Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A "mék" tájszó mit jelent?...

A "mék" tájszó mit jelent? Melyik vidéken használják?

Figyelt kérdés

Felénk manapság már nem használják ezt a szót, de úgy emlékszem, a környékbeli falvakból származó öregek még gyakran így mondták, méghozzá a "melyik" szó helyett. (Pl. "Mék a jobb lehetőség?")


Az biztos, hogy egyes tájnyelvekben a "mék" a "megy" ige E / 1 alakja: van Csongrád megyei (fiatal) ismerősöm, aki rendszeresen használja (pl. "Elmék a boltba.")


A kérdés tehát az, hogy melyik vidékeken és milyen jelentésben használják a "mék" szót. Csak érdemi válaszokat kérek; az egyebeket mellőzzétek, legyetek szívesek. Köszönöm. :)



2013. febr. 13. 01:38
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

Jelentem, hogy Veszprém- Somogy- és Zala megyékben is a "menni" igét használják így.

"Mék a kútra". "Elmén a városba". "Bemék a házba".

De ezt is hallottam: "A szerelemtül elmén még az a csöpp esze is!" Nem tudom, itt nem a múltidőt akarta-e jelezni a nénike? Esetleg az "elmene, elméne" régies formájának lerövidülésével?

Mint Arany Csodaszarvasában a "feljövének" alak...

2013. febr. 14. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
100%

Borsodban nem hallottam egyiket sem. Ott inkább a "melyk" változat használatos ("i" nélkül).


A kérdést egyébként stílusos lenne úgy feltenni, hogy "Mék vidéken használják?" :P :))

2013. febr. 14. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

Kifelejtettem az E/2 alakot.

Budapesten is gyakran hallani "elmész" helyett az "elmégy" formát, ahogy mát Ági is írta.

"Elmégy innen, de rögtön!"

"Hová mégy ilyen sietve?"


Ezen kívul az E/3. személyben hallottam már (Zalában) az "elmegyen" formát is.

"Modom neki, ha már elmegyen a vásárra, hozzon nekem is szallagos főkötőt!" (sic!)


Viszont Tokajban, pincelátogatáskor ezt kérdezták tőlünk:

"Mék bort szeretik jobban, kedveskéim? A furmintot vagy az aszút?" (Mondanom sem kell, hogy a "kedveskék" mindkettőt szerették!)

Azt viszont én kérdezném meg, hogy ebben az esetben a "melyiket"-et hogy mondják? Úgy értem, hogy "itt van két ruha, méket (vagy melyiket) akarod fölvenni?"

Ez a "méket" igencsak bántja a fülemet... Ahogy a "mékeket" is. És a többi ragozott alakok is. (Pl. "Jön a négyes meg a hatos villamos. Te méken utazol? Fura...)

2013. febr. 14. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim válasza:

Elhiszem, hogy bántja a füledet, mivel nincs hozzászokva, de hajdúsági emberként engem nem zavar, igaz én is csak otthon használom, közösségben nem "mékezek".

Nekem meg az fura, ha valaki a megy helyett használja.

"Ezen a csatornán adják azt a filmet. Méken?

"Ezt a ceruzát kérném el. Méket?"

"Mék zokni nem lyukas?"

"Méknek hiányzik a párja?"


Így, hogy sokszor mondom ki egymás után, tényleg elég megmosolyogtató és fura.

2013. febr. 14. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az új válaszokat, ill. a 7. válaszolónak a kiegészítést. :)


Sajnos Pinkó még nem ért ide újból; de remélem, mielőbb befut.


Addig is a 9. válaszoló felvetéséhez kapcsolódóan egy érdekesség:

Én Pest megyei vagyok, itt elvileg mindenki a sztenderdet beszéli; de a valóságban ez nem így van, mert a megyén belül is hatalmas eltéréseket tapasztaltam.


1. Az egyik nagyvárosban és környékén a hegyezőt hegyezőnek hívják, a 30 km-rel arrébb fekvő másik nagyvárosban és annak környékén pedig faragónak.


2. Az első várostól kb. 25 km-re fekvő nagyobb faluban a már említett "mégy", "elmégy" alakokat használják a "mész", "elmész" helyett. Nem tudom, ez mennyire egyedi, de csak az odavalósi (volt) osztálytársnőmtől hallottam így, senki mástól.


3. Több helységben á-znak, azaz az [a] hangot rövid á-ként ejtik. Egy másik (volt) osztálytársnőm apukája viccelődött is ezzel, a mai napig emlékszem rá: "Ászód, Turá, Bág, Hátván". :D

Én magam Aszódon nem hallottam á-zást, de a Galga mentén fekvő falvakban igen.


Szóval nem olyan egyszerű az élet. :)


Jentének újabb köszönet a példákért. :)

Plusz egy megjegyzés: saját tapasztalatom szerint _bármelyik_ szó furcsává válik, ha sokszor mondom ki egymás után. Erre különböző okokból van időnként szükség, de eddig még mindig így jártam. Szóval nincs mit csodálkozni. :)


-------


Nos, mivel a kívánt válaszokat már megkaptam, új válaszolókra pedig már nem lehet számítani, innentől kezdve megint "szabad a vásár", azaz a fő téma mellett nyugodtan lehet egy kicsit offolni is, akinek ahhoz van kedve. :)


További szép napot mindenkinek. :)

2013. febr. 15. 18:54
 16/17 anonim ***** válasza:

Érdeklődve olvastam a témát, és érdekességképpen hozzáteszem, hogy Baranya megyében, Pécstől nyugatra is vannak furcsaságok.

A mind = minnyá

Engem vmi hátráltat = engem akadál

és még legalább egy tucatnyi, ami most hirtelen nem jut eszembe

2013. febr. 16. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm, Miquel :)


Mutatok egy tavalyi kérdést, amit rendesen szétoffoltunk tájszavakkal:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__265532..


Jó szórakozást mindenkinek. :)

2013. febr. 25. 00:45
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!