Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Van értelme annak, hogy két...

Van értelme annak, hogy két fajta J betűnk van? Nem kéne már megszüntetni az egyiket?

Figyelt kérdés
2018. febr. 5. 09:23
1 2 3 4 5
 41/49 Wadmalac ***** válasza:
91%

Az én bajom nem is magával a j-ly szükségességével van, hanem azzal, ami a kérdést beindítja.

Konkrétan a felvetés célja (most nem akarok a kérdezőre fókuszálni, általános a jelenség, de mindenhol azonos az ok) a bajom.

Az meg, a j-ly mögé dugva ez:

Töröljék már el a nyelvtant kompletten, mert lusták vagyunk megtanulni.

Lehet nyugodtan sértődni, de ez az igazság.


Felejtsük el a j-ly különbséget, az elváló igekötők használatát, a kettős betűket, a mássalhangzó-duplázásokat, a mély-magas hangrendű ragozást, mindent, csak rakjunk szavakat egymás után, úgy is megérti mindenki.

Ok.

De akkor felejtsük el a költészetet, szépirodalmat, filmművészetet, szóvicceket, mindent, ami a nyelv finomságaira alapul.

A nyelv a számítógépes basic szintjére degradálódik, végletesen praktikussá válik, de ezzel a művészet meghal.


Tudom, sokaknak ez nem fájna. Én nem vagyok köztük.

2018. febr. 22. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/49 hollófernyiges ***** válasza:
43%

"Heledre menjél!"


Ez csak az eredetét magyarázza a ly-nek, meg hogy egyes dunántúli nyelvjárásokban még használatban lehet valamennyi különbségtétel. De ezen az alapon én beregiként követelhetném egy külön betű bevezetését a hosszú e számára, vagy a szegediek a Szöged helyesírási forma egyenrangúsítását.


Egyébként nem kell drámázni, meg a reductio ad absurdumozni, nem Balassi Bálintot meg Zrínyi Miklóst akarjuk kidobni, hanem egy mára fölöslegessé vált kövületet. Az Iboják meg a Gergejek három napig furcsának tűnnének, aztán megszokná mindenki.

2018. febr. 22. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/49 Wadmalac ***** válasza:
94%

Továbbra sem értem, hogy miért olyan nagy probléma ezt megtanulni, hogy ezért ki kéne dobni.

Vannak a magyar helyesírásnak sokkal nehezebben megtanulható pontjai annál, hogy mi egy szó helyes írásmódja.

Számomra teljesen abszurd maga a jelenség, hogy ez sokaknak problémát tud okozni.

Tisztelet a valóban igazolt orvosi esetnek számító kivételnek, manapság trend lett diszlexiára, diszgráfiára hivatkozva lexarni a helyesírást.

Szerintem ez egy rossz trend, ha a nyelv egyszerűsítési irányelveit a nyelvtan-tanulással szembeni lustaság motiválja.

2018. febr. 22. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/49 A kérdező kommentje:

"Felejtsük el a j-ly különbséget, az elváló igekötők használatát, a kettős betűket, a mássalhangzó-duplázásokat, a mély-magas hangrendű ragozást, mindent, csak rakjunk szavakat egymás után, úgy is megérti mindenki."


Na jó, akkor hogy árnyaljam a felvetésed alapján a képet az emberiséget három csoportra lehet bontani:

1. Lusta emberek akik nem akarnak tanulni.

2. Irracionális emberek, akik értelmetlen dolgokat akarnak tanulni.

3. Racionális emberek akik értelmes dolgokat akarnak tanulni.


Ez olyan mintha felvetném neked, hogy:

- Miért a 2 km-es kerülőúton megyünk az étterembe, mikor a másik úton csak 1 km-t kellene gyalogolnunk?

Te meg érvelés helyett megvádolsz, hogy:

- Ne legyél már lusta!

Ez nem a lustaságról szól, hanem arról hogy feleslegesen ne szívassuk magunkat.

2018. febr. 22. 15:48
 45/49 A kérdező kommentje:

Hány J betűnél mondod azt hogy túl sok? 5-nél? 10-nél? 100-nál?

Ha 100 J betűnk lenne, hogyan érvelnél az mellett, hogy legyen kevesebb? És ha 10 J-nk lenne? És ha 3?

