Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit láthattam? Szerintem ez...

Mit láthattam? Szerintem ez nem hullócsillag volt!

Figyelt kérdés
Péntek este éjfél körül valami elsuhant az égen. A hullócsillagnál sokkal nagyobb volt, inkább egy üstökösre hasonlított. Vagy lehet, hogy csak közel volt a hullócsillag? Nagyon szép volt! Láthatok ilyet újra valamikor?
2009. szept. 20. 21:36
 1/4 anonim ***** válasza:
65%
Műhold, vagy az űrállomás.
2009. szept. 20. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
65%
A hullócsillagokból is van nagyobb fajta, ami lassabban esik, és látványos csóvát húz.
2009. szept. 20. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Sokan hajlamosak elfelejteni, hogy nem csak "természetes" eredetű lehet egy hullócsillag. Amióta az ember jelen van a világűrben, 10 ezres nagyságrendűre tehető azoknak a tárgyaknak a száma, amik haszontalanul, immár űrszemétként keringenek a Föld körül. Ezek közül rendre egy-egy eléri a légkör alját, ahol a fékeződése felerősödik, és belépve a légkörbe látványos "hullócsillag" jelenséget okozhat. A természetes eredetű meteorok sebessége általában jóval magasabb (10-80 Km/s), míg ezeké a mesterséges eredetűeké tipikusan 8-12 Km/s körüli (ennyi, 7,9 Km/s az első kozmikus sebesség, azaz ennyi egy Föld körül keringő test minimális sebessége). A méretükben is van jelentős különbség, mert még egy mákszemnyi kis meteor is igencsak fényes csíkot képes húzni, a nagy légkörbelépési sebessége miatt. De egy borsónyi már telihold fényességű vagy még fényesebb jelenséget okoz. Ennél nagyobbak rendszerint komoly sajtóvisszhangot is okoznak :) Míg az űrszemét legtöbbször cm-dm nagyságrendű, és kisebb nyomot hagy, mint azt a méretéből a meteorokhoz képest várnánk. Ennek, mint említettem, a légkörbe lépési sebességkülönbség az oka. Ha egy viszonylag lassan haladó (0,5-3°/s szögsebességű), csóvát húzó, vöröses vagy narancs színű jelenséget látsz, amiről akár kisebb darabok leválnak, vagy jól láthatóan parázsló "nyomot hagy", nagy valószínűséggel egy mesterséges eredetű test légkörbe lépését láttad. A meteorok összetételtől, sebességtől függően ritkán vöröses, narancsos, általában inkább sárga, fehér, zöldes (!) kékes színű nyomot húznak. Gyorsabbak (1-50°/s szögsebességűek), nem feltétlenül egyenletesen fénylenek fel, sokszor a forgásukból eredően "pulzál" a fényük, és rendszerint alig lassulnak a láthatóságuk során. A mesterséges eredetűek lassulása inkább szembetűnő, sőt, sokszor nem is égnek el teljesen. Persze nehéz visszaidézni a látottakat, de még pár megfigyelés és immár fogod tudni mikre figyelj :)


(A szögsebességhez: a TeliHold látszó átmérője kb. 0.5°)

2009. szept. 21. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat =)

Remélem még látni fogok ilyet és mostmár tudom mire kell figyelnem

2009. szept. 21. 20:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!