Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Milyen tudományos alapja van...

Milyen tudományos alapja van a transznemű / transzszexuális kategóriának?

Figyelt kérdés

Első sorban azokat kérdezem, akik valamelyik társadalmi nemek szakon végzett, ezáltal beavatottabb a témában.


Tavaly májusban az ENSZ kihelyezte a transzneműséget a betegségek ill. személyiségzavarok sorából, a kérdésem arra vonatkozik, hogy ennek milyen tudományos alapja volt.


Ismeretesek más jelenségek is, amelyeknél valahogy meg sem fordul a tudományos közvélemény fejében, hogy megváltoztassa az álláspontját. Pl. számtalan (és merem feltételezni, hogy a transzneműeknél több) ember érzi úgy, hogy lélekben ő az adott koránál idősebb vagy fiatalabb. Magyarán az _identitása_ nem egyezik meg az években számolt korával (tudjuk, egy év, amennyi idő alatt a Föld megtesz egy kört a Nap körül). Mégsem hallottam még a _transzkorúság_ elnevezést. A kérdésem az, hogy miben különbözik a transzneműség a transzkorúságtól.


De mondhattam volna az anorexiásakat is. Ők olyan, fizikailag sovány emberek, akiknek az _identitásuk_ az, hogy kövérek. Mindenféle ésszerű rámutatás esetén sem hajlandóak lemondani a rögeszméjükről, azaz nagyon is egy komoly dologról van szó. Mégsem jut eszébe egy tudósnak sem egy külön kategóriát létrehozni abban az értelemben, hogy vannak a kövérek, a soványak, meg az anorexiások.


Szóval tényleg érdekelne, hogy azon kívül, hogy "tartsuk tiszteletben mások önérzetét", mivel indokolható az, hogy a transzneműek kategóriája a férfi-nő síkban külön kategóriaként létezik, és főleg milyen alapja van annak, hogy le is hagyható a 'transz' előtag a transznő és transzférfi előtt, szemet hunyva a nemiség klasszikus (biológiai) definíciója előtt. Előre is köszönöm a konstruktív hozzászólásokat.



2020. jan. 14. 10:12
1 2 3 4 5
 31/45 Wadmalac ***** válasza:
0%

"Wadmalac, de, de, szerintem illik közölni ezt mielőtt lekerül a ruha. Bár nem tudom hogy megy ez, de én szólnék. Ne én döntsem már el, hogy ez a másiknak számít vagy sem."

Ma, itt, Mo.-on számít. Neked, meg még biztos sokaknak.


De ha belegondolsz, pontosan csak a beléd nevelt, megszokott tradíciók miatt az.

Istenigazából ezen kívül nulla jelentősége van.


És valószínűleg pár generáción belül itt sem lesz.

2020. jan. 17. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/45 anonim ***** válasza:
És ha nem teljes az átalakitás?
2020. jan. 17. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/45 Wadmalac ***** válasza:

"Miért kell, hogy ennek valamilyen tudományos alapja legyen?"


Én sem tudom, miért kéne hogy legyen.

Szociálisan nézve meg mindegy. Jár bonyoldalmakkal, mint korábban is írtam, de tulajdonképpen mindegy.


Én csak azt nem komálom, ha megpróbálják a szociálisan lényegtelen, de ettől még tényszerű tudományos alapokat, az alap két nemtől való eltérést a tudományból kitiltani, elhazudni.


A szociális elfogadottsággal semmi bajom, sőt támogatom.


A más szexuális beállítottságúak közti házasságot is, vagyis például a homoszexuálisok házasságát.

A POLGÁRIT.


A templomit viszont el kéne felejteni.

Adott vallás templomi esküvőjének alapfeltétele az adott vallási felekezethez tartozás, ezzel az adott felekezet tanainak, ceremóniáinak, szabályainak elfogadása.

És bizony például a katolikus keresztény egyházban a házasság a férfi és nő házassága.