Miért jobb 10 J betű mint 100? Miért jobb 2 J betű mint 3? És ha tudsz rá érvet mondani, akkor miért nem lehet ugyanazt elmondani amikor 1 vagy 2 J betűről van szó?

2018. febr. 22. 15:54
 46/49 anonim válasza:
89%

Csak képzeljük el, hogy megtörténik.

1. Lehetőség - marad a ly, eltűnik a j

Kedves Lyancsikám!

Mivel nagyon szeretlek, ezért sütöttem neked palacsintát. Tudom ám, hogy az a kedvenced. Csináltam túrósat, lekvárosat, kakaósat... Meddig leszel még a kollégiumban? Hazalyössz most hétvégén? Már nagyon hiányzol és várunk haza. A Lyulis is hiányol, nagyon aranyos teremtés. Remélem mihamarabb igaza lesz édesapádnak és beleszeretsz abba a lányba. Fiatalkori önmagamra emlékeztet.

Ui.: Lyövő héten nyit a lyégpálya, nem megyünk el így családostul? Ha szeretnéd, Lyulis is jöhet. Meg egy-két iskolai barátod.

Puszil: Szerető lyó édesanyád!


Oké, kitalálhattam volna értelmesebb példát is, de ebben viszonylag sok volt a j.

2. Lehetőség - marad a j, eltűnik a ly

- Nézd már, Iboja! Ott egy bagoj! Hát nem gyönyörű?

- Egy pillanat, csak ezt még kijukasztom.

- Most igazából mit csinálsz? - fordul felém.

- Összetűzöm a fogalmazásom - válaszolom értetlenül.

- De Mosonyi a háromjukú papírt szereti, nem a kétjukút. Hiába jukasztod kézzel, így nem lesz ötös.

- Elég a négyes - legyintek vállat vonva, majd felnézek a legjobb barátnőm által emlegetett madár után nézve.

- Te, ez úgy néz ki, mint Hedvig - vigyorodok el.

- Az Harry bagja, igaz?

- Igen - biccentek - Nézd, az meg egy kesejű!


Szóval nagyon különös lenne és engem biztosan zavarna. Az meg a másik, hogy a nyelv része, szebb és változatosabb tőle és egyedibb is, a versekben és arégi nevekben is van mind a kettőből és elég gáz lenne, ha a gyerek rácsodálkozna arra, hogy Párisban járt az ősz, mert ő már csak ly-ről tanult, vagy arra, hogy komoly, mert ő már csak j-ről tanult.

2018. febr. 22. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/49 Wadmalac ***** válasza:
84%

"Ez olyan mintha felvetném neked, hogy:

- Miért a 2 km-es kerülőúton megyünk az étterembe, mikor a másik úton csak 1 km-t kellene gyalogolnunk?

Te meg érvelés helyett megvádolsz, hogy:

- Ne legyél már lusta!

Ez nem a lustaságról szól, hanem arról hogy feleslegesen ne szívassuk magunkat."


Marha rossz hasonlat.

Éppen, mert ezen az alapon pontosan azt lehet tenni, amit írtam, a nyelvet tőszavakra butítani, ragozás nélkül.

Ismétlem, szerintem akinek gondot okoz a sima magyar szavak leírása, nem a ragozás, nem az egyéb finomságok, hanem simán egy szó helyes leírása, az egyszerűen szégyellje magát. Vagy a szülei, vagy a tanárai, vagy kollektíven.


A j és ly különbségét, mint akkora hatalmas, megszüntetésre érdemes nyelvi nehézséget feltüntetni teljes irrealitás.


Ha a tiszta magyar irodalmi nyelvben a cél és a jövő a Bp éjjel-nappal stb. nyelvi színvonala, akkor nem ugyanabban az országban élünk. De legalábbis én nem szeretnék.

Ennyi.

2018. febr. 23. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/49 anonim ***** válasza:

"Éppen, mert ezen az alapon pontosan azt lehet tenni, amit írtam, a nyelvet tőszavakra butítani, ragozás nélkül. "


rossz hasonlat

a ragozás megváltoztatja a mondat jelentését, a kétféle j betű pedig nem

2018. febr. 23. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/49 Wadmalac ***** válasza:

"rossz hasonlat

a ragozás megváltoztatja a mondat jelentését, a kétféle j betű pedig nem"


A vita nyelvtani, tehát nem ártana tudni különbséget tenni hasonlat és feltételezett folyamat végkimenet közt.

2018. febr. 26. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!