Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit szólnátok, ha azt mondanám...

Mit szólnátok, ha azt mondanám, hogy a világ alapvető működésével kapcsolatos felfedezést tettem? Bebizonyítottam, hogy ez csak egy szimuláció.

Figyelt kérdés

Igen. Mint ahogy mi is tudunk a számítógépeinkkel kisebb világokat szimulálni, pl. Microsoft Age of Empiresben többszáz embert, és egy teljes középkori uradalmat le tudunk szimulálni, úgy egy nálunk hatalmasabb erő egy teljes univerzumot szimulált! És ezek vagyunk mi. Hogy hogyan jöttem rá? Onnan, hogy találtam egy bugot a szimulációban.

Hogy mi az?

Néztetek már tükörbe?

A tükör csak vízszintesen tükröz, függőlegesen nem! És mindig hozzád viszonyítva teszi ezt. Ha oldalra fordulsz, akkor is a te jobb és bal oldaladat cseréli fel, mintha tudná, hogy melyik tengelyedet kell felcserélni, és melyiket nem.

Ez máshogy nem lehetséges, csak úgy, ha a világunk egy szimuláció, és a tükröt nem sikerült jól leprogramozni. Egy sima hiba, olyan, mint a Microsoft Word XP-ben, ahol az álló tájolást fekvőnek írták, a fekvőt meg állónak.


Szerintetek milyen tudományos folyóiratnál tudnám a felfedezésemet publikálni?

Mennyire rázná meg a tudományos világot?


2020. júl. 29. 02:20
1 2 3 4
 11/35 Wadmalac ***** válasza:
78%

Van viszont egy érdekes jelenség, ami legalábbis gyanús, nem teljesen magyarázható.

Vannak olyan közelmúltbeli történelmi események, nem feltétlenül nagyok, de sokak által ismertek, amire, hogy hogyan, mikor történt, vagy hogy egyáltalán történt, nagyon sokan emlékeznek rosszul.

Ez még elmenne, de EGYFORMÁN rosszul!

[link]

2020. júl. 29. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/35 Tislerics Máté ***** válasza:
100%
"HOPPÁ! Szét áradnak a fénysugarak!!!" Persze hogy szétáradnak, mert ebből a szögből így kell kinéznie! Ettől még a Napba tartanak a sugarak, pont ahogy elvárható.
2020. júl. 29. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 Tislerics Máté ***** válasza:
100%

,,Ez még elmenne, de EGYFORMÁN rosszul!"


Ez a városi legendáknál is megfigyelhető.

2020. júl. 29. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 anonim ***** válasza:

Kedves Wadmalac, és Máté!


A kettes-kilences vagyok.


Én is sokat gondolkoztam annó, a felvetett kérdésem megoldásán.


Első gondolatom nekem is a perspektíva volt.

DE!

Van amikor ezt a jelenséget nagyon messziről, szinte a láthatáron észleljük, kvázi oldalról látjuk a fénysugarakat.

És akkor is látványos, szétterülő fénykúpnak látszódnak.

Ez azért elgondolkoztató.


Gondoltam még arra, hogy a levegőben történő (poron, párán, stb.), fényszóródás miatt látszódik ez a "szétterülés", de olyan élesnek látszódnak a sugarak szélei, hogy ez a magyarázat se tetszett igazán.


Azért szívesen venném, ha van itt pilóta képzettségű, a repülésben jártas kolléga, aki elmondaná, hogy oldalról, közel a felhőalap alatt repülve, hogy is néz ki ez a látvány :)


Wadmalac felvetésére reagálva, tökéletesen igaza van, az egész egy szándékos beavatkozásnak tűnik, mintha a történelmet megváltoztatnák.


Ezen kívül nagyon sok olyan esetet lehet még felhozni, ahol szinte megmagyarázhatatlan véletlenek, minden logikával ellentétes emberi cselekedetek történnek a történelem sorsfordító pillanataiban.


Asimov, A hallhatatlanság halála című regénye jut az eszembe ilyenkor.


Olyan mintha fejlett utódaink, vigyázva a hozzájuk vezető idővonal tisztaságára, vagy nekik kedvező változásokat létrehozva, folyamatosan beavatkozásokat végeznének a történelemben...

2020. júl. 29. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/35 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Van amikor ezt a jelenséget nagyon messziről, szinte a láthatáron észleljük, kvázi oldalról látjuk a fénysugarakat.


És akkor is látványos, szétterülő fénykúpnak látszódnak.


Ez azért elgondolkoztató."


Gondolkodhatsz, de akkor is ez van.

2020. júl. 30. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 Alex Fly ***** válasza:
100%
Kérdező: ugye eddig csak síktükörbe néztél és a homorú tükör kimaradt az életedből?
2020. júl. 31. 06:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/35 Wadmalac ***** válasza:
100%

Amúgy egy felhőlyukon át beeső napsugarak mindig széttartóak, mivel a nap, a lyuk és a földfelszín egy "camera obscura" módjára működik.

