Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mit gondoltok erről? Szerintet...

Mit gondoltok erről? Szerintetek elfogadható ez, mint "tájszó"?

Figyelt kérdés

Magyarország egyes területein használt kifejezés a "kellessz". A "kell" jövő idejeként használják. (Tehát nem "kell majd leckét írnom." hanem "kellessz leckét írnom.") én ezt nem fogadom el, mint értelmes magyar szót, de nem is vetem meg, mivel az ő környékükön a tanárok is így beszélnek. Viszont gyakran kijavítom őket. Kíváncsi vagyok a ti véleményetekre, mit gondoltok erről, mint magyar nyelv "korcsosodás".

(Ha esetleg vétettem helyesírási hibát, kérlek nézzétek el. És tudom, hogy nem igazán ebbe a kategóriába tartozik ez a kérdés.)


2009. nov. 13. 21:34
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
75%
Szerintem zavaró. Én nem használnám, és nem is örülnék, ha más használná.
2009. nov. 13. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
59%

Szerintem egyáltalán nem fogadható el. De mint valamilyen szleng, vagy szójárás, nem tudom mi, úgy elfogadható, régen én olyat is hallottam néha, hogy "leszkapsz"(pofont fogsz kapni). de ha mindig így mondják arra fele hogy kellessz, az mindenképpen gáz.

Amúgy kétértelmű is, mert a kellesz személyre vonatkozik, "te kellesz nekem a matek házihoz":)

2009. nov. 13. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
70%
Miért ne, ha mondjuk a vizessek is nyelvjárási alak.
2009. nov. 13. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
93%

Mivel tájszó, helyes, független attól, hogy elfogadod-e vagy sem.

Akik nem ismerik, azoknak elöször furcsa, de valószinüleg egy régi nyelvi maradvány, tehát nem elkkrcsosodás, hanem régies hagyomány.

Kijavitani meg eléggé akadéskoskodásnak tünik.

2009. nov. 13. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
93%
Mivel tájszó,elfogadható.Felénk használják azt is hogy kelletik.Ha elfogadod a ma divatos idétlen rövidítéseket pl.zacsi,szabcsi, stb.akkor már inkább használja mindenki a tájszavakat,mert azok a nyelvünket gazdagítják, amazok pedig szegényítik.
2009. nov. 13. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Egyes helyeken létezik múltidejű alakja is: kelletet(t).


Ennyivel is gazdagabb a nyelvünk! Én is a "pesties" magyart használom, pedig vidéki vagyok, de jól esik amikor az ország valamelyik távolabbi szegletében "ízes" beszédet hallok, még ha néha gondolkodnom is kell egyes szavak jelentésén!

2009. nov. 13. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Én amíg nem kerültem gimibe, addig nem is hallottam ilyet. Aztán ott elég sok szobolcsi volt és általában ők használták (nem mind) így a "kell" szót. Eleinte nagyon furcsa volt.

Nálunk (H-B megye) meg van aki a "kellett" helyett azt mondja, hogy "kelletett" meg az "őt" helyett, hogy "őtet"

Meg sok olyan szó van, ami itt teljesen mindennapi, néhány km-rel arrébb meg nem is használják. Ilyen szép gazdag a nyelvünk :)

2009. nov. 14. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
én még nem hallottam,de ha valóban létező tájszó,akkor elfogadnám.
2009. nov. 14. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
én a "kell"-el kapcsoaltban olyan tájszót ismerek, amit főleg Nyugat-Magyarországon, Sopron meg Szombathely környékén használnak, hogy pl azt, hogy "el kell mennem a boltba" úgy mondják, hogy "el kellek menni a boltba". Tehát a "kell"-et ragozzák, nem pedig a főigét.
2009. nov. 14. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
ez a szó olyan, mint a "kellett". ez is értelmes, mint a "kell" és a "kellesz". nekem semmi bajom vele.
2009. nov. 14. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!