Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az átlag emberek miért nincsen...

Az átlag emberek miért nincsennek tisztába ezekkel?

Figyelt kérdés
Beszélgettem ismerősökkel és szóba jött a relativitás, idődilatáció és fekete lyukak. Elmagyaráztam nekik nagy vonalakban hogy mik is ezek és láttam rajtuk hogy még csak nem is hallottak ezekről a dolgokról és azt hitték hogy ezeket csak én találom ki meg hogy ezt csak valami scifi filmből vettem.

dec. 5. 23:02
1 2 3 4
 11/35 anonim ***** válasza:
13%

"nagy szemekkel neznek"

Elég baj.

Például úgy merülhet fel hasonló téma, hogy ha a világunk 13 milliárd éves, akkor hogyan lehet 96 milliárd fényév átmérőjű?

dec. 6. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/35 anonim ***** válasza:
90%

Egy átlagembert átlagos logikai feladványokkal is meg lehet fogni, nem kell hozzá sem relativitás, sem fekete lyukak.


Csak a kötözködés kedvéért: bizonyos emberek pl. az a szót sem tudják helyesen leírni (és mindezt egyetlen mondatban!), hogy "átlagember", "nincsenek", vagy azt, hogy "tisztában", miközben mások tudatlanságán vannak felháborodva.


Nyilván neked is vannak hiányosságaid, amit lehetne pótolni, és amin más lepődne meg, és írna ki ide egy topikot a gyk-ra.

dec. 6. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Nem olyan rég volt egy kérdés ahol téma volt az ,hogy mi számít “alap tudásnak”, miket “illene tudni”. Hát nem annyira egyértelmű.

Ha érdekel egy adott téma akkor egy idő után annak az alapjai számodra magától értetődőnek, alapnak fognak tűnni, közben meg lehet ,hogy amúgy meg semmi köze a mindennapi élethez szükséges dolgokhoz s ilyesformán ha nem keresik akkor el sem jut sok emberhez. Az ember olykor hajlamos azt hinni ,hogy amit ő “alapként” tud azt más is ugyan úgy tudja (azt hiszem van is ennek a jelenségnek egy neve).


Igen, az valahol szomorú ,hogy sok embert hidegen hagy a világunkkal kapcsolatos izgalmas dolgok mint az űr vagy őslények vagy a ma is élő lények vagy akármi. De hát ez van, nem érdekelhet minden mindenkit s polihisztorok ma már nincsenek, ahhoz túl sok tudást halmoztunk fel. S nincs ezzel semmi baj, ezt ez érdekli, azt amaz. Én is megkérdezhetném tőled ,hogy mondjuk hogy kell bejáratni egy akváriumot vagy hány fokot igényel a betta s ha nem tudsz válaszolni akkor teljesen alaptalanul hülyéznélek le.


A kérdés: https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..

dec. 6. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 anonim ***** válasza:
14%
Tevenyereggyarto - azért a "hő" és "hőmérséklet" közti különbség értelmezése olyan alapvető készség, melyet minden középiskolát elvégzett földlakónak tudnia kéne - én legalábbis nem adnák senkinek jogot gyerekcsinálásra, aki az iskolát kijárva ezt nem érti!
dec. 6. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/35 anonim ***** válasza:
87%

"én legalábbis nem adnák senkinek jogot"


Ilyen magas lovon reméljük csak elírás volt ;)

dec. 6. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 anonim ***** válasza:
57%

14

Szerintem nincs olyan ember, aki nem értené. Olyan van, aki nem emlékszik rá, mert nem használja soha. Mert nen jön elő soha se a munkájában, se a magán életében. Te amúgy tudod, hogy hogy működik egy sejt, miből épül fel? Vagy mondjuk egy dram hogyan működik? Ezek mind olyan dolgok, amiket használunk, vagy mi vagyunk. Természetesen guglizás nélkül.

dec. 6. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/35 anonim ***** válasza:
76%

"Én vagy 12 éve olvastam egy ilyen cikket és azóta sokszor szabadidőmben olvasgatok a témaban." - És a "vagy" 13. évben tőled is lehetett volna ezt kérdezni. Tehát nem mindenki jut hozzá ezekhez az információkhoz; ki milyen témákban mozog / érdeklődik. Senkitől sem kétheted számon, hogy miért nem hallott róla.


"Nem értem miért nem érdekli őket." - Ez nem érdeklem vagy nem érdeklem kérdése. Ha valamiről nem hallottál még, azzal kapcsolatban nem is lehet érdeklődési köröd, és taszítani se tud. Néhány éve hallottam életemben először arról, hogy egyesek úgy gondolják, hogy a Föld belsejében egy másik világ van. Tudományos gondolkodásúként mondanom se kell, hogy instant került a "nem érdekel" kategóriába, mivelhogy jogosan szkeptikus vagyok: a tudományos ismereteim ellen van. De amíg nem hallottam róla, addig sem nem vonzott, sem nem taszított. Tehát a mondatod hibás.

Ha pedig valaki azt mondja nekem, hogy kvantumfizika. Akkor azt mondom rá, hogy aha...beszéljünk másról - mivelhogy egyáltalán nem vagyok jártas benne. Hallottam róla, de nem igazán fogtam fel (vagy nem figyeltem oda kellőképpen). Mivel tehát nincsen alapszintű ismeretem arra a témára, ezért nem érdekel, mert rengeteg energiát igényelne (nem is rövid idő lenne) az információ szerzése ezen a számomra teljesen új területen. Meg vannak, amikre fogékonyabb vagyok, mert könnyebben megértem, mert több alapismeretem van azon a téren.


