Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha egy járművel fénysebességge...

Ha egy járművel fénysebességgel tudnánk menni, akkor a benne utazó számára megállna az idő?

Figyelt kérdés
És ha számára megáll az idő, attól még ugyan úgy tudna enni, inni, edzeni, stb... Vagy egy több ezer fényévnyi utazást sokkal rövidebbnek élne meg? Hogy lehet az, hogy az idő nem tellik, de mégis megcsinálja a minden napi rutint? Hogy működhet idő nélkül az anyagcsere? Vagy az utat vegetációs állapotban tölti? Viszont akkor hogy tudja irányítani a járművet?
2011. dec. 1. 12:52
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
ha valaki elindulna a Tejútrendszer közepe felé 300000 km/h-val 2011.12. 1-én.utazna 1 évig fénysebességgel,365 nap után visszafordul megint kell 1 év h visszaérjen.akkor a Földön 2013. 12. 1-je kell h legyen.
2011. dec. 1. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
a km/h az m/s akart lenni
2011. dec. 1. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

A Földön van két ember. Az egyik 5 percet mér egy székben ülve. A másik pedig 5 percet mér miközben fénysebességgel utazgat az űrben. Ő 2.5 percnél visszafordul, hogy a fennmaradó 2.5 percnyi idő alatt vissza is érjen a kiindulási pontjához ( ez a pont legyen ott, ahol az egyik ember ül)


Az egyik embernek letelik az 5 perc, pont akkor amikor a másiknak is letelik az 5 perc, pont akkor, amikor a másik visszaérkezik a kiindulási pontjához.


Nemde így van?

2011. dec. 1. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:

A többségnek fogalma sincs a kérdésről.

De akkor minek ír???


Leírom a két nézőpontból:

aki itt marad a Földön, annak mondjuk eltelik egy év.

Aki (csaknem) fénysebességgel megy, annak ez legyen 10 mp.

Ő fél évig (a földi idő szerint) távolodik és fél évig közeledik.


Mit látnak?


Aki itt maradt, az azt látja, hogy a másik fél évig távolodik - de közben az órája csak 5 mp-et ment előre. Aztán visszafelé fél évig ugyanígy. Tehát ő azt látja, hogy a másik lassult le (és ment össze hosszában, papírvékonyságúra).


Aki elindult, az viszont azt látja, hogy körülötte az egész világegyetem összemegy papírvékonyságúra! Persze az is, akit otthagyott - és nagyon lelassul mindenki más.

5 mp alatt megteszi a kijelölt távolt, annyira összemegy ez a táv - utána megfordul és 5 mp alatt haza is ér.

Érdekes módon aki otthon maradt, az esküdözik neki, hogy közben egy év telt el.


Végül is, ha az úton végig mindketten ugyanazt látják a másikról (a másik lassult le és ment össze) - akkor melyik téved?

Egyik sem téved - tényleg ezt lehet látni.

De akkor mi a különbség? Miért öregszik az egyik többet, a másik kevesebbet?

A gyorsulás miatt. Amelyik jobban gyorsul, az öregszik kevesebbet.

Ugyanezt a kísérletet úgy is el lehet végezni, hogy az első ugyanígy elindul - majd fél év múlva a másik ugyanúgy utánamegy.

Egymásról ugyanezt fogják látni (a világról nem) - mégis, mikor találkoznak, mindkettő fél évvel lesz öregebb.

Fél évvel + 5 mp-cel.

2011. dec. 2. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:

A többségnek fogalma sincs a kérdésről.

De akkor minek ír???

Biztos,hogy csak a te válaszod a jó?Ez egy szabad vita oldal,bárki írhat még te is.Minden vizsgád kiválóra sikerült,ha nem akkor minek vizsgáztál?

2011. dec. 2. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
A 40M fényévre lévő csillag,lehet csak 5 éves?Az idő elméletek szerint?Ha 40Mfé,van az annyi év múlva érne ide és volna rajta valaki az is annyi idős lenne.Nem ifjonc.
2011. dec. 2. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Volt amit hasznosnak találtam, volt amit kevésbé. De engem a fénysebességgel, azaz az ismert leggyorsabb sebességgel való utazás érdekelt inkább. Einstein elméletét ismerem, de az is arról szól, ha közel fénysebességgel utazik valaki. És ezt csak elméletben feszegetem, tudom, hogy nem lehet elérni (legalábbis a mai tudásunk szerint) ezt a sebességet járművel.

2011. dec. 2. 08:50
 18/18 anonim ***** válasza:
100%

01:48-nel a pont, jol leirta a jelenseget.


" De engem a fénysebességgel, azaz az ismert leggyorsabb sebességgel való utazás érdekelt inkább."

Az, hogy akkor mi tortenik arra az egyre nagyobb sebessegeknel tapasztalt jelensegek extrapolaciojabol kovetkeztetunk. Ez a kerdes olyan, mint 0-val osztani: meg tudjuk mondani, hogy mi tortenik, ha egyre ksebb szammal osztunk, mi tortenik, ha 0at nagyon-nagyon megkozelitijuk, de azt, hogy mi tortenik, ha 0val osztunk, azt nem. Nem azert, mert butak vagyunk, hanem azert, mert a kerdes ertelmetlen. (Itt a tudomanyossak megkoveteli, hogy hozzategyuk, hogy jelenlegi modeljeink szerint, de inkabb nem tennem hozza, mert akkor egybol jonnenek a Pistikek, hogy dehat ez csak model, es mi van, ha nem ugy van, es majd o jol kitalja, hogy mi van a fenysebessegen tul... de ennek feszegetesenek semmi ertelme nincs.)

2011. dec. 2. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!