Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz lehet az elméletem a...

Igaz lehet az elméletem a homofóbiáról?

Figyelt kérdés

(A kérdésem tudományos oldalról közelíti meg a szexualitást, emiatt indokolt a kategória)


Az az elméletem, hogy mivel a homoszexualitás ellen nincsenen egyetlen olyan érv sem, ami megalapozottan támasztaná alá, hogy a homoszexualitásnak nyom nélkül kéne azonnal eltűnnie a föld színéről, de ugyanakkor még az őket elfogadókban is kelthet fura/ellenszenves érzelmeket, ezért visszavezethető az evolúcióra. Mivel minden élőlény ösztönösen törekszik a fajfenntartásra, így az ember is, számos viselkedés, külső-belső jegy hivatott a minél biztosabb utódnemzést szolgálni. Így a homoszexualitás ellenzése is, mivel az adott személy biológiailag az esetek többségében képes utódnemzésre, de érzelmi okokból ezzel nem él, és a család, törzs, horda nyomására sikeres esetben mégis nemez/szül utódokat. És ez maradt meg a mai emberben is undorodás, düh, és félelem formájában.



2020. márc. 29. 23:47
1 2 3 4
 11/37 A kérdező kommentje:

#8

1: Ezzel tisztában vagyok, sok vélemény ellenére egyszerű tény, hogy ez természetes, a kérdés az, hogy mennyire elfogadott a faj körében, hogy természetes módon bizonyos egyedeknek ilyen az orientációja.


2: Ezt nyilván nem felfedezésként állítottam be, nem is arra gondolok csak, hogy mi van a zászlójukra tűzve, hanem hogy ha sorban vizsgálod ezeket a konkrét személyeket, akkor ezek a belülről jövő nézetek együtt járnak.


3: Az ösztönös viselkedés és az alacsony szellemi képességek között is van összefüggés, annak ellenére, hogy doktorok is biztos kelnek ki magukból nem?


4: Ha eltávolíttatod saját akaratodból a szaporodószerveid, akkor is hatással volt rád az evolúció, nyilván ma már gondolkodnak az emberek, egy kapcsolatban se az az első dolgod, hogy gyereket csinálj gondolom. A több millió év alatt fejlődött ösztönök nem alakulnak át egy évezred alatt sem, nem hogy egy élet alatt, de a gondolkodó ember ezeket ismerve felül tudja írni magára nézve, úgy hogy az utódainak ugyanúgy továbbadja az örökölt alapokat.

2020. márc. 30. 00:57
 12/37 A kérdező kommentje:
#10: ez az egy minta egy ilyen kijelentéshez kevés, de egy fejlett élőlény összerakja, hogy az egykor tápanyag volt, így még mindig lehet benne, de pl. egy légy is megláthatja benne a táplálékot, feltehetőleg ösztönszerűen.
2020. márc. 30. 01:00
 13/37 A kérdező kommentje:
Egyébként ha azt állítjátok, hogy nem az evolúció miatt idegenkednek tőle sokan, akkor fordítsuk meg. Miért idegenkedik tőle bárki? Tekintve, hogy az ízlés sem csak úgy van, a pizza pl. azért az egyik legkedveltebb étel, mert a legjobb arányban és koncentrációban tartalmazza a három alapvető mikronutrienst. Mindennel, amit nem szeret az ember, azzal vagy rossz tapasztalata van, vagy rosszat feltételez róla. És itt nem arról van szó, hogy szimplán nem szeretem, tekintve, hogy nem szerveznek megmozdulásokat pl. a kelkáposztafőzeléket kedvelők ellen, pedig sokan nem szeretik magát az ételt.
2020. márc. 30. 01:06
 14/37 anonim ***** válasza:
100%

Azért érdekes a kérdés, mert az ókori Rómában nem csináltak belőle ekkora problémát, sőt a szerelmespárokat jobban szerették beszervezni a seregbe, mert azok egymásért is harcoltak, ezzel plusz löketet adva a harcban. És nekem a spártaiaknál is rémlik valami szertartás, ahol az egyébként nem meleg katonák között ez volt a téma.

