Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik helyes: "El kezd...

Melyik helyes: "El kezd futni" vagy "Elkezd futni"?

Figyelt kérdés
Szerintem mindkettő, csak mást jelentenek. Mert: "elkezd" és "elfut" a két alak. Jól gondolom?

2011. okt. 21. 09:48
1 2 3 4 5
 31/43 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2011. okt. 27. 12:38
 32/43 anonim ***** válasza:
10:46-nak igaza van
2011. okt. 28. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/43 anonim ***** válasza:

Napternek van igaza, de sajnos vannak akik nem is olvassák el, csak leírják az egyébként helyetelen véleményüket. A "kezd" nem egy beékelődött szó. Sajnos nem elég, ha egy általános iskolás szabályt szajkózunk, mert látni kell a mögöttes tartalmat.

Meg tetszett engem érteni? Ahogy mondottam is volt, Napternek igaza van.

2012. dec. 16. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/43 A kérdező kommentje:

Kedves Alföldi legény, köszönöm, igen, vettük a lapot.

Azt hiszem, a válaszok értékeléséből is látszik, hogy a többség érti. :))


De a "kezdj el futni" és a "kezdj elfutni" alak közül viszont ugye mindkettő jó?

2012. dec. 17. 10:31
 35/43 anonim ***** válasza:

Kezdj elfutni? Hát nem is tudom, nekem még soha nem mondott senki ilyet. Nyelvtanilag lehetne helyes, ha használatban lenne.


Szituáció: Jön a nagy élesfogú kroki, hogy megzabáljon. Krokodil Dundy hozzád szól halkan: "Ha szólok, kezdj el futni!"

A másikra még csak ötletem sincs, milyen helyzetben mondaná bárki is.

2012. dec. 18. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/43 A kérdező kommentje:
Igen, igaz. Köszönöm! :)
2012. dec. 18. 09:02
 37/43 Barbara Sunshine válasza:

Az "el kezd futni" variációra írjon már valaki egy példát E/3-ben, kijelentő módban!


Alföldi legény: "Kezdj elfutni!" ezt abban az esetben szoktam számra venni, mikor tejet forralok. Nagyon félek a tejben található kórokozóktól, és csak akkor merem abbahagyni a forralást, ha az elfutás folyamatáról vizuálisan is meggyőződtem. És a tej íze is sokkal zamatosabb így. Próba!

2012. dec. 19. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/43 anonim válasza:

Csapó3...


Jöhet a hóesés, kettes kamera...


John te kezdj elfutni!

2012. dec. 19. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/43 anonim ***** válasza:
Szerintem a csapós sztori, nem jó példa. Másrészt idétlen. De nagyon tetszik! Jó ötlet volt. Máris kíváncsi vagyok erre a filmre :)
2012. dec. 19. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/43 A kérdező kommentje:

"Az "el kezd futni" variációra írjon már valaki egy példát E/3-ben, kijelentő módban!"


Nem errefelé indul, hanem el kezd futni.

:)

2012. dec. 21. 09:40
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!