A vallásokat nem kellene emiatt reformokra kényszeríteni. Ha egy vallás szabályait nem fogadod el, nem muszáj a tagja lenni. De akkor nem is kéne erőltetni az adott valláshoz tartozó ceremóniákat sem, mint ami egy templomi esküvő.


Ha már vallás és másság, a mohamedán valláson jócskán több támadni való van.

2020. jan. 17. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/45 anonim ***** válasza:

Ha így nézzük a két nem is elég sok bonyodalommal jár, és még sem a két nem okozza az igazi problémát, hanem az egyes emberek különböző nézetei, a neveltetésük, hozzáállásuk, vagy nem tudom min múlik ez igazán. Van amelyik visszaél az erejével, van amelyik visszaél a gyengeségével, és nem csak a fizikai, hanem a státuszbeli különbözőségeikkel is megtehetik ezt, bármelyik nemhez tartozzanak. Ha egyszerű lenne a férfi-nő viszony, nem lenne meeto-mozgalom, incelek, feminácik, meg nem emlékszem miket olvastam még itt. Nem lenne probléma, hogy hol kezdődik a nemi erőszak, és mikortól egyértelmű a beleegyezés. A koedukált klotyók ehhez képest nem egy megoldhatatlannak látszó probléma. A női-férfi zuhanyzós kérdéskör is ott kezdődik, hogy miért lenne elfogadhatóbb azonos neműek esetében az egymás előtt tisztálkodás. Más esetben meg nem biztos, hogy megválaszthatod, hogy milyen nemű orvos vizsgáljon, milyen nemű ápoló fürdessen, sőt még az sem, hogy kik előtt kötözzenek át egy kórteremben. Szóval inkább az eddigi működésünket kellene jobban átgondolni, nem hetvenféle kategóriába sorolni az embereket. Különben is, néha úgy veszem észre, hogy a férfiak és a nők már mintha kevésbé lennének megértőek egymással, mint a transzneműekkel és a melegekkel.

A szociológia is egy tudományág ahogy nézem, és ott nem biológiai alapon, nem ivarszervek alapján határozzák meg az embereket. Nem is nemiséget határoznak meg, hanem "nőséget" és "férfiságot" mert hogy nem minden magát nőnek tartó nő nőies, ahogy nem minden magát nőnek tartó férfi férfias, és lehetne még folytatni, de biztos belezavarodnék. Úgy látom ez egy sokkal összetettebb kérdés a szociológiában. Lényeg, hogy ez is egy tudomány, és akkor esetleg lehetne az a válasz a kérdező kérdésére, hogy szociológiai alapon van tudományos létjogosultsága a transzneműségnek. Ez pedig nem írja át a természettudományos, biológiai alapon történő besorolást, tehát nem lesznek kitiltva meg elhazudva dolgok. Szerintem azzal senki nem ellenkezik, hogy kétféle ivarszerv létezik az emberi nemnél. 

Úgy vettem észre a melegek sem elsősorban a templomi esküvőhöz ragaszkodnak, de nálunk polgári sem engedélyezett, az élettársi kapcsolat pedig nem jár ugyan olyan jogokkal, mint a házasság. Az is igaz, hogy a legtöbb vallás szerint a házasság csak férfi és nő között jöhet létre, ettől függetlenül egy meleg is hihet Istenben, és nincs az a vallás, amelyik megakadályozhatná, hogy két ember Isten színe előtt örök hűséget fogadjon egymásnak. Ehhez sem templom, sem pap nem szükséges.

2020. jan. 17. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/45 Wadmalac ***** válasza:

#34:

A mai világban a régi, nemekkel kapcsolatos tabuk és hagyományok, megszokások új trendekkel egy követhetetlen káosszá keveredtek. És ennek a káosznak országonként, vallásonként, sőt, sokkal kisebb kulturális területenként, mondjuk nagyváros vs. kisfalu, mások az összetevői.

Ez meg egy olyan világ, ahol ha nem kötelezed el magad egyik mellett sem, egyik csordába sem állsz be, akkor antiszociális, számkivetett vagy.


