Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ti is el szoktatok gondolkodni...

Ti is el szoktatok gondolkodni a magyar nyelv rejtelmein?

Figyelt kérdés

pl én nem rég jöttem rá hogy pl. a szarvas, farkas szavunk nem külön szó hanem csak képzős, úgy tudom, hogy ez még a régi időkből való mikor csak körülírni lehetett bizonyos dolgokat


vagy pl az hogy a valami valaki az egyfajta elbeszélés a vala szó végett fura nem?


2016. márc. 15. 09:57
1 2 3 4
 21/33 A kérdező kommentje:
nagyon érdekes vannak még ilyen szavaink?
2016. márc. 22. 07:17
 22/33 anonim ***** válasza:
100%

Ha már a mézevő medvénél tartottunk, a MÉZ = MÉH-ÍZ (Cz-Fog.)

Mesélő szavunk a HIRTELEN is: olyan esemény, amit nem előzött meg a híre.

VÉLETLEN = nincs VÉLeményünk, VÉLekedésünk róla, nem ismerjük (még) az okát

2016. márc. 23. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/33 A kérdező kommentje:
a hirtelen nagyon jó a véletéent még nem értem:)
2016. márc. 23. 09:41
 24/33 A kérdező kommentje:

Nagy Lajos így ír a kígyóról:


A kígyó borzasztó hosszú állat, hosszabb a legrövidebb öntözőcsőnél is. Előfordul mind az öt világrészben, mezőkön, kövecses-homokos földeken, erdőben és a patikák címtábláin, leginkább azonban mégis a szép női kebleken, sőt a jóbarátok keblén is, ez az utóbbi fajta azonban igen beteges és gyenge, amiért is a jóbarát azt a keblén melengeti.


A kígyó igen buta állat, ezért a hüllők közé sorozzák. Lábait illetőleg nyomorék, egy lába sincsen, és ezért hason mászik, ami különben alázatos természetére is vall. Legnagyobb kígyó az óriáskígyó, ez születésekor még óriási kicsiny ugyan, de később napról napra hosszabb lesz, míg végre akkorára nő, hogy ha akkor a farkára állna és fölegyenesedne, pont akkora lenne, mint egy óriás.

2016. márc. 23. 09:43
 25/33 A kérdező kommentje:

a kacsacsőrű emlősről eképpen:


A csőrös emlős hazája Ausztrália. Hazánkban tehát nem fordul elő, még az állatkertben sem. Nem hajlandó előfordulni.


Ennek a különös állatnak csőre van, mint a madárnak, és tojást tojik, de viszont négy lába van, mint az emlősöknek, s a kölykeit, amikor már kikeltek a tojásból, a hasán hordja egy tarisznyaszerű bőrlebenyben, s szoptatja őket, amiért is a csőrös emlős se nem madár, se nem emlős, hanem tulajdonképpen ő az a bizonyos meschügener Fisch.


A csőrös emlős színe barnásszürke, olyan disznószínféle. Hosszúsága negyven centiméter, magassága húsz centiméter, de ha rátesznek egy nagy követ, akkor jóval alacsonyabb. Az erdőben mászkál táplálék után, ha kergetik, akkor fut, repülni csak szeretne. Táplálékát kis rothadt gyümölcsök és más efféle tárgyak képezik. Élettartama, mint ezeké az ősállatoké - kazuáré, kengurué, teknősé - általában igen hosszú, négy-ötszáz év. Eleinte vígan sütkérez a napon, úgy két-háromszáz évig, de később, az utolsó száz-kétszáz év alatt már őrülten unja az egészet s alig várja, hogy vége legyen.

2016. márc. 23. 09:44
 26/33 anonim ***** válasza:

A 22-es válaszoló által írt

"Ha már a mézevő medvénél tartottunk, a MÉZ = MÉH-ÍZ (Cz-Fog.)"

szómagyarázatot még nem hallottam... de 'eldobtam' magam, annyira jónak találtam... :))


Kérdező!

Most nincs időm hosszabb hozzászólás írására, érdeklődő kérdésedre további szavak rejtelmeiről írnom, már azokról, amikről én tudok ..., de egyet azért sietve ideírok, és ez a szavunk: a 'csőr'... (A méz szavunkról jutott rögvest az eszembe...)

Ez is két szó összetolásából származik.

E kettő: cső, orr.


Azaz: CSŐR = CSŐ + ORR


:))))))))))))))))

2016. márc. 25. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/33 A kérdező kommentje:
hali köszi de arra figyeljünk hogy ezek lehet hogy már nyelvújításból jöttek lehet hogy a felhő szavunk is onnan származik olyat mondj ami ősi
2016. márc. 25. 07:41
 28/33 anonim ***** válasza:
90%

A FELHŐ szavunk bizonyíthatóan nem nyelvújítási szó!!


Balassi Bálint jóval a magyar nyelvújítási mozgalom előtt élt.  (1554-1594) Költeményeiben megtalálhatjuk a 'felhő" szavunkat.


Pl. ebben:


"KILENCEDIK - KIT AZ SZERETŐJÉVEL VALÓ HARAGJÁBAN SZERZETT - az Palkó nótájára

Miképpen hogy Bessus az két fiataltól,

Kétfelé vonódom én ez két dologtól,

Gyötretem azoktól,

Hajtatom, mint felhő égiháborútól. ....


Mint a vén Saturnos, kedvetlen s haragos

       természetnek csillaga,

Az én szép Juliám oly kedvetlen hozzám,

       kin szívem vidámsága

Azonnal úgy múlik, amint elenyészik

       felhőben nap világa.


Vagy itt:


"NEGYEDIK KIBEN AZ CÉLIA FEREDÉSÉNEK MÓDJÁT ÍRJA MEG, 

ANNAK FELETTE PENIG TERMETÉRŐL, MAGA VISELÉSÉRŐL ÉS SZÉPSÉGÉRŐL IS SZÓL

Mint nap szép homállyal fejér felhő által

       verőfényét terjeszti,

Oly gyenge világgal vékony fátyol által

       haja színét ereszti

Célia béfedvén, s mellyén tündökölvén

       drága gyémántkereszti.


Vagy itt:


"ENNÉHÁNY ISTENHEZ VALÓ ÉNEKEK, KIKET A PSALMUSOKBÓL IS, MAGÁTÚL IS SZERZETT (...) [az Palatics nótájára]

Tenger mély örvénye, mennydörgés, villamás,

Kőeső, hó, szélvész, háború, csattagás,

Télben is, nyárban is mind felhős sok havas,


[link]


:)))

2016. márc. 29. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/33 anonim ***** válasza:
100%

Emiatt (sem) szerepel a magyar nyelvújítás szótárában.


[link]


S az, hogy létezett/létezik(?) nyelvújító mozgalom, az mit sem von le a magyar nyelven való gondolkodás jellegzetességeinek érdekességéből, egyediségéből, 'rejtelmeiből'. Szerintem....

:)

2016. márc. 29. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/33 A kérdező kommentje:
én csak mondtam h figyeljünk erre mert a nyaktekerészeti mellfekvencben nem sok rejtély van
2016. márc. 29. 16:06
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!