Aztán jött Jézus meg a kereszténység, és borult minden. Meg ugye aki meleg volt, azt a középkorban mindenféle címszóval kínozták meg kivégezték.

Szóval ez inkább vallási, mint evolúciós eredetű „probléma”.

2020. márc. 30. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/37 anonim ***** válasza:
83%

“Az ösztönös viselkedés és az alacsony szellemi képességek között is van összefüggés, annak ellenére, hogy doktorok is biztos kelnek ki magukból nem?“


És ez hogy jön ide? Mert irreleváns a válaszod, nem azt írtam, hogy minden homofóbra igaz. Írtuk többen is, hogy a homofóbiának közel sem evolúciós okai vannak, okfejtéseket is kaptál. Tekintve, hogy az ember elsődlegesen nem a szaporodás miatt él szexuális életet, hanem az örömszerzés miatt.


Társadalomban élünk, társadalmi normák szerint, itt mondjuk a patriarchális berendezkedést mondanám, ami segíthet megérteni, plusz ugye a környezet amiben élünk, óriási hatással van ránk, akkor is, ha nem érezzük. Ha egy gyerek állandóan azt hallja, hogy “hülye bzi”, “az ilyen dögöljön meg”, akkor később hasonló hozzáállást fog tanúsítani. De emellett vallási okai is lehetnek a homofóbiának, illetve pszichológiai okok is állhatnak a háttérben, ahogyan már említette is valaki; ugye ide vehetjük az előítéleteket, a tolerancia hiányát is például, illetve azt is, hogy az emberek jelentős része korlátolt, és ami az egyébi komfort zónán kívül esik az már rossz és gusztustalan stbstb.


Hiába pontozol amúgy le, a homofóbiának nincsenek biológiai, vagy evolúciós okai. Rengeteg tanulmányt lehet erről olvasni, és ha lenne ilyen jellegű magyarázat, már megtalálták volna.

2020. márc. 30. 03:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/37 Wadmalac ***** válasza:
100%

Nem tudom, számomra a homofóbia, illetve az, hogy egy heteroszexuálist az azonos neművel való szex gondolata taszít, két egymástól elég messze járó és még ok-okozati viszonyban sem lévő dolog.


Erre jó bizonyíték minden olyan társadalom, ahol a homoszexualitás nem volt tabu és nem volt társadalmilag elutasított.


Ez szerintem tényleg csupán társadalmi (esetlegesen vallási) nevelési, esetlegesen gyerekkori traumás okokra vezethető vissza.

Vagy tényleg éppen arra, ha valaki a saját hajlamát nyomja el agresszívan.

2020. márc. 30. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/37 anonim ***** válasza:
83%

Szerintem abszolut megalapozatlan, hogy a fajfenntartás hiánya okozza a fóbiát.

A tudatos gyerektelen hetero párokat vagy a fogamzásgátlás bármelyik módját használó hetero párokat nem éri ekkora elutasítás, fóbia, megvetés. Ugyanígy, ha valaki veleszületett betegség miatt vagy bármi más okból steril, azokat sem veti meg a társadalom, mint a melegeket.

2020. márc. 30. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/37 anonim ***** válasza:
79%

Ez nem elmélet, hanem hasmenés közbeni agymenés.


Az elméletet bizonyítékokkal, bizonyítékra épülő érvekkel kell alátámasztani.


A "nem végeztem kutatást, de szerintem így lenne" az nem bizonyíték.


Ugyan én sem végeztem kutatást, de szerintem ha elvégezném, kiderülne hogy tök hülye vagy. Ugye milyen meggyőző?

2020. márc. 30. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/37 sadam87 ***** válasza:
86%

Kedves Kérdező!

Ha jól értem, a felvetéseddel a homofóbia evolúciós hátterét akarod magyarázni. Azonban ezzel több probléma is van.


