Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kifogásolható-e nyelvtanilag...

Kifogásolható-e nyelvtanilag a 'lehetne-e' formula...?

Figyelt kérdés
febr. 15. 09:57
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Nem.
febr. 15. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 BringaManó ***** válasza:
58%
Nem tudom, mi lehetne ellene a kifogás. De ha van, aki kifogásolja nyelvtanilag, akkor kifogásolható... :-) Te kifogásolod? Van, aki kifogásolja?
febr. 15. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Ezt a módot én használtam így egy alkalommal, és, akihez intéztem, kicsit valahogy furcsán ismételte meg ezt a 'lehetne' szót...talán nem is nagyon furcsán - de bennem az villant fel, hogy esetleg ....nyelvtanilag nem tökéletes...merthogy a lehet már eleve is feltételes (valami)...és, esetleg, a 'lehetne '....az már valami túlfogalmazott alak vagy mód.Ha problémás is, szerintem akkor sem nagyon....de, gondoltam, a végére járok ennek az 'ügynek'.
febr. 15. 15:12
 4/5 BringaManó ***** válasza:
100%

ja, hogy az "-e" nincs is benne az "ügy"-ben? oké.


a "lehet" a létige (van/nincs/lesz stb.) hat/het igeképzős alakja.

(ezt ható igeképzőnek is hívják, "kicsit" megtévesztően, hiszen ez pont nem a "ható/hető", az valami más...)

a -na/ne/ná/né pedig a feltételes mód jele.


sokszor gondolják tévesen, hogy a hat/het a feltételes mód jele (mondani is szokták, pl.: "a beruházás időben elkészülHET, de ezt csak így, feltételes módban mondom, hiszen még nincs engedély rá"), de az nem az.


a "lehetne" ugyanolyan tökéletes, mint a mehetne, ehetne, ihatna, játszhatna, mondhatna valamit stb.

febr. 15. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!
febr. 16. 19:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!