Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Világegyetem tágulása, hogy...

Világegyetem tágulása, hogy is van ez?

Figyelt kérdés
Úgy tudom, az ősrobbanáskor a tágulás gyorsabb volt a fénynél. Most gyorsulva tágul. Eddig is gyorsult ez? Azért nem láthatjuk át az egész univerzumot, mert fénysebességnél gyorsabban tágul? És mi történne, ha kimennénk a szélére? És mihez képest tágul az univerzum? A fény sebessége lesz a mi szemszögünkből egyre lassabb? Ne röhögjetek ki, én abszolút sosem értettem, a különböző béna műsorok pedig csak megkavarnak.

2013. ápr. 29. 20:17
1 2 3 4
 31/37 anonim ***** válasza:
én az elegáns univerzumot olvastam, mit gondolsz róla?
2013. máj. 26. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/37 anonim ***** válasza:
59%

Én nem olvastam azt a könyvet, de a kiadódót olvastam már 2-t is, a Tér és az idő természetét, valamint a Hiperteret. Az előbbi nem volt rossz, de az általános érvényű, hogy csak ezekből az ismeretterjesztő könyvekből valaki nem fogja megérteni a dolgot. Szinte pusztán tényeket közöl, ami arra bátorítja az olvasót, hogy azt ő továbbgondolja, és helytelen következtetéseket von le azokból, és ebből születnek a hülyeségek, vagy a félreértelmezésekből.

Ez olyan, mintha adnának neked egy háztetőt, és azt hiszed, hogy akkor van már egy kész házad.

2013. máj. 26. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/37 anonim ***** válasza:
100%

Te jó ég, gagyi mami mennyi marhaságot írt...


Rengeteg az érdekes kérdés számomra is, de a tágulást rég tudják, Huble jött rá a galaxisok vöröseltolódása miatt. Nemrég a lassulást akarták pontosan megmérni, sok-sok adat álltal, hogy pontosabban tudják, ekkor jött ki, hogy a tágulás üteme gyorsul. Ez pontos adat.


A Tér, hogy gyorsabban tágult az anyag, és minden objektum közt, az egyszer volt egy inflációs tágulás, a 10 a -33.-on, és 10 a -32.-en másodperc környékén, a kettő közti mini intervallumban, és a korábban elég pontosan levezetett elmélet pici hiányosságát pont kitöltötte. Előtte nem tudták miért nem stimmel ezekben a milliárdod töredékmásodpercekben a számítás, de az infláció meg pont helyretette.

Az a tér tágulása.

A téren kívül nem a semmi van, hanem ott nincs semmi, a semmi sincs. Ez egy önmagába forduló tér lehet. Bár a tér síkságát, vagy görbületét, nem a gravitációs helyi görbületekről van most szó, hanem a hozzászólásban is kérdezett univerzum görbületéről, azt meg elvileg lehetne mérni, csak jó nagy távolságon. De ahogy a fény sebességét is először csak a Jupiter holdjainak a késett látszólagos mozgásából számolták ki, manapság meg lézerrel a fényre ható gravitációt is kimérik pár 10m távolságon belül egy toronyból lefelé, és felfelé, hogy változik a hullámhosz, lehet előbb-utóbb az univerzum görbületét is kimérik majd pl a naprendszeren belül. Lélnyeg, hogy ha egy háromszögbe raknak pl űrszondákat, lézerrel pl megmérik a távolságokat, szögeket, és a szögek összege nagybb180 foknál akkor kifelé görbülő tér van, ha kisebb, akkor befelé görbül az univerzum sugara, ha pontos ,akkor elvileg sík, persze a helyi gravitációs anomáliákon kívül.


A sötét anyag, meg sötét energia meg nem kitaláció, hanem a valóság leírásához szükségszerűen létező valami. A sötét anyga kell a galaxisok egybentartásához, mert anélkül nem maradna egyben egyik sem, és galaxiy ütközéses képek számításai alapján szimulált elhejezkedését már felfedezték... Azaz kiszámították, hogy mekkora, miylen a térbeli elhelyezkedése, és hogy másképp viselkedik a normál anygahoz képest. elektromosan semleges, nem lép reakcióba más módokon sem a normál anyaggal, de van tömege, gravitációja.


A sötét energia ennél még "sötétebb" kevesebbet tudunk, de anyag kb 4-6%-a a világegyetemnek, sötét anyag 25%-át teszi ki, és a maradék 70 körüli a sötét energia, és más ötlet híján, erre kenik a szétdobódást, mivel ismertre nem lehet.


Ez nyomozás. Ha 5-en voltak a villában a gyilkosságkor, és abból 4 biztos nem tette, akkor az ötödik a gyilkos...


Fő kérdésre válaszolva, az inflációkor az anyag közt levő tér tágult 10 a -32.-em mp alatt, kb 10x63.-on, vagy mekkora szorosára. ez kb atomnál kisebbről a naprendszernél nagyobba, ha jól emlékszem.


Ebből , hogy a fénysebességnél jóval gyorsabban tágult maga a tér (és nem bármilyen anyag!!!), ez azt jelenti, hogy lhetnek az univerzumnak olyan részei, amiket még nem látunk, mert úgy szétdobódott, fénynél gyorsabban a köztünk megnövekvő, táguló tér miatt, hogy a fénye még nem ért ide.


