Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért "Pécsett"? Elég zavaró...

Miért "Pécsett"? Elég zavaró például a Hiradoban

Figyelt kérdés

Elégé primitiv szerintem egy ilyen mondatott használni hogy pl: "Pécsett elhagytam a kulcsomat." inkább "Pécsen elhagytam a kulcsomat." nem ?

Menyivel normálisabban és civilizáltabban hangzik az utubi nem ? (régen sem hallotam senkitöl hogy Pécsett ezt csak mostanában halom amiota hiresebb város lett. Tudtmal ez ottani tájszolás amit a Budapesti és más városakban élö embereket csak arogánsan vesznek fel mint a hiradoban is , mért beszél a hiradoban igy az illetö ? (gondolom nem Pécsen lakik))


2010. ápr. 14. 17:10
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
100%
Már megválaszoltuk valóban, de lehet, hogy te nem olvastad. A helyhatározó rag a két t azaz tt volt valóban, még ma is megtalálható az itt, ott, ehelyütt, és más efféle szavakban. És igazuk van azoknak is, akik szerint a magyar nyelv egyik díszítő eleme.
2010. ápr. 14. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
72%

" ...Elégé primitiv szerintem egy ilyen mondatott használni hogy pl: "Pécsett elhagytam a kulcsomat." inkább "Pécsen elhagytam a kulcsomat." nem ? ..."


Hát igen barátom .... Ha valaki itt primitív, az nem az, aki így használja , hanem az, aki ezekről a -különben nyelvtanilag is helyes- dolgokról nem tud. (És azt sem képes megnézi, hogy volt-e ilyen témájú kérdés.) ... Szerintem ...


maci

2010. ápr. 15. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

hagyomány miatt

ien pl: kolozsvárott, győrött stb. sztem nem zavaró

2010. ápr. 16. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
58%

Engem zavar. Ha helyes, ha nem, akkor is.

Mindenesetre elég sokakat zavar bárkit megkérdezel, hétköznapi emberek vagyunk és nem járkálunk a Magyar helyesírási/értelmezési kézikönyvünkkel mindenhova. Szóval ne várd el hogy konyhanyelven beszélgetve mindenki így mondja, hogy "Pécsen" Te meg oda nyőgsz egy ilyet, hogy "Pécsett" ....

Nem értem miért nem lehetne elszakadni ezektől a "köpködő" (+ett) stb városnév szoksáoktól.


Beszélget valaki te meg elkezdesz "Pécsett-kedni"


teli köpködöd az ember arcát, ahelyett, hogy "Pécsen" -t mondanál


Üdv!

2010. ápr. 18. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
52%
Ez egy érv? És ha én meg rakoTT krumplit ebédeltem, és megkérded, hogy mit ettem, akkor hazudjak, csakhogy kerüljem a TT-t? Vagy mi? Komolyan a szép magyar szavak elleni utolsó érved az, hogy TT van benne? Te szerencsétlen nyomorék, te.
2010. ápr. 18. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
elsőnek: nem szótárat? vagy inkább szótárt:S nem tudom:D
2010. ápr. 23. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
20%

A válasz írója 89%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: 04-18 20:38


uuristen hogy lehetsz ennyire suta???


Te agyon iskolázott nem vágod ??? Rakon krumpli? vagy Rakott krumpli.... persze hogy rakott de a Pécs az nem rakott te agyalágyult. A te példádnek köze nincs ahhoz amireől én beszéltem.

2010. ápr. 23. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
56%

"És ha én meg rakoTT krumplit ebédeltem, és megkérded, hogy mit ettem, akkor hazudjak, csakhogy kerüljem a TT-t?"


Úgy tűnik, te képes vagy összekeverni egy melléknevet egy főnévvel. Inkább ne szólj hozzá nyelvtanos kérdésekhez, mert nem lesz jó vége...

2010. ápr. 24. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
100%

Nyilván nem keverem össze a főnevet a melléknévvel, és nem gondolom, hogy rakon krumpli a rakott krumpli. Az a két agyilag visszamaradott szerencsétlen, akik ebbe belekötöttek, sajnos nem tudnak olvasni, illetve gond a szövegértés.


De jön Szájbarágó Szilárd, és elmagyarázza debileknek.


1) Van ugye az alap probléma, miszerint a Pécsen vagy a Pécsett a helyes.

2) Többen rámutattak, hogy bizonyos okokból mindkettő helyes

3) Erre jön egy szerencsétlen, aki a „Pécsett” verziót azért vetné el, mert „teli köpködöd az ember arcát” – ahogy fogalmaz.

4) Ezt a logikát vittem tovább, hogy ha a TT hang kiejtése ennyire rosszul érinti az illetőt, akkor a melléknévi igenevek TT-je (pl rakott) is vajon ilyen rosszul érinti-e, és ezeket is ilyen alapon helytelennek tartja-e.


Tehát felhívtam a figyelmet, hogy egy alapvetően nyelvhelyességi kérdésben nem igazán érv az, hogy TT vagy más hangzó van benne, ami az ő füle/nyálelválasztása számára kellemetlen. Mert ha a „Pécsen/Pécsett” két helyes alak közül AZÉRT kell a Pécsen alakot választani, hogy elkerüljem a TT-t, akkor a „rakott krumpli” és a „krumpli rakva” alakok közül – bár az utóbbi nem elterjedt, de érthető – szintén a TT-t elkerülő verziót kell használni?

2010. ápr. 24. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
55%
Hívjuk Pécset(t) megint Sopianae-nak és megszűnik a gond. Győrt meg Arrabonának. Vác meg legyen Watts
2010. ápr. 28. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!