Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért ilyen széles körben...

Miért ilyen széles körben elfogadott áltudomány a pszichológia?

Figyelt kérdés

a szakértők jellemzően összevissza beszélnek, egymásnak ellentmondanak, és sok olyan "betegség" van, ami nem kezelhető, nem beszélve arról, hogy mindenki aki nem "normális" az személyiségzavaros.


csak szerintem szánalmas ez az egész? semmivel nem különbek, mint a sámánok meg az ördögűző papok. na jó talán egy hajszálnyival.


bocs hogy ebbe a témába írtam, nincs olyan hogy áltudományok.


2011. okt. 4. 13:53
1 2 3 4 5 6 7
 41/65 anonim ***** válasza:
89%
Mennyi egy sebész fizetése?
2011. okt. 6. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/65 anonim ***** válasza:
73%
Én sem hiszek abban hogy egy pszihológusnál való beszélgetés bármit is segitene. Ennek ellenére nem tudom mit mondanál a pszihológia tudomány bármely más területére. A marketinggel pl mi van?
2011. okt. 6. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/65 A kérdező kommentje:
utolsó, nem értem mit akartál ezzel mondani
2011. okt. 7. 14:37
 44/65 anonim ***** válasza:
21%

ne hallgass senkire.. a pszichológia egy rosszindulatú kísérletezésből alakult ki(emberek agyát szurkálták stb) a betegségek óriási része csak kitalált f@szság (ha egy nap egyszer boldog vagy, aztán egyszer szomorú akkor már mit tudom én milyen betegséged van... van a faszt)


ez a szar világ okozza a problémákat és még profitál is belőle.

2011. okt. 7. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/65 anonim ***** válasza:
80%
Szerinted a modern reklám szakma milyen kutatásokra alapoz? Vagy egy sima HR-es milyen szempontok alapján osztályozza a felveendő embereket?
2011. okt. 7. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/65 A kérdező kommentje:

14:38

én is csak ezt látom, a munkásságuk többnyire ugyanúgy helyettesíthető papokkal, sámánokkal, vagy barátokkal


csak ugye ma már sem vallás, sem barátság nem létezik, ebből is üzletet csinálnak


15:48

nem értem ez hogy jön ide, bizonyára ott is skatulyáznak, meg a reklámok is az emberi hülyeségre és ösztönökre alapoznak, de azért mert marcsi és gizi megveszi az akció feliratú 2x olyan drága szempillaspirált, józsi nem fogja, de lehet hogy panni sem. ez nem tudomány, legfeljebb statisztikaalapú találgatás. ehhez rádadásul nem kell semmilyen szakorvosi végzettség, sőt, nagyon sok olyan pszichológust láttam már, aki nem értett az emberekhez

2011. okt. 7. 21:32
 47/65 anonim ***** válasza:
83%
Te idiota, attol, hogy valami statisztika alapu, attol nem lesz talalgatas, de nem reszletezem, mert ugyse tudod, hogy mitt jelentene.... maradjuk annyiban, hogy talagatas, es ne is gondokozz tovabb ezen a furcsa, erthetetlen dolgon. Menj es vegyel valami draga es felesleges dolgot.
2011. okt. 7. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/65 anonim ***** válasza:
84%

A pszichológia nem attól lesz ál- vagy nem áltudomány, hogy mit gondolnak róla az emberek.

Az itt olvasott kérdésekben és válaszokban talán több a tévedés, mint jó egy pszichológus egész éves tevékenységében.

A pszichológia, más néven lélektan az ember és a környezet közötti kölcsönhatás következtében létrejövő emberi viselkedést vizsgálja. A belső tulajdonságok szerkezetét, funkcióit, egymásra hatását, a viselkedés reakcióit, annak törvényszerűségeit, ok-okozati összefüggéseit próbálja feltárni. Röviden, az emberi magatartást elemzi. A magatartás, viselkedés önmagában nem kézzelfogható, ennek ellenére tapasztalhatók olyan törvényszerűségek, és tulajdonságok amelyek érvényesek, ezeket keresik, mióta az ember elkezdte a környezetét vizsgálni.


Ennek is, mint mindennek sok szintje van. Kezdetben csak durva megfigyeléseket tudtak megállapítani, amelyek a gyakorlatban csak kis mértékben voltak hasznosak. Mint a fizikában, amikor csak annyit tudtak, hogy a fatörzs a lejtőn lefelé gurul, felfelé nem.


Mára kiderült, hogy ezeknek a megfoghatatlan (lelki) dolgoknak fizikai alapjuk van. Közülük néhánynak ismerik a működésmódját, másoknak csak sejtik.

Egyszerűbb egy példán elmondani, miről van szó. A depresszióról kiderült, hogy oka egy bizonyos vegyület, amelyet a szervezet hibás működése során termel. A depressziónak korábban is sok tulajdonságát ismerték, ezért néhány szakembernek sikerült ilyen pácienseknél részleges eredményt elérni, ugyanis megfigyelték, hogy bizonyos tevékenységek csökkentik a depresszió tüneteit. Utóbb kiderült, hogy e tevékenységek hatására a szervezet kevesebb ilyen vegyületet termelt. Ma sem ismerik minden tulajdonságát, mert az emberi szervezet bonyolult (számtalan sebészi beavatkozást sem tudnak eredményesen elvégezni, pedig azt sokkal régebben művelik). De már képesek olyan gyógyszert előállítani, amely jelentősen és főleg aránylag gyorsan gátolja a szervezet e rossz működését.


