Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Milyen tudományos alapja van...

Milyen tudományos alapja van a transznemű / transzszexuális kategóriának?

Figyelt kérdés

Első sorban azokat kérdezem, akik valamelyik társadalmi nemek szakon végzett, ezáltal beavatottabb a témában.


Tavaly májusban az ENSZ kihelyezte a transzneműséget a betegségek ill. személyiségzavarok sorából, a kérdésem arra vonatkozik, hogy ennek milyen tudományos alapja volt.


Ismeretesek más jelenségek is, amelyeknél valahogy meg sem fordul a tudományos közvélemény fejében, hogy megváltoztassa az álláspontját. Pl. számtalan (és merem feltételezni, hogy a transzneműeknél több) ember érzi úgy, hogy lélekben ő az adott koránál idősebb vagy fiatalabb. Magyarán az _identitása_ nem egyezik meg az években számolt korával (tudjuk, egy év, amennyi idő alatt a Föld megtesz egy kört a Nap körül). Mégsem hallottam még a _transzkorúság_ elnevezést. A kérdésem az, hogy miben különbözik a transzneműség a transzkorúságtól.


De mondhattam volna az anorexiásakat is. Ők olyan, fizikailag sovány emberek, akiknek az _identitásuk_ az, hogy kövérek. Mindenféle ésszerű rámutatás esetén sem hajlandóak lemondani a rögeszméjükről, azaz nagyon is egy komoly dologról van szó. Mégsem jut eszébe egy tudósnak sem egy külön kategóriát létrehozni abban az értelemben, hogy vannak a kövérek, a soványak, meg az anorexiások.


Szóval tényleg érdekelne, hogy azon kívül, hogy "tartsuk tiszteletben mások önérzetét", mivel indokolható az, hogy a transzneműek kategóriája a férfi-nő síkban külön kategóriaként létezik, és főleg milyen alapja van annak, hogy le is hagyható a 'transz' előtag a transznő és transzférfi előtt, szemet hunyva a nemiség klasszikus (biológiai) definíciója előtt. Előre is köszönöm a konstruktív hozzászólásokat.



2020. jan. 14. 10:12
1 2 3 4 5
 21/45 anonim ***** válasza:

"Szóval tényleg érdekelne, hogy azon kívül, hogy "tartsuk tiszteletben mások önérzetét", mivel indokolható az, hogy a transzneműek kategóriája a férfi-nő síkban külön kategóriaként létezik, és főleg milyen alapja van annak, hogy le is hagyható a 'transz' előtag a transznő és transzférfi előtt, szemet hunyva a nemiség klasszikus (biológiai) definíciója előtt. Előre is köszönöm a konstruktív hozzászólásokat."


Ezt a kérdést sem értem. Ránézel egy emberre, és a külső adottságaiból következtetsz a nemére. Olyan is van, hogy ennek nincs igazán jelentősége, ez esetben nem sok köze van hozzá másnak, hogy milyen ivarszervekkel jött a világra, van-e méhe, vagy prosztatája, és ilyenkor lehagyható a transz előtag. De ha eltérnek a külső adottságok az eredeti (biológiai) nemtől, akkor néhány helyzetben ezt egyértelműen a másik fél tudomására kell hozni. Akkor pedig meg kell különböztetni azt az állapotot, hogy te egy nőt látsz, aki férfinak született, vagy hogy egy férfit látsz, aki nőnek született, és ilyenkor elé teszik a transz előtagot, mivel ő egy átalakításból lett nő, vagy átalakításból lett férfi.

Valaki magyarázza már el, hogy ez miért baj, vagy miért ne lenne rá szükség! Mi köze ennek ebben a formában az önérzethez?

2020. jan. 16. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/45 Wadmalac ***** válasza:

"Valaki magyarázza már el, hogy ez miért baj, vagy miért ne lenne rá szükség! Mi köze ennek ebben a formában az önérzethez?"

Gondolom az, hogy az érintett személy esetlegesen pl. férfibőrben annyira nőnek érzi magát, hogy nem is szívesen hallana semmit, ami nem 100%-os nőként utal rá.


Az ebből eredő konfliktusok kivédhetetlenek.


Én egyébként már azt sem tudom, hogyan lehetne normálisan kezelni a külön férfi és női WC, fürdő stb. látogatóinak szelektálásárt.


