Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Létezik cáfolata Holbach...

Létezik cáfolata Holbach elméletének a szabad akarat nemlétéről?

Figyelt kérdés
(A természet rendszere)

2013. nov. 3. 23:24
 1/3 anonim ***** válasza:
esetleg a személyes tapasztalatunkra lehet hivatkozni, mint ami ellent mond ennek. vagy esetleg a kvantumos véletlen eseményekre, mint ami nem lehet determinisztikus, de ez sokat nem segít a szabad akaraton, amennyire én értem. az védhető legkönnyebben, hogy nincs szabad akarat.
2013. nov. 4. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm, azt hiszem, el kell mélyednem kicsit a kvantummechanikában az effektusok terén. A holbachi elmélet tükrében sajnos nem találok olyan személyes tapasztalatot, amely a szabad akaratomról árulkodna, azaz a döntésem szabadságáról.
2013. nov. 5. 23:28
 3/3 anonim ***** válasza:

hát, azért az, hogy úgy éljük meg, hogy rendelkezünk szabad akarattal egy elég erős dolog. lehet, hogy illuzórikus, de attól, még adott, hogy nekünk úgy tűnik. és tulajdonképpen egy természeti törvényekre alapuló világkép is ilyen nekünk úgy tűniken alapul. mert végső soron csak az legitimálja, hogy tapasztalatainkkal egybe esik.


szerintem az a baj ezzel a kvantum dologgal, hogyha vannak is valódi véletlen események, akkor sem látszik, hogy ez, hogyan támasztja alá a szabad akaratot. mert attól, mégy hogy egy pénzfeldobás dönt arról, hogy hogyan tovább, attól még nem én döntök. attól, hogy 50-50% attól még nem leszek szabad. amúgy a fizikus penrose-nak a császár új elméje című könyve kapcsolódik ide.


meg karl poppernek is van egy megoldási javaslat, az angol wikipedia szócikkében is írnak róla. a kapcsolódó könyve van is magyarul: test és elme.

2013. nov. 6. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!