Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A kipipál szó miért annyira...

A kipipál szó miért annyira félreértett a magyar nyelvben?

Figyelt kérdés

Supportosként megfigyeltük, hogy sok ügyfél félreérti a kipipál szó jelentését.


Kérjük, hogy pipálja ki az opciót, erre mondja, hogy már ki van és hosszas huzavona után aztán kiderül, hogy még mindig ott van előtte a pipa.


Pedig szerintem tökre egyértelmű és a munkatársaim számára is az (ők is így értelmezik): Pipáld ki, azaz vedd ki a pipát az opció elől...


Kíváncsi vagyok, hogy ennek mi lehet az oka?


Mi arra gondoltuk, hogy talán ez is olyan tájszólás, mint az "add oda" (amire gondol ekkor: "add ide"). De ha ez így lenne, akkor a kikapcsol szót is úgy értenék ezeken a tájakon, hogy "kapcsold be", márpedig nem így szokott lenni.



2023. máj. 27. 21:30
1 2 3 4 5 6
 41/52 anonim ***** válasza:
100%
2023. máj. 28. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/52 anonim ***** válasza:
94%

"És gondolom a kipipál szavunk a bepipál mintájára jött létre tájszólás által... "

Nem, úgy jött létre, hogy a listáról már elvégzett, kihuzandó feladatok pipával megjelelöléséből alakult ki a kipipál szó. Ezért sem létezik olyan, hogy bepipál. Mert alapeset az, hogy nincs ott pipa. Ha pedig kipipálod, akkor van ott pipa.

2023. máj. 28. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/52 anonim ***** válasza:
94%

"És gondolom a kipipál szavunk a bepipál mintájára jött létre tájszólás által..."


Vajh miért oly nehéz felfogni, hogy a kipipál az eredeti szavunk? Mindenféle tájszólás nélkül. Így mondták, mondják.

Nem válaszoltál a kérdéseimre? Hol a fenyőbe' nőttél fel, jártál suliba, élsz, hogy nem ismered a kipipál szót az eredeti értelmében? (Bepipál szó nem fordult elő az életutamon... tudom, hogy most már van, de régen nem volt, nem hallottam, nem használtam, ahogy más sem a környezetemben.)

S még egy kérdés. Ugye troll vagyol, s csak szívatsz minket? Legalább élvezed? Egészségedre.

2023. máj. 28. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/52 Mojjo ***** válasza:
100%

Egyébként igen. Bár megértem, mit jelent a bepipál szó, nem hiszem, hogy az elmúlt cca. 40 évben valaha is hallottam volna - pedig Magyarország kb. minden szegletében laktam már. Azt, hogy kipipál, viszont kb. milliószor hallottam.

Szóval nem, a kipipál nem a bepipál tájnyelvi változata. A bepipál egy egyáltalán nem, vagy csak alig használt kifejezés, kipipál pedig az általános, sima alapnyelvi szó.

2023. máj. 28. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/52 Mojjo ***** válasza:
94%
@43: Lehet igazad van és troll. Aki egy ennyire alap magyar kifejezést ilyen szinten nem ért, és ekkora vadmarhaságokat költ köré, majdhogynem kizárt, hogy úgy tudna magyarul írni, ahogy a kérdező.
2023. máj. 28. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/52 A kérdező kommentje:

@43 Jó, akkor a bepipál jött létre tájszólás által a kipipál szavunkból... A lényeg szerintem érthető volt, hogy mit akarok mondani, mire gondolok. Mint írtam van logika a kipipálásnak papír alapon, ezt el is fogadom, de digitálisan meg pont nem azt jelenti egy checkboxon.


@40 "Ha már meg lettem szólítva... nem írtam körül, lefordítottam (ahogy azt előttem mondták is többen). Így mondják magyarul. Te hogy mondod egy szóval angolul, hogy focizik, sakkozik, karatézik...?"


Létező szó a bepipál és a kipipál is. Ennek a körülírása az, hogy "beteszi a pipát", "kiveszi a pipát". Te körülírtad a szót, nem lefordítottad.

2023. máj. 28. 20:39
 47/52 A kérdező kommentje:
Hát, egyébként most meglepődtem, mert tényleg nem ismeri az értelmező szótár a bepipál szót. :\
2023. máj. 28. 20:42
 48/52 anonim ***** válasza:
94%
Persze, hogy troll. Mivel az oldal haldoklik (évek óta csökken a látogatottsága) ilyen bértrollok tartják fent akik provokatív, látszólag értetlen kérdésekkel/válaszokkal generálnak forgalmat, kattintásokat, válaszokat. Ez a kérdés is ilyen netről merített ötlet. Beírod googleba, hogy kipipál, bepipál akkor kiadja, hogy egy más fórumon évek óta lefutott kérdés adta az ihletet.
2023. máj. 28. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/52 anonim ***** válasza:
100%

"Mint írtam van logika a kipipálásnak papír alapon, ezt el is fogadom, de digitálisan meg pont nem azt jelenti egy checkboxon."

Dehogynem, hiszen a checkboxos esetre is a már korábbról létező kipipál szót használjuk arra az esetre, ha valahova kirakunk egy pipát.


"Létező szó a bepipál és a kipipál is"

Maximum valami tájszólásos jelleggel. Értelmező szótárakban nem fogod megtalálni a bepipált.

2023. máj. 28. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/52 Mojjo ***** válasza:
93%
A trollokban az a jó, hogy nem kell fizetni értük. Pont elég unatkozó idióta van, akik tökingyen, odatévedéses alapon elvégzik a feladatot.
2023. máj. 28. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!