(De az ennyire szkeptikusokat az esetek többségében nem lehet meggyőzni, máshonnan (is) kell, hogy információt szerezzenek, hogy lássák az információ valódiságát. És ez, mint írták korántsem minősül hétköznapi ismeretnek. Ha itt a Tudományok kategóriában dobod fel az említett témákat, akkor egyes, itt ismeretes felhasználók, ha nem hallottak róla, akkor ott nagy baj van. De ők/mi ebből a szempontból nem vagyunk átlagemberek.)


Ez egyébként hobbi (vagy munka - de az esetükben nem, tehát ezt hagyjuk is figyelmen kívül). És kinek mi a hobbija. A legtöbbeknek a filmek, szózakozás (sportmeccs nézés is ideértendő) és a zenék a hobbijuk (meg sport stb.). Akiknek pedig tudásban való gyönyörködés a hobbijuk, még azok körében is sok-sok irányzat [ide egy másik szó kellene] van, hogy ki mikben és milyen szinten jártas.


8-as! Ezek nem általános ismeretek. Ezért érthető is, hogy az emberek többsége miért nem tudna egyikhez se semmi relevánsat mondani.


Befejezésképpen: Nem azon kell álmélkodnod, hogy ki miről nem hallott még, hanem azt a közeget kell megkeresd, akik hallottak róla és, akikkel tudsz erről beszélni. Az ismerősök vagy barátok nem feltétlenül értenek sok mindenhez. Honnan származnak azok az ismerősök / barátok? Miután megválaszoltas, jön a következő kérdés: Jogosan várod tehát el, hogy értsenek hozzá? Bocsánat kérdező, nem kötekedésképpen, de ez nekem 0. szintű emberismeretként (mintegy magától értetődő dologként) van elraktározva az elmémben, tehát rendkívül furcsállom azokat, akik ilyeneken kiakadnak / ilyeneket nem látnak. De lehet, hogy csak én vagyok túlképzett ezen a téren.

Remélem, hogy ezen bekezdés miatt nem lesz harag irántam, és nem állít meg a válaszolásban.


Még egy apró gondolat: Nem lehet, hogy esetleg kérkedni (büszkélkedni) vagy elismerést szerezni szerettél volna ezekkel az ismeretekkel? Költői kérdés. De vedd figyelembe, hogy akinek van ismerete, annál ez a veszély fennáll (magam se vagyok mentes ez alól). Minél nagyobb ismerete van valakinek, annál jobban (és egyben annál kevésbé) áll fenn ez a veszély. Én nem azt mondom, hogy biztosan ez volt az indítékod, de nincs kizárva.

dec. 6. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 anonim ***** válasza:
0%

#16 (14:53) - bár nem vagyok biológus (#14, 14:31), de van elképzelésem a sejtek működéséről és a biokémiai alapokról. Tudom mi a különbség a nuklein- és aminosavak között, az izgalmas citromsav-ciklus meg egyenesen bepörget - akárcsak a Grétát - hisz ott termelődik a gyilkos CO2!


A D-RAM működése szintén nem "spanyolfalu" számomra, bár gyakorlati szinten leragadtam a sztatikus struktúrájú "TTL" és "CMOS 4000"-es sorozat alkalmazástechnikájánál.


Tudom, hogy én egy kivételes "őrült"-nek számítok, de most az elemi ismeretek ismerete volt a téma, nem pedig a speciális szakmai dolgokban való jártasság - tehát hiába viszed félre a témát, én kiszúrom az ilyesmit!

:)

dec. 6. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 anonim ***** válasza:
79%

18

Mert az idődilatáció nem szakmai dolog?

dec. 6. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/35 anonim ***** válasza:
0%

17-es írta:

"8-as! Ezek nem általános ismeretek. Ezért érthető is, hogy az emberek többsége miért nem tudna egyikhez se semmi relevánsat mondani."


Válasz:

Kvrva nagy tévedésben éled az életed!


- Az 1. kérdés abszolút elemi ismeretről szól egy olyan világban, ahol több mint 10 évig iskolában kell seggelnie az állampolgároknak.


- A 2. és 3. kérdés is alapvető és általános ismeret, de ezt már csak érettségizettektől illik számonkérni (mondjuk a gyépésmérnöki kar épülete előtt).


- A 4. és 5. inkább a kitekintésre és a világ megértésére való hajlamot méri le, és bár nem általános, de reálszakos egyetemi szakot végzetteknek nagyon nagy szégyen, ha ezekre nem tudnak reagálni.


- A 6. az előző kettőhöz hasonló jellegű, de inkább technikumot végzettek égetésére alkalmas.


Végeredményben az ilyen típusú kérdések jól megmutatják, hogy ki éli szellemi passzivitásban és valóságtól való elidegenedettségben az életét. Az ilyen típusú félművelt emberekre jól hatnak a reklámok, a politikai lózungok, stb. - hisz teljesen alkalmatlanok az elsődleges - tehát társadalomvezetői akarattól független - ismeretek önálló megszerzésére.

dec. 6. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!