Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért egyszerre érnek földet...

Miért egyszerre érnek földet a Holdon a toll és kalapács?

Figyelt kérdés
Én úgy gondoltam, hogy mivel ott nincs légkör, nincs légellenállás, csak a gravitációs erő, ha mindkettőnél azonos a gravitációs gyorsulás, akkor csak a tömegüktől függ ez az erő, tehát a kalapácsra nagyobb erő hat és előbb ér földet, de ez mégis helytelen.

2013. jan. 18. 16:10
1 2 3 4 5 6
 1/60 anonim ***** válasza:
100%

Valóban csak a tömegüktől függ az erő, csakhogy a gyorsulás nem csak az erőtől függ, hanem a tömegtől is.


a = F/m


Az erő a kalapácsnál nagyobb lesz a nagyobb tömeg miatt, de mivel ugye a tömege nagyobb, a tört nevezője is nagyobb lesz, vagyis az értéke (a gyorsulás) azonos marad.

2013. jan. 18. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/60 anonim ***** válasza:
100%

F = y(M1*M2)/r2

Ergo jól mondod, ez alapján nem kéne egyszerre leérniük, mert légellenállás nélkül a rájuk ható gyorsító erő egyenesen arányos a tömegükkel. Úgyhogy erre én is kíváncsi lennék.

2013. jan. 18. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/60 anonim ***** válasza:
Hopp, elkéstem. :)
2013. jan. 18. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/60 A kérdező kommentje:
Így már értem, köszönöm a válaszokat.
2013. jan. 18. 16:22
 5/60 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

A kalapácsra valóban nagyobb erő hat, de nagyobb a tömege is.

Vagyis bár nagyobb erő hatására gyorsul, az erőnek (súlynak) nagyobb tömeget (tehetetlen tömeget) kell gyorsítania.

Mivel a súly és a tömeg között lineáris összefüggés van, N-szer nagyobb tehetetlen tömeghez pontosan N-szer nagyobb gyorsító erő tartozik - azaz a gyorsulás mértéke mindkét esetben ugyanakkora.


Az 'F = m*a' képletből következik, hogy 'a = F/m'. Mivel az 'F' erő lineárisan összefügg az 'm' tömeggel, az 'a' gyorsulás állandó marad (földi szabadesésnél 9,81 m/s^2).

2013. jan. 18. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/60 anonim ***** válasza:
100%

Nézzünk egy példát.

Van két autó, egy 1 tonnás és egy 2 tonnás. Az egyikbe 50 LE-s motor teszünk, a másikba 100 LE-set. A te felvetésed szerint az erősebb motorú fog jobban gyorsulni, mivel nagyobb erő gyorsítja. Viszont elfelejted, hogy a az nehezebb is, vagyis hiába erősebb, a tömege miatt nem fog jobban gyorsulni.


A lényeg a tömeg. A tollas-kalapácsos példában a tömeg határozza meg, hogy mekkora erő hat rájuk, de ugyancsak a tömeg határozza meg, hogy adott erő hatására hogyan gyorsulnak. A két dolog kioltja egymást, ezért fognak ugyanúgy gyorsulni.


(Első voltam.)

2013. jan. 18. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/60 anonim ***** válasza:
...Vagyis a kalapácsra hiába hat nagyobb erő, a tömege miatt nehezebben is gyorsul.
2013. jan. 18. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/60 A kérdező kommentje:
Mindenkinek ment a zöld, megértettem már. Nem tudom miért nem gondoltam erre, pedig ez adja magát.
2013. jan. 18. 16:30
 9/60 anonim ***** válasza:
100%

Egyszerűen le is lehet ellenőrizni a dolgot: fogj egy olyan diót, amelynek a diókukac már kirágta a közepét, és fogj egy azonos méretű vasgolyót (vagy ólomgolyót, üveggolyót) is. Mivel a méretük és alakjuk nagyjából azonos, nagyjából ugyanakkora a légellenállásuk, vagyis nem lesz számottevő. Ha leejted őket, mindkettő azonos sebességgel fog gyorsulni a Föld felé, így egyszerre is fognak földet érni.

Hogy akkor mégis hol jelentkezik a kettő közti óriási tömegbeli különbség? Hát akkor, amikor becsapódnak a földbe. A vasgolyó talán teljesen el is süllyed (ha elég magasról indítottad őket), míg a dió még nyomot is alig hagy maga után. A nehezebb tárgynak arányosan nagyobb lesz a mozgási energiája a gyorsulást követően, mint a könnyebb tárgynak.

2013. jan. 18. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/60 anonim ***** válasza:
A Földön is ezt tapasztalnád, csak nálunk a légkörben hat a testekre a felhajtóerő és a légellenálás is, az pedig már nem arányos a testek tömegével.
2013. jan. 18. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!