Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A pszichológiában honnan...

A pszichológiában honnan tudják, hogy milyen a normális emberi viselkedés? Hol van ez kőbe vésve?

Figyelt kérdés
Mitől minősül X dolog pl. mentális zavarnak, amit kezelni kell?
2016. nov. 15. 16:20
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
Megegyezés kérdése.
2016. nov. 15. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
90%
Nincs kőbe vésve. A nagy átlagot tekintik normálisnak.
2016. nov. 15. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
84%

Pszichológiában nem létezik az a kifejezés, hogy "normális viselkedés".

Mentális zavarnak az minősül, és azt kezeli a pszichológus, amitől a páciens szenved, és segítségért fordul hozzá.


Mondok példát. Baromira félek a pókoktól. Ezzel azért úgy jól elvagyok, ha egy átsétál a szobámon, akkor sikítok, aztán jól van. Ha annyira félnék a pókoktól, hogy nem mernék a kamrámba bemenni az ebédemért, netán az utcára sem mennék ki, mert hátha szembe jön velem egy pók, akkor abban megegyezhetünk, hogy ez már kóros. Viszont a pszichológus emiatt még mindig nem fog kezelni, csakis és kizárólag akkor, ha én megyek el hozzá, kérem, hogy kezeljen, mert nekem ez nagyon rossz így (valamint leperkálom neki az x ezer forintos óradíjat).


Ha nem pszichológiára gondolsz, hanem pszichiátriára, az megint más kérdés. A pszichiátriai betegségek azért ennél egyértelműbbek, de még ott is csak a páciens beleegyezésével kezelnek, kivéve a kényszergyógykezelést, ami viszont egy jogi probléma, amit a törvény szabályoz.

2016. nov. 15. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
77%

Hogy miért kezel és mi normális, az nem pont ugyanaz. Ha valaki kicsit fél a pókoktól, az normálisnak tekinthető (ősi ösztön), és a szakember valószínűleg el is mondja a paciensnek, hogy ez normális. A kezelés egyik célja épp az lehet, hogy az illető végül elfogadja a félelmét, hogy ő normális. Szóval a "normális" vagy egészséges fogalma független attól, hogy a pszichológus kezel-e vagy sem.


De úgy is fogalmazhatunk, hogy van a mentálisan kóros állapot, és van az egészséges ember problémákkal, amivel nehezen birkózik meg és segítséget kér.

2016. nov. 15. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
Jó kérdés,mert én pl.skizóként sosem balhéztam a pszichiátrián,tejesen normálisan viselkedtem,ettől függetlenül sosem engedtek ki ,csak ha már hónapokig rohadtam bent.És sosem beszélgettek velem a problémáimról.Ránéztek a diagnózisomra,és el volt intézve a zárt osztály,jobb esetben a nyílt osztály.Tehát a fejem tetejére állhattam akkor sem kezeltek normális emberként.
2016. nov. 15. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:

Ezért írta feljebb a kolléga, hogy a pszichiátria az kicsit más. És az megint más, hogy a pszichiáterek hogyan viszonyulnak a beteghez. (Sajnos sokaknak vannak rossz tapasztalataik.) De attól, hogy kívülről normálisan viselkedsz, attól még nem feltétlenül vagy egészséges. Egy cukorbetegen sem feltétlenül látszik, hogy mi a baja, de attól még beutalhatják kórházba kezelésre.

Respect. :)

2016. nov. 15. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


"De úgy is fogalmazhatunk, hogy van a mentálisan kóros állapot, és van az egészséges ember problémákkal, amivel nehezen birkózik meg és segítséget kér."


És hol lehet meghúzni a határt a kettő között? Jól értem a válaszaitokból, hogy akkor ez tényleg megegyezés kérdése?

2016. nov. 15. 17:54
 8/21 A kérdező kommentje:

Azért merült fel bennem a kérdés, mert láttam a Wikipédián, hogy a mentális zavaroknál fel volt sorolva pl. a társfuggőség. És a szócikkben volt egy olyan mondat, hogy "A Weinhold házaspár kutatásai szerint az amerikai társadalom 98%-a társfüggőségben szenved.[1]"


Nem tudom mennyire megalapozott a kutatás, de miért tartják ezt mentális zavarnak, ha a nagyon nagy többség beleesik ebbe a dologba?

Nem lehet, hogy ezzel nincs semmi gond? Van olyan neves pszichológus, aki szintén azt mondja, hogy ezzel nincs gond.

De most akkor melyik a helyénvaló?

Ha ennyire nincs egyetértés a pszichológia miért tudomány?


Ha nem jó forrásokból tájékozódom, akkor elnézést, de laikus vagyok a témában, és merültek fel olyan kérdéseim, amiken elgondolkodtam, de egyedül nem megy a megválaszolásuk.

2016. nov. 15. 18:06
 9/21 anonim ***** válasza:
Ha valami egyértelműen rossz dolog, az kórosnak tekinthető akkor is, ha az emberek többsége olyan.
2016. nov. 15. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:

De mitől egyértelműen rossz valami? Mi az, hogy rossz?

Ha valaki szerint ez a társfüggőség rossz dolog, de egy másik ember szerint ez nem rossz dolog akkor most kinek van igaza?

2016. nov. 15. 19:33
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!