Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért "Pécsett"? Elég zavaró...

Miért "Pécsett"? Elég zavaró például a Hiradoban

Figyelt kérdés

Elégé primitiv szerintem egy ilyen mondatott használni hogy pl: "Pécsett elhagytam a kulcsomat." inkább "Pécsen elhagytam a kulcsomat." nem ?

Menyivel normálisabban és civilizáltabban hangzik az utubi nem ? (régen sem hallotam senkitöl hogy Pécsett ezt csak mostanában halom amiota hiresebb város lett. Tudtmal ez ottani tájszolás amit a Budapesti és más városakban élö embereket csak arogánsan vesznek fel mint a hiradoban is , mért beszél a hiradoban igy az illetö ? (gondolom nem Pécsen lakik))


2010. ápr. 14. 17:10
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%
nyiss ki egy helyesírási szótárt, ott megtalálod a választ :) szép nyelv a magyar (Esztergomban, Miskolcon, Győrött stb :D ez nem tájszólás)
2010. ápr. 14. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:
Elnézést kérek némely helyesírási hibáért csak az a-u-o stb. magánhangzok nem nagyon funkcionálnak a billentyüzetemen
2010. ápr. 14. 17:15
 3/21 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos tévedsz. Valóban létezik ilyen a standard nyelvben, a köznyelvben. Pécsett, Győrött, stb.
2010. ápr. 14. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
90%
Feltettek már pár ilyen kérdést, némelyikre én is válaszoltam. Szerintem keress vissza...
2010. ápr. 14. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:
Kinyitottam már elég sokat életem során :) Szerintem a magyar nyelvben nagyon sok szép tájszolás ,versi forma stb.. van de ez pont nem tartozik közzéjük , hiszen ettöl olyan eröteljesen "tompa" értelmetlen hangzásu lesz egy mondatt hogy az valami borzalom...
2010. ápr. 14. 17:17
 6/21 anonim ***** válasza:
100%
Attól, hogy szerinted idétlen szó, attól még helyes. Szerintem is idétlen, ha ez megnyugtat:D
2010. ápr. 14. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
2010. ápr. 14. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
100%
Igazság szerint a Pécsen forma is helyes, csak a régi "délmagyar" nyelvjárásban nem a -ban/-ben volt a helyhatározó rag, hanem az -ett/-ott/-ött. Pécs környékén régen pl. olyanokat mondtak, hogy "Miskolcott". De aztán a nyelvújításkor az északi nyelvjárás terjedt el.
2010. ápr. 14. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
93%
Szerintem meg ez viszi bele az ízt a magyar nyelvbe :)
2010. ápr. 14. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
96%
A "Pécsett" helyes, te viszont nem vagy túl jóban a helyesírással, és nem a magánhangzókra gondoltam.
2010. ápr. 14. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!