Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A kipipál szó miért annyira...

A kipipál szó miért annyira félreértett a magyar nyelvben?

Figyelt kérdés

Supportosként megfigyeltük, hogy sok ügyfél félreérti a kipipál szó jelentését.


Kérjük, hogy pipálja ki az opciót, erre mondja, hogy már ki van és hosszas huzavona után aztán kiderül, hogy még mindig ott van előtte a pipa.


Pedig szerintem tökre egyértelmű és a munkatársaim számára is az (ők is így értelmezik): Pipáld ki, azaz vedd ki a pipát az opció elől...


Kíváncsi vagyok, hogy ennek mi lehet az oka?


Mi arra gondoltuk, hogy talán ez is olyan tájszólás, mint az "add oda" (amire gondol ekkor: "add ide"). De ha ez így lenne, akkor a kikapcsol szót is úgy értenék ezeken a tájakon, hogy "kapcsold be", márpedig nem így szokott lenni.



2023. máj. 27. 21:30
1 2 3 4 5 6
 31/52 anonim ***** válasza:
100%
De mindig angol példával jössz. Oké, hogy beszűrődik a magyarba meg keveredik, de ne az angolból akarjuk már levezetni a magyart. Angolban úgy van, de neked a magyarokkal kell szót érteni.
2023. máj. 28. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/52 anonim ***** válasza:
91%

"Pontosan erről beszélek.

check = bepipálni, uncheck = kipipálni."


Hát nem. Check/tick jelentése kipipál, uncheck jelentése, kiveszi a pipát.

Azon gondolkodtam (annak kapcsán, hogy valahol írtad, logikus amit mondunk), hogy nem magyar vagy? Nem Magyarországon élsz, nem itt jártál suliba? Soha életedben nem írtál listát, s nem pipáltad ki a tételeket? Soha életedben egyetlen tanárod sem mondott olyat, hogy pipáld ki, ami jó? Ez nem logika kérdése. A magyar így mondja és kész. Mindenképp fura az egész.

2023. máj. 28. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/52 A kérdező kommentje:

@31 "De mindig angol példával jössz. Oké, hogy beszűrődik a magyarba meg keveredik, de ne az angolból akarjuk már levezetni a magyart."


Persze, mert az informatika nyelve az angol és ha az angol szövegkörnyezetet nézzük, akkor ott igenis azt jelenti az uncheck/untick, hogy kiveszi a pipát a jelölőnégyzetből. Ha nem kipipál ennek a magyar megfelelője, akkor mi? Én nem tudok rá más szót. Vagy akkor azt mondjátok, hogy ez olyan, mint a Japánban a kék szín, amire nem használtak külön szót? Én nem így érzem. Sokkal inkább az érződik, hogy a magyar használja rosszul történelmi megszokásból.


@32 "Hát nem. Check/tick jelentése kipipál, uncheck jelentése, kiveszi a pipát."


Akkor most mond egyetlen szóval azt, hogy "kiveszi a pipát". Ne körülírd, hanem egy szóval fordítsd le.

2023. máj. 28. 19:48
 34/52 Mojjo ***** válasza:
100%

@29: Itt nincs mit megmagyarázni és mit hogyan érteni. A nyelvben bizonyos szavaknak/kifejezéseknek van valami jelentése és ennyi. Néha ez a jelentés a szót megvizsgálva kontraintuitív, furcsa lehet, de ez van, attól még azt jelenti, amit. Ha valahova odarakod a pipát, azt magyarul úgy mondjuk, hogy kipipáljuk. Lehet érvelgetni napestig boncolva más nyelveket, meg magyarázva, az meg az miért logikusabb, csak épp tök felesleges. A magyar ezt így fejezi ki, ez van, ezen semmilyen érv és magyarázat nem változtat.

Az előző hozzászólóval együtt én is meglepődnék, ha a magyar lenne az anyanyelved. Esetleg határon túli magyar? Mert egyébként érthetetlen, hogy egy ennyire alap kifejezés ennyi nehézséget okoz nálad/nálatok.

2023. máj. 28. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/52 Mojjo ***** válasza:
100%
@33: Meg fogsz lepődni. A magyar nyelv - mint alighanem az összes többi a világon - nem tud mindent kifejezni egyetlen szóval.
2023. máj. 28. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/52 anonim ***** válasza:
90%

"Akkor most mond egyetlen szóval azt, hogy "kiveszi a pipát". Ne körülírd, hanem egy szóval fordítsd le."

Nincs rá külön kifejezés. Ezért mondjuk így, hogy kivenni a pipát.

2023. máj. 28. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/52 A kérdező kommentje:

@34 Szerintem itt a probléma az, hogy ez a magyarázat teljesen megállja a helyét a papír alapú dokumentum esetén, ahol egy rajzolt négyzetet vagy bepipálsz vagy úgy hagysz kipipálatlanul, de ha már odatetted a pipát, akkor nem tudod kiszedni (radírozás meg ilyesmiket most ne vegyük ide, írjunk tollal).


Viszont egy digitális formon ennek a négyzetnek két interakciója van, így ebben az esetben már nem használható szinonímaként a bepipál és a kipipál szó.


Tehát oda jutottunk, hogy feltehetően történelmi okokból használja a magyarok egy része szinonímaként a két szót, mert a digitális korszak előtt nem társult külön jelentés a kipipálás szóhoz. Ha tippelnem kéne, akkor angolban az uncheck/untick szó csak a digitális korszak beköszöntekor jött létre, mert így logikus lenne, hogy ők miért "jól" használják a kipipál szót, mi meg miért nem (hiszen egy már létező szóhoz rendeltük hozzá az angolban megjelenő új szót).

2023. máj. 28. 20:12
 38/52 A kérdező kommentje:
És gondolom a kipipál szavunk a bepipál mintájára jött létre tájszólás által... De ez tényleg csak tipp, nem tudom így van-e.
2023. máj. 28. 20:14
 39/52 Mojjo ***** válasza:
100%

Van bármi jelentősége jelen esetben, hogy hogyan alakult ki ez a szó, meg mikor jött létre?

Egyetlen dolognak van jelentősége: ti rosszul használtok egy szót, ami miatt az ügyfeleitek szívnak.

(És látom, nem ment át, amit a #34-ben írtam. Nem lehet logikailag megmagyarázni és levezetni, hogy egy szó valós, a nyelvhasználók által elfogadott jelentése igazából nem is helyes, mert a nyelv nem így működik.)

2023. máj. 28. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/52 anonim ***** válasza:
88%

"Akkor most mond egyetlen szóval azt, hogy "kiveszi a pipát". Ne körülírd, hanem egy szóval fordítsd le."


Ha már meg lettem szólítva... nem írtam körül, lefordítottam (ahogy azt előttem mondták is többen). Így mondják magyarul. Te hogy mondod egy szóval angolul, hogy focizik, sakkozik, karatézik...?

(Az egyik kedvencem: обуваться - amint látod, egy szó, s a magyarban kettő vagy három: felveszi a cipőt, cipőt húz, de az angolban sem egy szó: put on shoes... s mivel szeretem kitekerni a szavakat, az öltözködik mintájára kreáltam egy cipőzködik szót, mert mér' ne legyen már ez is egy szó:)))

2023. máj. 28. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!