Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ólom (II) -oxid előállítása....

Ólom (II) -oxid előállítása. Mit javasoltok?

Figyelt kérdés

A Wikipédia 3dolgot javasol:

-Fémólom 600°C-os hevítésével

-Ólom(II)-nitrát hevítésével

-Ólom(II)-karbonát hevítésével

Rögtön meg is próbáltam az elsőt,horgászboltban vettem 300g ólom-nehezéket.PB gázon hevíteni kezdtem konzervdobozban :) ,szépen megolvadt,a folyékony ólmon pedig egy NAGYON VÉKONY hártya keletkezett,az oxidréteg.Ez nem túl gazdaságos,hogy állandóan meg kell keverni,közben meg fogy a gáz,hozzáláttam a második lehetőségnek.Beleraktam az ólmot 50%-os salétromsavba.Izgatott voltam,vajon sikerül-e ólom-nitrátot csinálni.Nem sikerült -.-" fél órát magára hagytam,hátha beindul,de nem.Utána néztem wikipédián,hogy ugyan mit rontottam el?

Ólom(II)-oxidot kéne HNO3-ban oldani :P.

3.Próbálkozás:Már eleve nem tudom,honnan szedjek ólon(II)-karbonátot.

Talán ti tudtok segíteni nekem.



2013. aug. 30. 20:49
 1/6 Silber ***** válasza:
Szerintem szimplán nem érte el a megfelelő hőmérsékletet a konzervdoboz. Emellett a reakció lejátszódását segíti, ha minél apróbb részecskékre ledarálod/megőrlöd az ólmot.
2013. aug. 30. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Ha kevergetés nélkül hevíteném az ólmot jó sokáig,előfordulhat hogy az egész oxid lesz? Vagy esetleg a meglévő hártya ólom(IV)-oxiddá oxidálódna?
2013. aug. 30. 21:22
 3/6 Silber ***** válasza:
Nem tudom, eljutna-e a +4-es állapotig. De minél apróbb az ólom, annál nagyobb a fajlagos felülete, és annál inkább át tud alakulni az egész alapanyag.
2013. aug. 30. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Ezzel van egy baj,ugyanis az ólom 327 °C-on olvad,és szórhatok bele ólom port is a dobozba,folyadék halmazállapotban összefolyik.Amit az első válaszodban írtál,hogy talán nem érte el a megfelelő hőmérsékletet,az nem lehetséges,ugyanis a konzervdoboz vörösen izzott.De nem akarom hevítgetni,csak ha azzal megyek is valamire.Más ötlet,esetleg a többi Wikipédia-javaslattal kapcsolatban?
2013. aug. 30. 21:52
 5/6 Silber ***** válasza:
Megpróbálhatnád közvetlen lánggal is.
2013. aug. 30. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Silber ***** válasza:
Persze kevergetni kell... Mint mondtad, a felületen keletkezik egy vékony oxidhártya. De ha kevered, mindig friss felületet ér a láng, ami nincs szeparálva a levegő oxigénjétől. Az ipari berendezésekben is mindig van egy homogenizáló eszköz (keverő).
2013. aug. 30. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!