Fel kéne fogni a nemek összemosásának pártolóinak azt is, hogy nem lehet addig elvonatkoztatni a nemektől, nem lehet addig a nemeket szétválasztás nélkül kezelni, amíg létezhet bárminemű szexuális indíttatású felrúgása más jogainak.


A koedukált vécék, zuhanyzók stb. csak rengeteg nemi erőszakot, zaklatást hoznának be pluszban.

A szétválasztás viszont láthatóan zavaró korlátokat jelent a nem hetero két nembe tartozóknak.


Nincs tökéletes megoldás, legalábbis ma még nincs és én spec nem is látom a kiutat.


Az egyenjogúság természetesen jár, de a kategorizálások elkerülhetetlenek.

2020. jan. 20. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/45 anonim ***** válasza:

Azt tudod, hogy számos középiskolában, gimnáziumi és egyetemi kollégiumban, munkásszállón, munkahelyi lakásokban közös zuhanyzók és vécék vannak? Függöny nélkül. Ezeken mondjuk én is ki szoktam akadni, de tényleg vannak. És nem történik ezeken a helyeken tömeges nemi erőszak. Ahogy a fürdőhelyek mindenki által átjárható öltözőiben és zuhanyzóiban sem. Ha valaki meg akar erőszakolni bárkit, azt nem állítja meg az ajtón egy jelzés. Ennél sokkal kiszolgáltatottabb helyzetben vannak a kórházakban tartózkodók, ahova tényleg bárki bemehet, és az ajtókon nincsenek zárak. Bemész zuhanyozni, és a folyosón mászkáló emberektől egy megvetemedett, zár nélküli ajtó választ el. A kórházi dolgozók ilyenkor annyira sehol nincsenek, hogy közben bárki kilophatná az összes cuccodat. Régen rossz lenne, ha az lenne a visszatartó erő az erőszaktól, hogy másik ajtón kell bemenni.

Nem gondolom, hogy össze kellene, vagy lehetne mosni a nemeket, és nem is értem mit értesz ez alatt. Viszont a szándékos elkülönítés, szerintem épp az ellenkezőjéhez szokott vezetni, mint amiért te szükségesnek érzed. Minél jobban eltávolítod a két nemet egymástól, annál kevésbé ismerik majd egymást. A szokásaikat, a szándékaikat, és ebből következnek a félelmek, a tabuk, ami egyre növeli a feszültséget köztük, és bizonyos helyeken ez vezetett el ahhoz, hogy legjobb lenne lefedni az egész nő testét, nehogy a látvány magával vonja az erőszakot. Pedig szokni kellene egymást. A különbözőségeinket, a különbözőségeink okát, és tanulnunk kellene egymást, ebből következne magától a tolerancia, a másik fél megértése.

A másik meg, hogy te magad írtad, hogy ha valaki külsőleg úgy néz ki, akkor az olyan neműnek is tekinthető. Ki fogja ezt eldönteni, hogy ki mennyire felel meg külsőleg nőnek vagy férfinak? Ki mondhatja meg, hogy te úgy nézel ki, hogy inkább menj a női vécébe? Ez sem jelent "összemosást" de azt is te írtad, hogy szociálisan nézve mindegy. Nos ha mindegy, akkor ki melyik mosdóba mehetne be?

A hétköznapi, normál életben nincs jelentősége a nemeknek. Az egymáshoz való viszonyunkban lehet, vagy az orvosnál, a többit valóban csak a szokásaink, vagy "a nem megszokásaink" hozták magukkal, és tök nyilvánvaló, hogy nem működik.