Mert hogy ha a nói zuhanyzóba bevonul egy magát 100% nőnek érző szakállas, elsődleges nemi jellegeiben egyértelműen férfi külsejű valaki, abból sikoltozás lesz, az tuti.

2020. jan. 16. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/45 anonim ***** válasza:

De ez nem a kérdésben lévő külön kategóriába sorolásból következik, se nem abból, hogy betegségnek nevezzük vagy sem. Amit írsz, az nyilván problémát jelenthet, de nem azért mert elismerik a transzneműség tényét.

Én úgy vettem észre a kérdező azt nem érti miért lehet egy embert férfi vagy nő helyett transzneműként beazonosítani.

Most őket akkor hova kellene sorolni, ha csak két nem létezne? [link]

2020. jan. 16. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/45 Wadmalac ***** válasza:

"Én úgy vettem észre a kérdező azt nem érti miért lehet egy embert férfi vagy nő helyett transzneműként beazonosítani."

Hát csakis azért, mert ő nem annak érzi magát, aminek fizikai nemi jellegei alapján neveznénk.

2020. jan. 17. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/45 anonim ***** válasza:

Úgy értem, hogy azt nem érti miért lenne szükséges egy külön kategória a férfiakon és a nőkön kívül.

És ha a fizikai nemi jellegeit már megváltoztatta?

2020. jan. 17. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/45 Wadmalac ***** válasza:

"És ha a fizikai nemi jellegeit már megváltoztatta?"

Akkor aztán tényleg semmi értelme, hogy más neműként legyen említve, kezelve, mint aminek kinéz és érzi magát.


A nővé műtött férfi csupán biológiailag tér el a "gyári" nőtől.

Szociálisan ez az eltérés lényegtelen és nem szorul említésre.

2020. jan. 17. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/45 anonim ***** válasza:

Ez szerintem is így van, ezért nem értem a kérdezőnek miért probléma, hogy a transz előtag ilyen esetben el is hagyható.

Másrészt viszont, ha elmegy egy orvosi vizsgálatra, vagy fel akarja szedni valaki egy bárban, akkor talán mégis van oka valamivel jelezni, hogy a külső adottságok nem feltétlenül jelentenek teljes biológiai egyezést azzal a nemmel, aminek beazonosítja magát. Akkor viszont nem mondhatja, hogy bocs, de én valójában... mert pont az a lényeg, hogy valójában ő nem azzal azonosul, és ez esetben csak azt mondhatja, igen, én nő vagyok, igen én férfi vagyok, de transznő/transzférfi.

2020. jan. 17. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/45 Wadmalac ***** válasza:

"Másrészt viszont, ha elmegy egy orvosi vizsgálatra"

Orvosnál egyértelműen fontos lehet, mindenképp jelzendő, hiszen, mint írtam is, a biológiai különbség továbbra is fennáll és ez orvosi ügyekben nagyon lényeges lehet.


"vagy fel akarja szedni valaki egy bárban"

Na itt már szerintem kérdéses.

Egy egyestés huncutkodáshoz szerintem nem feltétlenül szükséges, mert ami ahhoz kell, ott tényleg csak az esetleges társadalmi intolerancia, tabuk, megszokás, ösztönös vagy nevelt idegenkedés lehet az ok, ha ez elutasítást szülne.

De egy komolyabb kapcsolathoz szerintem ugyanúgy fontos, mint pl. egy gyereknemzés-képtelenség bevallása.

2020. jan. 17. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/45 Wadmalac ***** válasza:
Ja és mellesleg orvosnál közlést az is elősegítheti, hogy ha az illető amúgy nem is akarja az emberek orrára kötni, az orvost a titoktartás köti.
2020. jan. 17. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/45 anonim ***** válasza:
100%

Hát ezért mondom, teljesen logikus alapja van, hogy nem csak férfi és női nem kategóriák léteznek, ahogy az is indokolt, ha bizonyos esetekben a transz előtag elhagyható. Nem ez volt a kérdés? Miért kell, hogy ennek valamilyen tudományos alapja legyen? Azt sem értem miért gond ha kivették a betegségek közül, ha nem felel meg betegségnek? Kérdező meg sehol...


Wadmalac, de, de, szerintem illik közölni ezt mielőtt lekerül a ruha. Bár nem tudom hogy megy ez, de én szólnék. Ne én döntsem már el, hogy ez a másiknak számít vagy sem.

2020. jan. 17. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!