De mondjuk, ha már a nagy bumm elmélet elég pontosan 13,7milliárd év körülire, ha jól emlékszem a sok hallott közül, hogy melyik is a pontos, de mindegy, tudják pár tíz millió évre pontosan, szóval, ha annyi idős, és kb 13 milliárd fényévre lévő kvazárokat látunk, akkor sok már nem lehet ,amit még nem látunk... eleve azok az első objektumok előtt a hőhalálkor a plazmafelhő volt, azt meg a háttérsugárzásban látjuk...


Belegondoltatok, hogy amit filmeken külső szemlélőként, kis pontból kirobbanó valaminek szoktak mutatni, az belülről nézve, ugye mert időben minél távolabbra nézünk, annál korábbra látunk, tulajdonképpen a világegyetemet körbevevő, mély-égből jövő háttérsugárzás térkép, az egy kifordított belső kpe, mert mi belülről nézzük, azt a kis pontot ,amiből minden keletkezett!!!

Ez ám a csavar! Mert ez igaz! Rohadt-messze leghatalmasabb kiterítésben azt a "pontot" látjuk, amiből létrejött minden! Ez a kifordított tér mi?

Az is érdekes, hogy ugye ami minél messzebb van, az annál korábban is volt, tehát amit most 13 milliárd fényévre látunk, az már eléggé fénysebességhez aránylag közel távolodik tőlünk, akkor az már igazából ebben a pillanatban valóságban már majdnem 2x akkora távolságra van, és már rég másképp néz ki, rengeteg csillaga kihunyt, sok keletkezett, stb...

Mert ugye azokat a fénykúpos ábrákat felrajzoljuk a világvonalakkal, stb, akkor egyedül a jelenben relatív csak mi vagyunk. Pl ebből mérték Jupiterholdaknál a fénysebességet, mert késve látszottak, mint ahogy kiszámolták a jelenségeket... már naprendszeren belül órás késések vannak a jelenhez képest az észlelések. akkor 13 millárd fényévre... és most az 2x ennyire lehet kb, mert majdnem fénysebességhez relatív közel távolodik ugye.


Izgi!

2013. máj. 27. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/37 A kérdező kommentje:

Elég durva, hogy egyszerűen 3 szög mérésével meg lehet mérni a görbületet. De hát ilyenek a nemeuklideszi geometriák.

Egyébként legjobb kommentelő, ha te olyan überjól kened-vágod az olyan témákat, amelyet hitvány szaros földi halandó nem érthet meg, sőt tilos megértenie, akkor miért írsz ide?! Nem csodálkozom a százalékodon, mert kur...ra nem hasznos amit írsz. És miért kérdezel rá a "felcsavarodott dimenziókra", amikor nagyon jól tudod, hogy a Calabi-Yau terekre gondoltam, csak nem tudtam a nevét...?

2013. máj. 27. 20:59
 35/37 anonim ***** válasza:
0%
Azért annyi a százalékom amennyi, mert a politika kategóriában is aktív vagyok, ahol az ellentétes nézetűek lepontoznak mindenkit. a hozzászólásod többi részét nem óhajtom kommentálni, csak téged minősít.. maradj csak az "univerzum görbületének" megmérésénél xD :D
2013. máj. 27. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/37 A kérdező kommentje:
Aha...
2013. máj. 28. 18:12
 37/37 anonim ***** válasza:
31%

Fogalma sincs a fizikusoknak hogy mi a sötét anyag és mi a sötét energia szóval Te ne sóderolj arról hogy a tudósok mindent tudnak. Még a gravitációt se tudják mi teremti meg, nem tudják mi teremti meg az Tér-feszültség alkotta időt,amely vagy van vagy nincs vagy lassú vagy gyors vagy fénysebességű.


mi történne kérdező, ha kimennél a szélére? -elképzelhető hogy valahol átléphetnél" egy másik univerzumba. A természet rajzolatai" ismételhetik önmaguk arculatát, törvényeit az atomi fazontól kezdve, a gigantikus mértekig.


azért nem látják át a csillagászok az univerzumot, mert a mérete felfoghatatlanul hatalmas lehet s a mi műszereink-látása" nem a végtelenre specializáltak.


milliárdokat dobálnak ki a svájci bunkerben, olyasmiért ami a talpuk alatt is létezik.


Rúd mágnest képzeltek a földünk közepébe-- igy gyorsan olvadt vassal töltötték a magot, hogy igazuk legyen!


Vizet importáltak aszteroidák hátán, hisz egy kezdettől forró bolygó, már nem tartalmazhatott vizet.


egyszer se gondolkodtak el azon, hogy az ősi írások lapjain az ember élhetett 600 vagy 400 évet is-- inkább mesének veszik, mert ha ja igaz akkor összedőlne minden eddigi elméletük a Földünkkel kapcsolatban, mert kiderülne hogy valamikor gyorsabban múlt az idő, mint korunkban, és a jövőben egyre lassabban fog telni, mint korunkban amíg egyszer csak meg nem áll, és ki nem pusztul az éle!


Ti se vagytok jobbak a vallás fanatikusoknál, mindent első kézből elhisztek átgondolás nélkül, csak épp tudós legyen vagy épp a papok.

2013. aug. 5. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!