Az a helyzet, hogy én azt sem tudom, melyik csordába állhatnék, mert nem ismerem ezeket. Nem látok egyértelmű állásfoglalást a nemek helyzetéről. Jó, a princípiumosat ismerem :D de azt hiszem az sem elég konkrét. Pl. nem tér ki arra, hogy ha egy nőnek legfőképpen szülnie kellene, akkor nem választott orvos esetén megválaszthatja-e az őt vizsgáló orvos nemét. Ha már nemenként kell létezni a világban. Vagy mondhatja-e a 80 éves bácsi, hogy ő nem szeretné, ha fiatal lányok cserélgetnék alatta a pelenkát. Jogos-e a szeméremérzet, egy összeomló egészségügyi rendszerben, ha épp nincs pénzed megfizetni a többszázezres ellátásokat? Vagy, mennyi idős kortól tekinthető nőnek/férfinak egy gyerek. Van-e különbség a nemek tekintetében kisfiúk/kislányok - férfiak/nők között? Jogosan érezheti kellemetlennek egy 5 éves, hogy bugyira kell vetkőznie a csoporttársai előtt tornaóra és alvás előtt? Kellene-e biztosítani az oviban, a külön öltözők lehetőségét? Szóval én megérteném, ha valaki úgy gondolja a két nemet egyértelműen külön kellene kezelni, de ezt nem elég ideológia szinten hangoztatni, valahogy át kellene tudni ültetni a gyakorlatba. Én még nem hallottam olyan nézetekről, amiben ezt így megtették volna. Még az is lehet, hogy beállnék valamelyik mellé, ha azt látnám, hogy jobban működik mint a mostani rendszer.

2020. jan. 20. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/45 Wadmalac ***** válasza:

"egyetemi kollégiumban, munkásszállón, munkahelyi lakásokban közös zuhanyzók és vécék vannak? Függöny nélkül. Ezeken mondjuk én is ki szoktam akadni, de tényleg vannak. És nem történik ezeken a helyeken tömeges nemi erőszak."

Egy apróság nem tűnt fel neked. Az, hogy az általad sorolt helyeken ismert személyazonosságok mozognak, tehát a lebukás esélye magas.

Egy bárki által látogatható nyilvános helység azért más világ.

2020. jan. 20. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/45 anonim ***** válasza:
A céges lakásoknál ez nem játszik, ahogy a fürdőhelyeken sem. Ezen kívül nyilvános vécék szintén valamilyen létesítményhez tartoznak, ott ül a vécés néni, és az előtérben a kamera. De mondom, hogy szerintem nem ezen múlik az, hogy ki miért erőszakol meg valakit. Ennyi erővel lehetne attól is tartani, hogy a melegek ott fognak elkapni, de nem tesznek ilyet. Akkor már sokkal veszélyesebb beszállni egy liftbe, mégsincsenek koedukált liftek. Vagy szaunák...
2020. jan. 20. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/45 anonim ***** válasza:
Úgy értem na, hogy nincsenek női és férfi liftek, és a legtöbb helyen szaunák sem.
2020. jan. 20. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/45 A kérdező kommentje:

Kedves Válaszadók!


Látom, egy nagyon intelligens beszélgetés alakult ki a kérdésem alatt, ami számomra kellemes csalódást jelentett, nagyon szépen köszönöm. Mivel láttam, hogy nagyon gyorsan érkeznek a válaszok, sosem volt kapacitásom végigmenni rajtuk, így halogatódott az olvasás és reagálás is, elnézést kérek érte.


Először is egy alapvető félreértést szeretnék tisztázni a kérdésemmel kapcsolatban. Nem állítom, hogy csak a férfi és nő kategóriák léteznek, pl. az interszexuálisokat (azaz hermafroditákat) teljességgel objektív kategóriának vélem, hiszen megállapítható, hogy biológiailag miért nem egyértelmű a helyzet. Sőt, ahogy egy kedves biológus Hozzászóló is írta, több különböző biológiai szempont is létezik (a nemi szerveken kívül a kromoszómák ill. a hormonok is), ezáltal még bonyolultabb a helyzet, amit viszont szintén el tudok fogadni, mert még mindig az objektivitás talaján állunk.


