Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A kipipál szó miért annyira...

A kipipál szó miért annyira félreértett a magyar nyelvben?

Figyelt kérdés

Supportosként megfigyeltük, hogy sok ügyfél félreérti a kipipál szó jelentését.


Kérjük, hogy pipálja ki az opciót, erre mondja, hogy már ki van és hosszas huzavona után aztán kiderül, hogy még mindig ott van előtte a pipa.


Pedig szerintem tökre egyértelmű és a munkatársaim számára is az (ők is így értelmezik): Pipáld ki, azaz vedd ki a pipát az opció elől...


Kíváncsi vagyok, hogy ennek mi lehet az oka?


Mi arra gondoltuk, hogy talán ez is olyan tájszólás, mint az "add oda" (amire gondol ekkor: "add ide"). De ha ez így lenne, akkor a kikapcsol szót is úgy értenék ezeken a tájakon, hogy "kapcsold be", márpedig nem így szokott lenni.



2023. máj. 27. 21:30
A kérdező szavazást indított:
Eddig sem értettem félre a szót, de tapasztaltam a jelenséget
Eddig sem értettem félre a szót és nem tapasztaltam a jelenséget sem
Én is félreértettem a szót, de nem tapasztaltam, hogy más is félreértené
Én is félreértettem a szót és tapasztaltam, hogy más is ugyanúgy félreérti
10 szavazat
1 2 3 4 5 6
 1/52 anonim ***** válasza:
95%

Tévedsz.

A kipipál azt jelenti: kiteszem a pipát a szöveg mellé.

Nem elveszem onnan, hanem odateszem.


Nem tudtok magyarul.

2023. máj. 27. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/52 A kérdező kommentje:
Amiről te beszélsz az a bepipálás. Kitenni egy pipát a szöveg elé maximum írott szövegben lehet. De érdekes dologra mutattál rá, lehet, hogy ez lesz a magyarázat a félreértésre.
2023. máj. 27. 21:36
 3/52 A nagy Levin ***** válasza:
100%
Tévedés, rosszul tudod, kérdező. Ha van pl. egy lista, mondjuk a tennivalókkal, akkor nem az van elvégezve (kipipálva), ami mögül kiradírozod a pipát, hanem ami mögé kiteszed.
2023. máj. 27. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/52 anonim ***** válasza:
96%

A "kipipálás" jelentése ügyben egyetértek az #1 hozzászólással.

A "bepipálás" kifejezést a #2 hozzászólásban írt értelemben még nem is hallottam.

Viszont van olyan, hogy a "bepipulás", ami azt jelenti, hogy az érintett megharagszik.

Csodálatos ez a mi szép magyar nyelvünk. :)

2023. máj. 27. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/52 anonim ***** válasza:
100%
Ez nem olyan mint a kikapcsol-bekapcsol, mert nincs olyan hogy bepipál. Valamit vagy kipipáltál, vagy nem. A kipiálás pedig azt jelenti, hogy kitetted mögé/elé a pipát.
2023. máj. 27. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/52 anonim ***** válasza:
90%

A "kipipálást" kifejezést mindig olyan értelemben használják magyar nyelvi környezetben, hogy az elvégzendő feladatok listájára (valaminek a beszerzése, ellenőrzése, stb.) pipa alakú jelet teszünk a feladat teljesítése után.


A "ki" szócska olyan értelemben van használva, hogy a feladat kikerül a várólistáról - és ezt megjelöljük.


A "pipa" jelölés azt szimbolizálja, hogy dolgunk végeztével jutalomként leülhetünk nikotinnal kábszerezni, amit régen szinte kizárólag a dohánypipa nevű eszközzel cselekedtek meg.


Ha nem ilyen értelemben jelölünk egy listát, akkor célszerű nem pipa-jelet használni, hanem "X"-et - ami logikai egyest, igent, stb. jelent - míg az üresen hagyott jelölőhely logikai nullát, nemet, meg hasonló ellenértékeket.

2023. máj. 27. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/52 anonim ***** válasza:
100%

Így van, ha kipipálod, akkor rajzolod oda a pipát. Lehet szóban is használni, ha valamit elvégeztél, akkor mondhatod hogy kipipálva.


"Kíváncsi vagyok, hogy ennek mi lehet az oka?"

Ti vagytok a helikopterek, nem a lakosság.

2023. máj. 27. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/52 anonim ***** válasza:
100%

Csatlakozom az előttem szólókhoz, amire a kérdező gondol, azt úgy kéne írni, hogy vedd ki a pipát...

[link]

[link]

A bepipált én még nem hallottam, de számomra jelentésre ugyanaz: látok egy halom üres négyzetecskét, és bepipálom/bejelölöm pl. azt, ami igaz rám - szóval ott sem kiveszem a pipát. Ha jól értelmezem a cikk szövegét, akkor aszerint sem kivesz, hanem bejelöl. - [link]

2023. máj. 27. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/52 A kérdező kommentje:

Ez nagyon érdekes és logikus is, amit írtok. De... Webes formokon a jelölőnégyzetes elemnél a kipipálás pont ellentétes jelentésű.


Bepipált jelölőnégyzet = Benne van a pipa.

Kipipált jelölőnégyzet = Nincs benne a pipa.


Ezek szerint szakzsargonról van szó?

2023. máj. 27. 22:04
 10/52 anonim ***** válasza:
100%

A szavazási lehetőségekhez még annyit fűznék hozzá, hogy teljesen félreérthető az egész, hisz a kérdések megfogalmazása a kérdező félreértésén alapszik - aki helytelenül értelmezi a pipa jel használatát!


(Az utolsó szavazási lehetőséget jelöltem - de jobban belegondolva az egyik választási lehetőség sem igazán helyes, és visszavonni se lehet a választást, csak egy másik felkínált lehetőségre lehet átváltani.)

2023. máj. 27. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!