Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz lehet az elméletem a...

Igaz lehet az elméletem a homofóbiáról?

Figyelt kérdés

(A kérdésem tudományos oldalról közelíti meg a szexualitást, emiatt indokolt a kategória)


Az az elméletem, hogy mivel a homoszexualitás ellen nincsenen egyetlen olyan érv sem, ami megalapozottan támasztaná alá, hogy a homoszexualitásnak nyom nélkül kéne azonnal eltűnnie a föld színéről, de ugyanakkor még az őket elfogadókban is kelthet fura/ellenszenves érzelmeket, ezért visszavezethető az evolúcióra. Mivel minden élőlény ösztönösen törekszik a fajfenntartásra, így az ember is, számos viselkedés, külső-belső jegy hivatott a minél biztosabb utódnemzést szolgálni. Így a homoszexualitás ellenzése is, mivel az adott személy biológiailag az esetek többségében képes utódnemzésre, de érzelmi okokból ezzel nem él, és a család, törzs, horda nyomására sikeres esetben mégis nemez/szül utódokat. És ez maradt meg a mai emberben is undorodás, düh, és félelem formájában.



2020. márc. 29. 23:47
1 2 3 4
 21/37 dellfil ***** válasza:

Bocs sadam87. Csak utólag - válaszom után - olvastam el figyelmesen mit válaszoltál. Sajnos csak egy "zöldet" tudtam nyomni... :)

Ja. És köszi. Mindig jól esik ilyesmit olvasnom. :)


dellfil

2020. márc. 30. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/37 anonim ***** válasza:
12%
A homofóbiának nem faj-, hanem létfenntartási gyökerei vannak. Minden csoportban, rajban, falkában élő állatnál megfigyelhető, hogy kiközösítik, vagy egyenesen megölik a deviáns viselkedésű egyedeket. Amelyik egyed ugyanis nem a fajra jellemző viselkedést mutatja, az betegségre utal, a beteg példány pedig vonzza a ragadozókat, esetleg megfertőzi a többi tagot. Az ember csoportban élő állatfaj, így rá ugyanilyen atavisztikus ösztönök hatnak.
2020. márc. 30. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/37 A kérdező kommentje:

#15: Nem irreleváns, ha jellemző az alacsony intelligencia, és az kapcsolatban van az ösztönös viselkedéssel, akkor abból következik, hogy a homofóbokra jellemző az ösztönös viselkedés. Az ember pedig feltehetően azért érez örömet szex közben, és azért csinálja örömszerzés miatt, mert így biztosított, hogy lesznek utódaid.


a csoportnyomást leszámítva mi indokolja azt, hogy egy felnőtt ember átveszi mások véleményét bármiféle indoklás nélkül?


Azokkal egyetértek, amiket egyéb lehetséges okként írsz, de nem magyarázzák, csak kategorizálják a jelenséget.


A rengeteg tanulmányból linkelj kérlek párat, anélkül fölösleges hivatkozni rájuk. Ha lenne ilyen magyarázat, már megtalálták volna? Lehet, de akkor a földi tudományterületek nagyrészét ugyanezen oknál fogva le lehetne zárni.

2020. márc. 30. 16:05
 24/37 A kérdező kommentje:

#16: Már hogy ne lenne összefüggésben? Ezt írja a Wiki: A homofóbia félelem, idegenkedés a homoszexualitástól. Ennek hogy nincs köze ahhoz, hogy valaki idegenkedik tőle? (az azonos neművel való szex alatt elsősorban nem azt értem, hogy maga a heteroszexuális személy lépjen ilyen kapcsolatba, ezt lehet, nem jól írtam).


Ezeket az okokat is lehetségesnek tartom, de miért alakul ki egy társadalomban elutasítás? Milyen más példa van arra, hogy valaki valamit nagyon elutasít, de közben maga is az? Ez mondjuk feltételezi, hogy tudatában van.

2020. márc. 30. 16:13
 25/37 A kérdező kommentje:
#17: Ez teljesen igaz, sokszor érvelnek ezzel, de amíg egy férfiról mondjuk nem tudja meg egy homofób, hogy meleg addig nem is utasítja el. Azokat, akik viszont heterók, de nem hiányzik nekik a gyereksírás, pelenkázás... tehát lustaságból, kényelemből nem vállalnak gyereket, a konzervatívok ugyanúgy megvetik. Míg egyik esetben, nem teheti meg valaki, másik esetben saját maga dönti el ezt, és szerintem ez vált ki sokakból idegenkedést.
2020. márc. 30. 16:19
 26/37 A kérdező kommentje:
#18: A kérdésben olvashatod az érveim, ha érdekelnek. A nem végeztem kutatást pont arra írtam, amire jött a válasz, hogy magától értetődő. Ha kellő számú bizonyítékom lenne, nem tennék fel kérdést. Amíg nem érvelsz valami mellett, vagy ellen addig egyedül te vagy hülye.
2020. márc. 30. 16:22
 27/37 A kérdező kommentje:
#19: Köszönöm a tisztelettudó hangnemet és a megalapozott tudományos érveket. A nevelés alapvetően nem arra alapul, hogy olyanná formáljuk az utódunkat amilyenné szeretnénk? (Ha önállóságra neveljük az is ez az eset), és emiatt gondolja azt egy szülő, hogy jobb eséllyel indul majd az életben, és több utódja lesz a gyereknek, ha pl. jobbkezes, vagy heteró? Aztán ebből persze kultúra épül, de nem ez a gyökere?
2020. márc. 30. 16:30
 28/37 A kérdező kommentje:

#20: Mikor használják megalapozatlanul ezt a kifejezést?

Megnéztem Wikin, és azt találtam, amit eddig gondoltam róla, szerintem a többség ebben az értelmében használja, teljesen helyesen.

2020. márc. 30. 16:36
 29/37 A kérdező kommentje:
#22: A két fogalmat valóban kevertem. Én is ezt gondolom, amit te írsz, de többen is kommentelték, hogy az állatvilágban nem közösítik ki a homoszexuális egyedeket. Illetve ez alapján a korábban említett többi rendellenességgel élő embert is ki kéne közösíteni. (Olyan heterók, akiknek biológiai okokból nem lehetnek gyerekeik), és szerintem sok évvel ezelőttig ez így is lehetett ezen működés alapján, csak idővel rájöttek az emberek, hogy ők erről nem tehetnek, ezért elfogadták őket, de a homoszexualitás ma még csak részben van úgy megítélve, hogy nem tehet róla az adott személy, de a tendencia (legalább is Európán belül) inkább az elfogadás felé mozdul.
2020. márc. 30. 16:45
 30/37 sadam87 ***** válasza:

#27

"A nevelés alapvetően nem arra alapul, hogy olyanná formáljuk az utódunkat amilyenné szeretnénk?"

Nyilván ez is egy eleme, de azért a nevelés eléggé összetett ahhoz, hogy ennyire leegyszerűsítsük. Az emberi viselkedésnek, kommunikációnak sok rétege van, és ezek nem minden része tudatosul, illetve vannak tanult és öröklött elemek is. Hogy egy példával éljek, tegyük fel, hogy én utálom a császárpingvineket (csak hogy senki számára ne sértő példa legyen - remélem legalábbis, hogy császárpingvinek nem olvassák ezt a választ), de a gyerekemet arra akarom nevelni, hogy szeresse őket. Így nyilván tudatosan arra próbálom nevelni, hogy szeresse őket, de közben a nem tudatos viselkedésem, a non-verbális kommunikációm azt fogja sugallni, hogy nem szeretem őket. Márpedig ilyen esetben (ha a verbális és nonverbális kommunikáció ellentmond), általában a non-verbális kommunikációt szoktuk elfogadni, mert az általában kevésbé tudatosul, így az sokszor "őszintébb". (Persze azt is meg lehet tanulni uralni - pl. pókerarc - de jellemzően nehezebb.) Szóval egyáltalán nem biztos, hogy elérem a kívánt célt.

Ráadásul a szülő sem biztos tudja, hogy mi a jó eszköz a cél elérésére (persze elképzelései lehetnek). Másrészt a szülőnek is megvan a saját kulturális háttere, ami meghatározza, mit tekint előnynek a nevelés során

Ráadásul nekem úgy tűnik, hogy amiről itt te beszélsz, az egy tudatos tervezés eredménye, ami (illetve aminek célja) egyáltalán nem biztos, hogy egybe esik egy evolúciós stratégiáéval. (Például nevelhetem arra is, hogy legyen pap, pedig akkor - ha betartja a szabályokat - evolúciósan nem lesz túl sikeres.)


#22 (Miquel)

"Minden csoportban, rajban, falkában élő állatnál megfigyelhető, hogy kiközösítik, vagy egyenesen megölik a deviáns viselkedésű egyedeket."

Konrad Lorenznél olvastam, hogy a vadludaknál gyakran a homoszexuális hím párok a legsikeresebbek (hiszen erősebbek a heteroszexuális pároknál). Nyilván a sikerhez ott is kell párosodni egy nősténnyel, de náluk a tojásrakás elég gyors, és utána a két hím neveli az utódot.

De tudtommal a bonobóknál is elég gyakoriak a homoszexuális aktusok (főleg a nőstények között).

Ugyanakkor, mint korábban írtam, a homoszexuálisok kiközösítéséről, bántalmazásáról még nem hallottam az állatok között, persze mint jeleztem, nem is jártam utána mélyen a témának, szóval nyilván könnyen lehet, hogy van ilyen. Mindenesetre jó volna konkrét példát felhozni, ha ezzel érvelsz.


#21 (dellfil)

Köszönöm, jól esik az ilyen megerősítés.

2020. márc. 30. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!