A problémám nekem az identitás-alapú meghatározással van, ugyanis ez a kérdés nem vizsgálható objektív módon. És lehet hogy én értem félre, de tudtommal az interszexuálisok és a transzneműek között az a különbség, hogy míg az előbbiek milyensége biológiailag deklarálható, addig az utóbbiaknál a pszichológia, azon belül is az identitás határozza meg az ember nemét. Ez utóbbi esetben tudtommal semmilyen más alapunk nem lehet a besorolásra, csak a vizsgált alany szava. Ha pedig valaki váltig állítja, hogy ő márpedig egy nő, csak férfi testben született, akkor ezt hogyan lehet tudományos indoknak nevezni? És nem arról van szó, hogy azt feltételezem, hogy hazudik az illető, hanem arról, hogy egy ilyen szubjektív érzület, biológiai alapok nélkül semmilyen objektív erővel nem bírhat, még akkor sem, ha tartós módon érzi magát az illető nőnek vagy férfinak, hiszen ilyen jelenségekkel már másutt is találkoztunk. (Nem beszélve arról, hogy olyan is előfordul, hogy az identitás változik.) Nem véletlenül említettem az anorexiásakat vagy a transzkorúakat is, de ugyanígy az elmegyógyintézeteseket is mondhattam volna, akiknek szinte mindegyike váltig állítja, hogy ő nem őrült. Mióta alapozunk objektív orvosi kategóriákat a vizsgált alany puszta szavára?


Felmerült, hogy miért tartom betegségnek ill. személyiségzavarnak a transzszexualitást: Alapvetően azért, mert a belső énje nem áll harmóniában a külső testével. Nem kell itt valami nagy horderejű, fertőző betegségre gondolni; egyszerűen minden olyan jelenséget, amelyben az alany nem áll harmóniában önmagával, bizonyos típusú lelki zavarnak tartok, hiszen ez egy olyan állapot, amin az illető rendszerint változtatni szeretne. Ha nem lenne zavar, akkor nem akarna ezen változtatni. A "gyógyítás" elméletben kétféleképp lehetséges: Vagy a testét formálja át az önérzetének megfelelően, vagy pedig a lelkét hangolja át úgy, hogy harmóniában legyen a testével. De amíg egyik sem történik meg, addig diszharmónia áll fenn, amitől az egyén szenved. És lehet hogy én tudom rosszul, de alapvetően a transzexuálisokat éppen úgy határozzuk meg, hogy különbözik a testi és az identitásbeli neme, tehát definíciószerűen diszharmóniáról beszélünk.


Természetesen nagyon fontosnak tartom, hogy az érintett személyek ne szenvedjenek csorbát a társadalmi előítéletektől és jogfosztottságoktól, és teljes mértékben osztom Wadmalac véleményét arról, hogy meg kell különböztetni a jogi bánásmódot attól, hogy mik a biológiai tények. Abban mondjuk nem osztom az álláspontját, hogy akár csak az egyéjszakás kalandoknál el lehet hallgatni a transzneműséget, mondván hogy semmi jelentősége sincs a nemiszervnek. Azt gondolom, hogy a szexuális vonzalom (miszerint én nem vonzódok a farkas nőkhöz) is ugyanannyira alanyi jog, mint hogy a transznemű egyén is teljesértékű emberként éljen, szóval ne essünk már abba a hibába, hogy az orientációs igényeket betesszük a "belénknevelt, megszokott tradíciók" sorába, mert ekkor már joggal érzi azt a heteroszexuális, hogy pusztán az orientációja miatt kirekesztőnek bélyegzik. (Csodálkoztam is, hogy éppen te állsz ki emellett, akivel épp nagyon is egyetértek abban, hogy ne hazudjuk le a biológiai valóságot.) Mindenesetre ez már csak részletkérdés a fő téma szempontjából.


Várom az esetleges további válaszokat, főleg azzal kapcsolatban, hogy egészen pontosan milyen biológiai alapot szentelhetünk az identitásnak, illetőleg hogy mi a különbség a transzneműek és az interszexuálisok között. Köszönöm!

2020. febr. 20. 11:17
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!