Viszont a Nap távolsága miatt ez a széttartás olyan kicsi mértékű, hogy nem lehet szemmel észrevenni.

2020. júl. 31. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 anonim ***** válasza:
100%

@16:40

"...Gondoltam még arra, hogy a levegőben történő (poron, párán, stb.), fényszóródás miatt látszódik ez a "szétterülés", de olyan élesnek látszódnak a sugarak szélei, hogy ez a magyarázat se tetszett igazán."


Ez nem tetszés kérdése. Itt is lényegében ugyan azt tudom mondani mint a kérdező esetére, hogy hiányos ismeret birtokában vonsz le következtetéseket.

Ezt a fényszóródási jelenséget nevezik Tyndall-jelenségnek.

[link]

Az hogy mit látsz élesnek és milyen részletességgel látod valójában. Csak abba gondolj bele hogy az milyen messze van és olyan távolságról akár egy személyautót ha ott lenne mennyire tudnál kinézni, a rendszámát 100% hogy nem tudnád leolvasni szabad szemmel nézve. Ott fenn egy az égbolt anyaga kolloidokból áll melyek el vannak keveredve, diszpergálva. Egyébként nem kell azért az égbe felmenni hogy megnézd közelről. A földön is megnézheted ha pont ilyen fényszóródás van (mint pl a wikipediaba lévő képek demonstrálják hogy nem csak fenn van ilyen) , én már nézegettem kis koromban is ha ott volt elérhető magasságba a jelenség.

Ennél sokkal érdekesebb szerintem és nem várná az ember az Arago spot optikai jelenséget melyben egy kör alakú tárgy árnyékának közepe fényes a Fresnel diffrakció következtében.



"Ezen kívül nagyon sok olyan esetet lehet még felhozni, ahol szinte megmagyarázhatatlan véletlenek, minden logikával ellentétes emberi cselekedetek történnek a történelem sorsfordító pillanataiban.


Asimov, A hallhatatlanság halála című regénye jut az eszembe ilyenkor."


Azért ne keverjünk ide sci-fi regényt. Mintha összemosnád a sci-fi-t és a valóságot. Továbbá vegyük figyelembe az információ hiányt is, hogy ez gyakran van történelmi dolgokkal kapcsolatban. Kell még egy kis koneteóra való hajlam is hozzá és lehet gyártani teljesen logikusan a szinte teljesen valótlan következtetéseket. A leghatásosabb ha csak szinte és nem teljesen valótlan, mert van benne valóságalap. Igazabbank tűnik, felületes szemlélő meg nem veszi észre hol a hiba.


"Olyan mintha fejlett utódaink, vigyázva a hozzájuk vezető idővonal tisztaságára, vagy nekik kedvező változásokat létrehozva, folyamatosan beavatkozásokat végeznének a történelemben..."


Mindezt a hibákkal tele lévő emlékezési képességünkre alapozod. Továbbá arra, hogy léteznek emberek akik valamire egyformán rosszul emlékeznek. Azt is vizsgálni kell ez esetben hogy az emberi emlékezés milyen esetkeben milyen mértékben hány féle rosszul emlékezési verzió várható értéke és ezekben milyen korreláció van. Persze kellően nagy reprezentatív mintán kell elvégezni ezen tesztet akár kérdőívekkel. Az adat kiértékelés stb. az külön az szociológiai, agykutatási, adattudományi tudományterületeket érint(het). Az emberi észlelés, érzékelés minden területén számos sok esetben tetten érthető a tökéletlenség. Például itt van néhány , de még számtalan más optikai illózió van amit rengeteg ember egyformán hibásan lát : [link] . Az emberi észlelés, emlékezés nem megbízható, kijátszható, kiforgatható, megtéveszthető. A bűvészek is ezt használják ki. Ezért vannak az érzékszerveinket kibővítő optikai meg rengeteg egyéb más szenzor, műszer, hogy eme képességünket kibővítse, meg eme fogyatékosságainkat ne befolyásolja és sokkal pontosabb megbízhatóbb képet adjon a világról.

Létezik pl. gép látás, ezeknél is előfurdul hogy tévesen "belelát" dolgot, de máshogy mint mi, az se tökéletes, de ezeknek ismeretében vagyunk. Pl. régebbi fajta samsung fényképezőgép bekeretezett olyat hogy arc, ami nem is hasonlított arcra.

2020. júl. 31. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 dq ***** válasza:
100%

#3:

Ha kiszeded a linkeket az archive-os linkek közepéből, akkor működnek:


[link]

[link]

[link]


Egyébként meg írni kéne, mondjuk az info@gyakorira, vagy a WebMinute kft-nek hogy nem jó, szereljék meg, írsz nekik te?

2020. júl. 31. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/35 dq ***** válasza:
* kiszeded a PROTOKOLLT
2020. júl. 31. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!