Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ezt nem értem: miért kutatják...

Ezt nem értem: miért kutatják még mindig, hogy mi a gravitáció, amikor Einstein már megmagyarázta a relativitáselmélettel, amely el is van fogadva?

Figyelt kérdés

2013. okt. 8. 18:28
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
72%

"Attól hogy a bárányok elfogadták, még nem jelenti azt hogy valós a magyarázat."


Ezt a benyögést hadd ne minősítsem. Nyilván teljesen tudatlan vagy fizikából, ezért ezentúl ne is szólj hozzá ilyen témához, ha lehet kérni.

2014. febr. 24. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim válasza:

A relativitáselmélet egy nagy csődtömeg! Attól, hogy az esetek többségében pontos eredményt ad, még lehet hibás (ugyanúgy, ahogy azt a newtoni törvényekről is feltételezték)! Némi magyarázat: Mi a kiindulópont? Menjünk vissza a gyökerekhez. A 19. sz. végén igencsak foglalkoztatta a fizikusokat az "éter" problémája. Mindenáron be akarták bizonyítani, hogy létezik. Erre találták ki a Michelson-Morley kísérletet. Ha létezik éter, és a Föld ahhoz képest mozog, akkor a fény sebességére (nagyon kis mértékű) hatást kell gyakoroljon. Mit találtak? Nem tudták kimutatni az eltérést (később, sokkal gondosabb mérésekkel sem). Mi lett a következtetés? Éter nem létezik, a tér üres, csak a vákuumban létezik az anyag. Erre a (téves) következtetésre építette fel Einstein a relativitás elméletét, amely hétköznapi ember számára felfoghatatlan, bonyolult leírása a világnak. A következtetés azért téves, mert fel sem merült senkiben sem, hogy mi van, ha a Föld környezetében az éter nyugalomban van!! Talán éppen az erős gravitációja miatt! 1925-ben aztán elvégezték a Michelson-Gale kísérletet, amely a Föld tengely körüli forgásának hatását ki tudta mutatni a fény sebességének eltéréséből (nyilván, mert a forgáshoz képest nincs nyugalomban az éter)! Tehát, közvetve bizonyítja azt, amelyért az eredeti kísérletet elvégezték, ti. az éter létezését (csak addigra már a tudományos világ a relativitás bűvkörében élt, nem foglalkoztak vele). Ha az étert feltételezzük, akkor vannak abszolút nyugalomban lévő koordináta rendszerek is, és innentől gyakorlatilag a nagy sebességekre is alkalmazhatóak a newtoni mechanika törvényei. Ez a természetes szemlélettel, tapasztalattal is összhangban áll, nem kell bonyolult, érthetetlen világot elképzelnünk!

De egyéb következményei is vannak az "éter" létezésének. Mindig is foglalkoztatott, hogy a fizikai erőterek, hullámok energiája miért csökken vákuumban a távolsággal? Elgondolkozott-e már ezen valaki? Semmi sem áll az útjában, csak az üres tér! Akkor miért veszít az energiájából?! Józan ésszel értelmezhetetlen. Egyáltalán, hogyan terjedhet bármilyen hatás a vákuumban, ha nincs átvivő közeg? Ha feltételezzük az étert, akkor ez is könnyen magyarázható: az éterrel való kölcsönhatás eredményeként! Megvan az átvivő közeg is! Nemcsak sokkal egyszerűbbé válnak a jelenségek magyarázatai, de a törvényszerűségek mögötti miértekre is magyarázatot adhat!

Sajnos, ha egy elmélet kellően bizonyítottá és elfogadottá válik, dogmává merevedik. És a relativitáselmélet ékes példája, amikor a gombhoz keresnek kabátot! Igen, működik, nagyon sok eredményét hasznosítják, de ugyanazokhoz az eredményekhez jóval egyszerűbb úton eljuthatnánk!

A gravitáció kialakulásában ugyanúgy közrejátszhat az éter, mint az elektromágnesességben. Az éter többek szerint egy szupersűrű, szuperfolyékony közeg, amelyben az anyag, mely jóval kisebb sűrűségű, buborékszerűen van jelen. Emiatt (rendkívül kis mértékű) nyomást fejt ki rá. Ez a nyomás produkálhatja a gravitációt, és az erőteret az éter közvetíti. Ha létezne graviton, akkor az idő múlásával a testek gravitációja csökkenne, hiszen veszítene a gravitációs energiájából. Ahogy azt nem tapasztaljuk az elektron esetében, amelynek állandó a töltése, így az erőtere is (még akkor is, ha az kölcsönhatásban áll más töltéssel rendelkező részecskékkel!!). Lehet, hogy milliárdos költségvetésű kutatások helyett időnként csak elő kellene venni a józan észt!

2014. aug. 30. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

Kedves 12-es!


Hadd igazítsam helyre, amit írtál. A relativitáselmélet nem az esetek többségében, hanem minden esetben helyes eredményt ad. Egyetlen olyan jelenségről vagy kísérleti eredményről sem tudunk, amely esetében elmondhatjuk, hogy a feltételeket kielégítően ismerjük és befolyásolni tudjuk, a relativitáselméletnek működnie kéne, de mégsem működik. Innentől kezdve a téma a mese kategóriájába tartozik.


"Mindig is foglalkoztatott, hogy a fizikai erőterek, hullámok energiája miért csökken vákuumban a távolsággal? Elgondolkozott-e már ezen valaki? Semmi sem áll az útjában, csak az üres tér! Akkor miért veszít az energiájából?! Józan ésszel értelmezhetetlen."


Ebből is látszik, hogy a fizika alapjaival sem vagy tisztában. Ha egy forrásból kiinduló fény, hang, vízhullám egyre nagyobb területen vagy térfogatban terjed, akkor az határfelület, amelyen keresztül a hullám az energiát szállítja szintén egyre nagyobb, ergo az egységnyi idő alatt egységnyi határfelületen átáramlott energia (energiaáram-sűrűség) is egyre kisebb.


A többi zagyvaságot hadd ne minősítsem. Occam borotvája is az éter ellen szól. Ami természetesen ettől még létezhet. De pont annyi jelenség utal rá, mint a Repülő Spagettiszörnyére. Persze ettől te még hihetsz benne.

2014. szept. 1. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!