1. A fajfenntartás fogalmát szerintem hibásan értelmezed (mellesleg szerintem sokan mások is). Sokszor szó szerint értelmezik ezt a fogalmat az emberek, pedig az élőlényeknek nem az az evolúciós "célja", hogy a fajukat fenntartsák, hanem az, hogy a saját génjeiket örökítsék. (A cél szót azért írtam idézőjelbe, mert itt nyilván nem tudatosságról van szó. Egyszerűen arról, hogy akik nagyobb arányban örökítik tovább a DNS-üket, azok sikeresebbek.) Épp emiatt a legtöbb esetben az egyedeknek egyáltalán nem céljuk, hogy a faj más egyedeinek rátermettségét növeljék.* Sőt, sokszor épp versengés van az egyedek között, egymás kárára próbálnak meg nagyobb szaporodási sikerességet elérni (szexuális szelekció). Például sok fajnál a hímek háremet tartanak (például a szarvasoknál). Ezt csak a legerősebb, legnagyobb rátermettségű hímek tudják megtenni. A faj szempontjából valószínűleg tényleg az volna a legelőnyösebb, ha csak ők szaporodnának (már ha ez egyáltalán értelmezhető), viszont a többi hím általában próbál ilyenkor "potyázni". Ez valószínűleg nem növeli a faj egyedszámát, sőt csökkentheti is (a domináns hímnek rengeteg energiát kell a hárem védelmére fordítania).

*Természetesen sok példát tudunk arra is, hogy egy faj egyedei egymás túlélését és szaporodását segítik. Ezt nevezik önzetlen viselkedésnek (altruizmusnak). Ám itt is az egyedi rátermettséggel magyarázható a viselkedés. Nagyon gyakori, hogy rokon egyedek között történik altruizmus. Mivel a rokonok bizonyos (viszonylag) eséllyel hordozzák az egyed génjeit, az ő rátermettségük növekedése az egyed rátermettségének növekedésével jár. A másik lehetőség a reciprok (kölcsönös) altruizmus, amikor mindkét egyed segít egymásnak, és így mindkettő nagyobb előnyhöz jut, mint ha nem lenne altruizmus.


2. Amit az első két válaszodban hoztál példák, azok mind kulturális hátterűek. Azaz ott épp a neveltetés, meggyőződés az, amire a homofóbia visszavezethető. (Természetesen a kultúrának is van evolúciós háttere is, de azért elsősorban a neveltetés, környezet befolyásolja.)


3. Ha azt akarjuk bizonyítani, hogy a homofóbia evolúciós eredetű, akkor ehhez nem ártana találni példákat az állatvilágból. (Persze elvileg előfordulhat az is, hogy csak az embernél fejlődött ki az evolúció során, de ennek azért kicsi az esélye, illetve legalább hasonló jelenségeknek meg kéne jelenniük a rokonfajoknál.) Én ilyenről nem tudok. Próbáltam utána nézni, de szakszerű cikket gyors keresés alapján nem találtam a témában. Ismeretterjesztő cikkekben azt írják, az állatoknál nem találtak példát homofóbiára, de azért ezeknek elég kérdéses a megbízhatósága.

[link]

2020. márc. 30. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/37 dellfil ***** válasza:
26%

Wadmalaccal értek egyet. Azt mondja: "Nem tudom, számomra a homofóbia, illetve az, hogy egy heteroszexuálist az azonos neművel való szex gondolata taszít, két egymástól elég messze járó és még ok-okozati viszonyban sem lévő dolog."

A - te homofób vagy - címkét könnyedén, igazságtalanul, és nagyon nagyon tudatlanul ragasztgatják, "ultimatív" fegyverként használva. Az alábbiak mintájára:


[link]


Igazából - azaz a kifejezés valós(!) értelmében - nagyon kevés "homofób" ember létezik.

Az, hogy elmossuk, összemossuk bizonyos fogalmak határait, - mert megtehető(!!!) - még nem bizonyítja, sőt még csak nem is biztosítja az igazságukat. :D


dellfil


P.s.: Mit mond a "homofóbia" kifejezésről a Google?

Lehet "csemegézni"! :DDD


[link]

2020. márc. 30. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!