Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik helyes: "El kezd...

Melyik helyes: "El kezd futni" vagy "Elkezd futni"?

Figyelt kérdés
Szerintem mindkettő, csak mást jelentenek. Mert: "elkezd" és "elfut" a két alak. Jól gondolom?

2011. okt. 21. 09:48
1 2 3 4 5
 11/43 anonim ***** válasza:
22%
Az első a helyes, mert elváló igekötős ige, amikor a igekötő és az ige közé beékelődik egy másik szó.
2011. okt. 21. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/43 anonim ***** válasza:
74%

Beékelődő ige pl. "el tud futni", "el akar futni", el mer futni", stb. Itt az igekötő a "futni"-hoz kapcsolódik.

Az "elkezd futni" nem ez a kategória. Itt az igekötő a "kezd" igéhez kapcsolódik.

2011. okt. 21. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/43 anonim ***** válasza:
5%
Én is úgy tudom, hogy igekötős igéknél ha beékelődik egy másik szó, mindhármat külön írjuk, tehát úgy, mint az elsőt.
2011. okt. 21. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/43 anonim ***** válasza:
82%

Utoljára írom le:


ELKEZD FUTNI


Ez a jó!

2011. okt. 21. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/43 anonim válasza:
31%

Mindkettő helyes lehet, mert van egy árnyalatnyi jelentéskülönbség a kettő között. Akkor írod külön, ha az „el” a futni-hoz kapcsolódik, mert ebben az esetben beékelődött a kettő közé a „kezd” és „elszakította őket egymástól:)”. Egybeírod akkor, amikor logikailag a kezdéshez kapcsolódik az „el” igekötő.

Ami jelentésben a különbség a kettő között: az „elkezd futni” azt jelenti, ami mindenkinek egyértelmű, a különírt alak pedig valami olyasmit, hogy „elfele kezd futni”- na, nem mondom, hogy ez érthetőre sikerült. Felszólító módban: „Kezdj el futni!”(elkezd futni)/ „Kezdj elfutni!”(el kezd futni). Tehát az első alak futásra, a második elfutásra vonatkozik, az utóbbi inkább menekülést jelent, mintsem „sima futást”.

Leírtam, én ezt tanulom, aki akarja, elhiszi.

2011. okt. 21. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/43 anonim ***** válasza:
100%

Kedves lfsz, a logikád jó, de az "el kezd futni" elég magyartalan kifejezés, inkább a "kezd elfutni" a helyes.

Pl.: XY kezd elfutni a többiektől.

2011. okt. 21. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/43 anonim ***** válasza:
74%
Azt bírom, amikor a hülyeséget még meg is magyarázzák. :) Csak a második helyes. Az első, melynél ugye az el igekötő a futni igéhez tartozik, azt helyesen úgy írjuk, hogy "kezd elfutni". Ez nagyjából olyan példa, mint amikor 10 összeadás után van egy 0-val való szórzás (zárójel nincs) és 10-ből 8-an rávágják a 0-át és még meg is magyarázzák. :) :)
2011. okt. 21. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/43 anonim ***** válasza:
Ja.
2011. okt. 21. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/43 anonim válasza:
43%

Nem hülyeség, ezt kikérem magamnak.

Iratkozzatok be bölcsészkarra, egy pár év után annyi ilyen példával fogtok találkozni, ami magyartalan, logikátlan stb, hogy csak na:)

Napter, abban persze igazad van, hogy a különírt variáns magyartalan, és nem is szoktuk így használni, ezért is kezdtem úgy a válaszomat, hogy mindkettő helyes LEHET.

2011. okt. 21. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/43 A kérdező kommentje:

Ejha, mennyi válasz! Köszönöm szépen!

"Kezdj el futni!", "Kezdj elfutni!"

Ez tényleg jó példa, de abban is igazatok van, hogy az "el kezd futni" tényleg kicsit magyartalan. Szóval akkor az "elkezd" alak lesz a jó.

Eszembe jutott egy másik példa: "elkezdi csinálni", itt pl. az "elcsinálni"-nak tényleg nem lenne értelme. :)


Még egyszer köszönöm! :))

2011. okt. 21. 12:33
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!