Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért nem tudják az emberek...

Miért nem tudják az emberek rendesen alkalmazni a helyragokat?

Figyelt kérdés

Példa: Bemegyek a boltba.

Példa: Bent vagyok a boltban.


Olyan nehéz?



2014. aug. 15. 22:11
1 2 3
 1/30 anonim válasza:
100%

sok mindenkinek az alap helyesírás is gondot okoz, nehogy még helyraggal is foglalkozzon :D

nekem mondjuk jobban szúrja a szemem a lessz, meik, mejik, léci, sőt sógornőm múltkor azt írta, hogy létci...

ezek után a helyragon már meg sem akad a szemem :(

2014. aug. 15. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
83%
Mert nem tudják, hogy a hová kérdésre "ba", a hol kérdésre "ban" a helyrag.
2014. aug. 15. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
100%
Afféle szellemi igénytelenség. Van aki egy hétig ugyanabban az alsóneműben/ruhában jár, van aki az autójára, motorjára nem költ semmit, lelakja azt, van aki a kertjét hanyagolja el, és van aki a helyesírásával nem törődik. Mindenkinek más a fontos az életben, akik helyragokat (és egyébként úgy általában sokféle helyesírási hibákat) vétenek, azok úgy érzik, nem fontos számukra a helyesírás. Ilyen tekintetből igénytelenek, ők (jobb esetben) más szempontból igényesek, amit viszont lehet, hogy te nem tudsz értékelni.
2014. aug. 15. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
100%
Másik dolog pedig az, hogy a nyelv folyamatosan változik, hogy ez pozitív vagy negatív irányú, lehetne vitatkozni. Általában a változás az valaminek az egyszerűsödését jelenti, monthatnánk azt is, hogy a csoki, lagzi, töri, matek, stb. szavak helytelenek, mivel helyesen azok csokoládé, lakodalom, történelem, matematika, stb., mégis olyan természetesnek vesszük és használjuk őket, mint ahogyan lélegzünk. Elképzelhető, hogy a helyrag azonosulni fog a -ba, -be raggal, és akkor az lesz a helyes.
2014. aug. 15. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 anonim válasza:
51%
Nekem a "megyünk nálatok" a halálom.
2014. aug. 15. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 anonim ***** válasza:
79%
Olyan régóta próbálom megérteni ezt, de nem megy, nem, nem értem, hogyan nem lehet érezni a különbséget aközött, hogy "van valamiben" és aközött, hogy "megy valamibe". Ez már nem is az a szimpla nyelvi igénytelenség, ami rengeteg típushiba forrása, annál sokkal rosszabb. Rendben van, a nyelv él, változik, de két, teljesen különböző esetet takaró rag nem olvadhat egybe, akárhányan is használják őket helytelenül, mert a megértést akadályozza.
2014. aug. 15. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 anonim ***** válasza:
100%
Talán közbeszólhat az, hogy mind a "megy valamibe", mind a "megy valamiben" helyes lehet, a szövegkörnyezettől függően. Valóban nem egyszerű a magyar nyelv, de azért tényleg lehet 'érezni' a különbséget a helyragok között.
2014. aug. 15. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 anonim ***** válasza:
100%
Mert az iskolában nem tanítják meg őket helyesen beszélni.
2014. aug. 15. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 anonim ***** válasza:
100%

JUUJJJ! Ráléptél a tyúkszememre! Nekem is ez a vesszőparipám de inkább nem szólok mert nem akarok én lenni a nyelvtan n.ci.

De nekem is égnek áll a hajam attól, hogy egyesek ebbe a minimális nyelvtani dologba belesülnek.

Ez a legalapvetőbb dolog.

A legidegesítőbb az, hogy szóvivők, közéleti személyiségek tiporják szép anyanyelvünket.

2014. aug. 15. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 BringaManó ***** válasza:
74%

A kérdésről az jut eszembe, hogy "Miért általánosít mindenki?!..." :-)


Amúgy meg nem tudom, hogy miért tesztek úgy mindig, mintha az emberek _összekevernék_ a kettőt, amikor pedig nem erről van szó, hiszen a -ba helyett nem mondanak -ban-t, legfeljebb elvétve. Csupán az van, hogy a -ban-ról lespórolják az n-t, tehát tévedés, hogy nem érzik a különbséget, egyszerűen csak nem akarják azt jelezni, ebben az esetben legalábbis. Természetesen érzik a különbséget aközött, hogy 'valahol' és 'valahova', mert nem keverik össze, hogy házon/házra vagy hogy háznál/házhoz. Ismétlem: egyszerűen fölöslegesnek érzik odatenni az n-t, és lespórolják. (Persze nem mindenki, de az nem is baj, szabad "régiesen" beszélni, virágozzék száz virág. Vagy virágozzON?... :-)

Aki pedig azzal jön (akár ebben a témában, akár más, ehhez hasonló, "nyelvváltozós" témában), hogy a megértést akadályozza, kétértelmű vagy félreérthető lesz tőle a mondanivaló, stb., az egyszerűen nincs tisztában vele, hogy a "nyelv él" – amúgy éppen ezért változik –, és ezek a változások nem erőszakkal történnek, fentről a nyelvre erőltetve (vagy alulról „megerőszakolva” azt), hanem a nyelvhasználók és az ő körülményeik, a jellemző kommunikációs helyzetek alakítják a nyelvet, „élesben”. Így tehát pont annyira fog csak megváltozni, hogy ne legyen (túlságosan) félreérthető/értelemzavaró a változás eredménye. Órákig (vagy hetekig?) lehetne sorolni olyan szavakat, mondatokat, amelyek – bár teljesen „szabályosak”, „helyesek” – félreérthetőek (is lehetnek), szituációtól függően, mégsem veti ki magából a nyelvünk. Ne vesse ki! (vagy nevesse ki? Naugye, például... :-)


Addig örüljetek, amíg a mi szép nyelvünk esetében is élő (ergo változó) nyelvről beszélünk, és nem holt nyelvről, amelynek már csak egy könyvbe leírva (illetve réges régi hang- és videofelvételeken megőrizve) lehet megtalálni az utolsó ismert állapotát...


Ja, és Sceptickel ugyan nagyjából egyetértek (mint általában :-), de az „igénytelenségi elméletéről” azt gondolom, hogy inkább az ellenkezője igaz (szerintem!): ha valaki valamiben bizonyos fokig igényes, akkor a többi dologban is. Szerintem a ruha/autó/lakás/kert(/háztartás/konyha/íróasztal/szerszámosláda/iskolatáska/ridikül/frizura/higiénia/étkezés/pénzügyek/nyelvhasználat/stb.) terén látható igényesség inkább összhangban van egy adott embernél, nem pedig "ki ebben igényes, ki abban", de persze lehet, hogy vannak kivételek.

2014. aug. 16. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!