A lelki jelenségek nagyon bonyolultak, legtöbbjük a szervezet vegetativ működésével, továbbá az idegsejtek állapotával, viselkedésével hozható összefüggésbe. Ezek megismerése orvosi szempontból is gyerekcipőben jár, a nem anyagi, lelki viselkedés pedig nyilván még inkább.


De azt mondani, hogy semmit nem tudnak a pszichológusok, vagy, hogy ez áltudomány, egyenlő azzal a kijelentéssel, hogy fogalmam sincs a tudományokról, emberről, viselkedésről.


Régen a pestis ellen vért köpölyöztek (vért vettek), mert azt tapasztalták, hogy hasznos. Az elv az volt, hogy ha egy embert meg tudunk menteni, az több, mint nulla ember. Azóta bebizonyosodott, hogy ez egyes esetekben tényleg eredményes, csak azóta tudják a pestis okát, és ellenszerét kifejlesztették. Semmelweis se tudta eleinte, miért jó forró vízben kezet mosni, a nőt lemosni szüléskor, csak azt tudta, ekkor kevesebben halnak meg gyermekágyi lázban. Azóta tudjuk a mechanizmust.


Ugyanez a helyzet a pszichológiával. Egyes esetkeben nem tudjuk, miért jó, de ha alkalmazunk egy terápiát enyhül a betegség. Más esetekben már elég jól ismerjük a jelenséget, és van gyógyszerünk is.


Akinek ezzel kapcsolatban rossz tapasztalata van, vagy nem tartotta be az előírásokat (itt sokkal fontosabb, mint mondjuk egy megfázásnál), vagy tényleg sarlatánhoz került. Ahol nagy szükség van gyógyításra, de még nem elég hatékony a tudomány, mindig vannak önjelölt haszonlesők. De, hogy minden pszichológus sarlatán, csak azok mondják, akiknek halvány fogalmuk sincs, milyen problémára és mit is cselekszik.

2011. okt. 12. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/65 A kérdező kommentje:

nekem akkor is áltudomány marad, ha valaki kijelenti hogy aki nem olyan mint a többi ember az személyiségzavaros tehát beteg. mellesleg nem 1 embert kezelnek félre vagy hiányosan a pszichiáterek akiknek állítólag orvosi képzettségük is van.


azt meg nem értem hogy ha szerinted is gyerekcipőben jár a pszichológia, miért jó ha beavatkoznak mindenbe? miért kell vegyszereket felírni olyan embereknek is, akiknek csak életviteli problémáik vannak, nem TESTI betegségeik, mint rossz idegműködés vagy hormonzavar.


miért én nem ismerem az embereket, ha 1 nap alatt meg tudok állapítani olyan dolgokat, amit pszichiáterek hónapokig félrekezeltek?

miért vannak olyan emberek, akiknek egy pszichológus sem tudott segíteni egyszerű dolgokban? miért hiszik a pszichológusok hogy ők majd átnevelik az embereket és akkor "egészségesek" lesznek?

2011. okt. 13. 08:25
 50/65 anonim ***** válasza:
3%

A válasz írója 80%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: tegnap 13:46


Te jó ég, ezt az 1 oldalnyi zagyvasághalmazt. Attól, hogy idegen kifejezésket használsz, még nem lesz igazad. Te tipikus példája vagy az olyan embernek, aki nagy okosságokat akar írni, nagyon okosnak akar tűnni, de csak butaságokat beszél. Igen , bebizonyították, hogy a depressziót egy vegyület okozza, mióta? És ha így is van, és vegyület, azaz tesi dolog okozza, akkor nem lelki betegség, hanem testi. De nem tudok arról,h ezt bárki is bebizonyította. Ha meg be van bizonyítva,h mi okozza,. miért nem tudják bizonyítani? Pont neked sincs fogalmad az egészről:) Tényleg nem zavar,h a pestis és Semmelweis teljesen más téma? Ha meg képesek gyógyszert előállítani, ami használ., akkor miért van egyre több depressziós ? Ha a pszichológia fejlődik, akkor miért van egyre több elmebeteg, iskolai lövöldözés ? Ha jó a pszichológia, akkor miért nem tudják kiszűrni őket? Semmelweis-szel meg jó nagy öngólt lőttél, miután rájöttek,h igaza van, gyakorlatilag megszűntette a problémát, és állítólag a pszichológia feljlődik, tudják a depresszió okát, mégis egyre több az elmebeteg és depressziós. Persze, akinek rossz véleménye van a pszichológiáról, az csak szcientológus vagy rossz pszichológusnál járt, hogyne. Köszönjük a hozzászólást, te hobbipszichológus, sztem próbálkozz inkább más témával.

2011. okt. 13. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!