt van, vizet töltesz.


Csak akkor van különbség, ha ezt a beszívott levegőt jelentősen össze is nyomod.

2010. ápr. 23. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 A kérdező kommentje:
igen, a levegőkilélegzéses elmélet cáfolva.
2010. máj. 29. 21:24
 13/25 anonim ***** válasza:
62%
1907-ben olyan mérleg ami 21 gr-ot kimutatott? 50-60kg-os tartományban! Még ma is nehéz lenne! Ekkora hazugságot!Egy digitális mérleg ma is 10 dekát röhögve téved!
2010. máj. 29. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
74%
Egy ember nem hal meg úgy mint mikor a villanyt lekapcsolják egyszer napokig haldoklik utána még most se lehet egyből látni hogy meghalt.Napokig méricskélik mi? Éjjel nappal.
2010. máj. 29. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
80%

Először is szeretném leszögezni, hogy a mérést értelmetlennek tartom, nem hiszek a lélekben, és főleg nem tudom komolyan venni, mert egy vallásos fanatikus végezte a méréseket. Ennek ellenére néhány hibát kijavítanék:


1. A beszívott levegő tömegét nem lehet mérni, valóban növeli a térfogatot, felhajtóerőt, stb. A mérleg fölött alapból is van egy 11 km magas levegőoszlop, mégis 0-t mutat.


2. Aki kiszámolta a beszívott levegő tömegét, annak hogy nem tűnt fel, hogy elrontotta? szerinte két liter levegő többet nyom, mint 2 liter víz? 2368g=2.368kg Rosszul váltottad át, a levegő sűrűsége 0.001184g/cm^3, így 2 liter levegő tömege csupán ~2.37 gramm, de amúgy sem méri a mérleg.


3. Amikor megmérjük, hogy mennyivel változik a tömege valakinek, és 21 grammot akarunk kimérni, akkor nem kell 80kg-os tartományban mérni, így aki azt írta, hogy százezredes pontosság kell meg ilyenek az is tévedett. Egy durvább skálán beállítod a műszert 0-ra ott, ahol a standard tömege van az embernek (tehát a 100kg-nál van 0-ra kompenzálva), és onnantól csak a kitérést méred, amit igenis lehet akár század grammos pontossággal is manapság, szóval akkoriban simán lehetett grammos pontosságot produkálni.

2010. máj. 29. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat. Utolsó, megkérdezhetném, hogy mi a foglalkozásod?:D
2010. máj. 30. 11:22
 17/25 anonim ***** válasza:
65%

Na igen, ez tényleg nem tudom, hogy nem tűnt fel az illetőnek, hogy a levegő nehezebb, mint a víz :D


Amúgy pedig: a mérleg súlyt mér, nem pedig tömeget! A súly függ attól, hogy hol, milyen közegben mérjük! Amit kiszámoltak feljebb, hogy annyi levegőnek ~2g tömege van, azt nem lehet lemérni, mivel ennek a ~2g levegőnek a súlya 0! Szóval nem összekeverendő, a kettő nem ugyanaz. A súlyt amúgy is newtonban mérjük.

2010. máj. 30. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
74%
Lélek nem létezik,egyszerűen az agyunk van.Ha meghalunk vége,nincs mennyország,nem kerülünk át sehova,nem száll el a lélek ott vége.Ez az állapot olyan mint a születésünk előtti,egyszerűen nincs.Egyszerűen az emberi agy túl fejlett és ilyeneket próbál elképzelni,mivel ahhoz viszont nem elég fejlett hogy a halált fel tudja dolgozni.A lelket pedig a vallásosoknak találták ki,gyakorlatilag magyarázatot adva a halálra...
2010. máj. 30. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
74%

"Utolsó" vagyok, 23:38-as május 29-éről.


Mechatronikai mérnök/gépészeti modellező mérnök vagyok.


Közben megkérdeztem egy orvos ismerősömet is a témáról, és azt mondta, hogy amikor meghal az ember, akkor a tűdőből a páratartalom távozik pár percen belül (vagy maximum 1-2 óra alatt). Nem tudta megmondani, hogy ez kb mennyit jelent, de én el tudom képzelni, hogy ezt mérhették ki annak idején.

2010. máj. 31. 03:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!


Természetesen jöhet még:)

2010. máj. 31. 16:52
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!