Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mit gondoltok erről? Szerintet...

Mit gondoltok erről? Szerintetek elfogadható ez, mint "tájszó"?

Figyelt kérdés

Magyarország egyes területein használt kifejezés a "kellessz". A "kell" jövő idejeként használják. (Tehát nem "kell majd leckét írnom." hanem "kellessz leckét írnom.") én ezt nem fogadom el, mint értelmes magyar szót, de nem is vetem meg, mivel az ő környékükön a tanárok is így beszélnek. Viszont gyakran kijavítom őket. Kíváncsi vagyok a ti véleményetekre, mit gondoltok erről, mint magyar nyelv "korcsosodás".

(Ha esetleg vétettem helyesírási hibát, kérlek nézzétek el. És tudom, hogy nem igazán ebbe a kategóriába tartozik ez a kérdés.)


2009. nov. 13. 21:34
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Valószínű szerintem is, hogy nyelvjárási nyelvtani alakulat, ilyen formában nem elítélendő, viszont nem jelenti azt, hogy követendő is. Elég baj, hogy a tanárok így beszélnek, ugyanis az iskolában elvileg köznyelvet kellene használniuk.

A szóval az a legnagyobb baj, hogy a mai magyar nyelvben nincs a jövő időnek jele, itt pedig épp azt fejezné ki a toldalék. Helyesen az igét főnévi igenév ragjával látjuk el, és a fog segédigét tesszük mellé, így képezzük a jövő idejű alakot.

A kijavítás már kényes téma, mert sértő lehet, akármilyen óvatosan is próbálod. Persze kivétel, ha tanítasz, és a diák szóhasználatát javítod ki, de pl. én soha nem szoktam barátok, rokonok "hibáit", regionalizmusait helyesbíteni. Én helyesen használom, de nem várom el mástól. De nekem könnyű, én magyartanár vagyok, az elméletét is gyakran tudom. :)

2009. nov. 14. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim válasza:
Én szabolcsi vagyok, bár már rég nem élek ott. 5 és fél éves voltam, amikor felköltöztünk Pestre, ennek ellenére a "kellesz"-t használom. Nekem ez a természetes, ez ivódott belém. Így szoktam meg, és sokáig nem is tudtam, hogy ez "rendellenes" lenne. Egy magyar szakos barátnőm dialektológia zh-ra készült, és az ő jegyzetében találkoztam e szóval pár éve. Aztán mostanában fórumokon olvasgattam erről. Én úgy gondolom, hogy a tájszavak gazdagítják a nyelvek, szerintem érdekes az, ha egy olyan szót hallunk, amit még sose hallottunk korábban. Meg kell őrizni ezeket a sajátosságokat, nem levetni őket. Csak azért, mert már tudom, hogy ez tájszó, és azt, hogy mi a standard, nem fogom megváltoztatni a beszédemet, mivel nem látok szégyellni valót a tájszavak használatában. Mindenkinek azt mondom, hogy bátran használja a saját vidékére jellemző tájnyelvi sajátosságokat, mert ezektől lesz színes, gazdag a nyelv.
2010. ápr. 22. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!