Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Rákbeteg embernek a vérét ha...

Rákbeteg embernek a vérét ha egészséges emberbe ömlesztik át akkor a másik is ember is lehet rákos?

Figyelt kérdés
Abban az esetben értem ha pl a vérében is megvannak azok a tumor sejtek.
2021. ápr. 13. 21:58
1 2 3 4
 21/36 anonim ***** válasza:
Tudtommal nincsenek terminátor, vagy segédmunkás ráksejtek, ez egy folyamat, ami ellen többszörösen védve vagyunk. A leggyakrabban idős korban fordul elő, amikor már mindenkinek romlanak a normális funkciói, de természetesen vannak különféle vegyszerek, égéstermékek, vagy hajlamosító tényezők, amelyek elősegíthetik egy tumor kialakulását. Az olyan ember, aki szúnyogtól kapna el rákos sejteket, amelyek megbetegítik, az már magától is rég rákos lenne.
2021. ápr. 13. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/36 A kérdező kommentje:
Amit linkeltem azt elolvastad?
2021. ápr. 14. 07:28
 23/36 anonim ***** válasza:
Nem olvastam, egyrészt mert az angol tudásom gyatra, inkább németül beszélek, másrészt az állati és az emberi immunrendszer különbségei markánsak, legközelebb a főemlősök vannak hozzánk, de még ott is bőven van különbség.
2021. ápr. 14. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/36 A kérdező kommentje:

"Tudtommal nincsenek terminátor, vagy segédmunkás ráksejtek, ez egy folyamat, ami ellen többszörösen védve vagyunk"


Ez igaz is meg nem is. Védve vagyunk igen addig amíg nem lettünk betegek. Utána a tumorsejtek rengeteg mechanizmust használnak ki amivel már át tudják verni az immunrendszert. A terminátoros példa helyett nem akartam azt mondani hogy pl vannak jól differencializált és nem jól differencializált tumor sejtek. Ezek közül utóbbiak sokkal agresszívabb gyorsabb osztódásra képesek és sokkal gyorsabban adnak áttétet is. De gondolom ezt te is tudod. Tehát de vannak különbségek tumorsejtek között.

2021. ápr. 14. 07:49
 25/36 A kérdező kommentje:

Ha lefordíttatod magyarra akkor nagyjából érteni fogod. Maga a fogalom is létezik:


"A transmissible cancer is a cancer cell or cluster of cancer cells that can be transferred between individuals without the involvement of an infectious agent, such as an oncovirus. Transmission of cancer between humans is rare."


Természetes módon is előfordul bár rendkívül ritka. Szóval nem értem miért kell úgy beállítani mintha valami égbe kiáltó baromságot kérdeztem volna. Van egy olyan sejtésem hogy am Mengele is megcsinálta már emberekkel de erre még nem találtam forrást.

2021. ápr. 14. 07:54
 26/36 A kérdező kommentje:
A wikin amit kimásoltam az szerint nem csak állatokkal történhet meg.
2021. ápr. 14. 07:56
 27/36 sadam87 ***** válasza:
90%

Kedves Kérdező!

Az általad beszúrt linkben velsorolnak olyan eseteket, amikor egyik emberből a másikba jutott át tumor fertőzés. Ott láthatod, hogy csak szervátültetéssel, vagy közvetlenül tumor sejtek átjutásával kialakuló tumort azonosítottak, vérrel történő átadást nem.

Konkrét vizsgálat is történt erre (épp annak eldöntésére, hogy vérátadásnál a donork esetében kizáró ok-e a rosszindulatú daganat), és nem találtak eltérést a daganat kialakulásának kockázatában daganatos és nem-daganatos donoroktól vért kapó személyek esetén.

[link]

Szóval nagyon úgy tűnik, hogy kimuttható mértékben nem adható így át daganat. (A vérben keletkező daganatsejtek jelentős része elpusztul. Ha egyszer kapsz mondjuk egy liter vért valakitől, még ha rákos is, valószínűleg nincs elég dagantesjt abban az egy liter vérben ahhoz, hogy érdemi valószínűséggel tumort hozzon létre. Plusz az így megtelepülő tumorsejtek idegenek a szervezet számára, jobb eséllyel pusztítja el őket, mint a saját tumor sejteket.)

2021. ápr. 14. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/36 sadam87 ***** válasza:

*velsoronak = felsoronak


#13

"Lényegében a rák a korai magzati szakaszból maradt sejtburjánzás hibás blokkolásának a következménye."

A korai magzati szakaszban nagyon is szabályozottan osztódnak a sejtek.

"A megtermékenyült petesejt irányítottan irtózatos osztódásban burjánzásba kezd"

Te magad írod, hogy a folyamat irányított. A tumorsejteknél meg nem.


#21

"Tudtommal nincsenek terminátor, vagy segédmunkás ráksejtek, ez egy folyamat, ami ellen többszörösen védve vagyunk."

A tumorsejtek kilakulása egy folyamat, ami (többek között) mutciók felhalmozódásával jár. Bár az tény, hogy nem az immunrendszer elleni védettségben van (jellemzően) különbség, hanem például az osztódás tempójában.

2021. ápr. 14. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/36 A kérdező kommentje:

Sadam87!


Köszi a választ ez hasznos volt. Ugyanakkor nem tudom észrevetted e de mondtam hogy írtam hogy nem a vér a lényeg és a válaszaimban pontosítottam a kérdést. És ugyanazt kérdeztem amire most te választ adtál. Még azt is felhoztam hogy külön művi úton a nyirok keringésbe adjuk a tumorsejteket.

2021. ápr. 14. 09:20
 30/36 A kérdező kommentje:

"agy közvetlenül tumor sejtek átjutásával kialakuló tumort azonosítottak, "


Magyarul ez akkor ha tudjuk hogy mit teszünk át és hová akkor nagy eséllyel a másik személy is rákbeteg lesz?

2021. ápr. 14. 09:22
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!