Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van valami, miért nincs...

Miért van valami, miért nincs inkább semmi?

Figyelt kérdés

2014. febr. 9. 10:17
1 2 3 4
 21/33 A kérdező kommentje:

Dolgozik benne a rezgés, 'működő', élő anyag. Még ha magától nem is mozdul...


"Valóban nem. De mi az, ami csak úgy lett hirtelen?"


Na ez az, erről szól a kérdés maga.

2014. febr. 10. 22:05
 22/33 anonim ***** válasza:

"Dolgozik benne a rezgés, 'működő', élő anyag."


Persze hogy "dolgozik", ez minden létező anyag önmagára jellemző egyedi sajátossága. De ettől még nem lesz élő. Sőt, attól sem, hogy piezoelektromos tulajdonságokat mutat.


Egyébként pedig ilyen értelemben semmi sem lett csak úgy hirtelen. Még az univerzum sem, ha erre irányulna a kérdésed.

És azért van valami, mert törtét egy Nagy Bumm, ami során aztán kialakult mindaz, ami jelenleg körülvesz. És az már valami.

2014. febr. 10. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/33 A kérdező kommentje:

Az "élő" definícióján azért lehetne merengeni pár sör mellett. Végülis Te sem vagy más, meg én sem, mint rezgés, energia. Nem véletlenül elérhetetlen az abszolút nulla fok sem...

A Nagy Bumm meg frappáns magyarázatnak tűnik, de hogy is mondjam...kicsit kevés.

2014. febr. 10. 22:56
 24/33 anonim ***** válasza:

5-ös válaszoló vagyok

Nem merengeni kell azon, mi az élő, hanem tanulni sok biológiát, meg általában is okosodni, és akkor nem olyan rejtélyes dolog. A rezgés, meg az energia, amikből ugye minden van szintén csak a hülye ezoterikusok számára misztikus.

A "semmi" fogalma sem olyan különleges szerintem, amin érdemes sokáig agyalogni. Én azon az állásponton vagyok, hogy a létező dolgok halmaza sokkal kisebb, mint a megnevezhető dolgoké. A semmi ez utóbbi halmaz tagja, tehát az a mondat, hogy pl. a nagy bumm előtt a nagy semmi volt értelmetlen, mert helyesen így kell mondani : a nagy bumm előtt semmi sem volt.

2014. febr. 12. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/33 A kérdező kommentje:
Én meg azon az állásponton vagyok,hogy minél többet tanulsz,annál érdekesebb a kérdés. Szegény Hawking is milyen keservesen kűzd egy ilyen egyszerű kérdéssel... A definíciókkal meg többnyire az a baj,hogy csak adott vonatkoztatási rendszerre érvényesek. Az 'ezoterikusok' -na persze itt ne a nőklapjás és egyéb bulvártermékekben fellelhető populáris lélekturkálókra és féldilettáns tévelygőkre gondoljunk- egészében igyekeztek szemlélni és értelmezni a kozmoszt, és intuícióikat egyre inkább igazolja az akadémikus módszer is, a technika szédületes(nek tűnő) fejlődésének köszönhetően. Továbbá úgy gondolom, a létező dolgok száma akár végtelenül nagyobb,mint a már általunk megnevezetteké,vagy akár a megnevezhetőké. A 'semmí' egy abszolút kakukktojás, egy hatalmas blöff. Sztem alapvető kérdés.
2014. febr. 12. 01:08
 26/33 Wadmalac ***** válasza:

"Szegény Hawking is milyen keservesen kűzd egy ilyen egyszerű kérdéssel"

Na álljunk meg, Hawking állatira nem azon a kérdésen küzd, amin te. :D Ő nem elvi, absztrakt fogalmat akar kézzel tapogatni ,szemmel látni.

Azt hiszem, ő ma az az ember, akiről a legkevésbé mondható, hogy nem tud absztrahálni. :D

A te küzdelmed kicsit más szinten folyik. :)

2014. febr. 12. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/33 anonim ***** válasza:

Szerintem a kérdezőnek Heideggert kellene olvasnia, sokan nagyra tartják - én nem tartozom ezek közé -, mert ő sokat írt a "semmi" témáról. Persze abban a szubjektiv, metafizikai homályos stílusban, melyet én számos más filozófusokkal egyetértve (kiket viszont nagyra tartok) szépirodalmi tevékenységnek gondolok, nem pedig komolyan vehető filozófiának.

neandervölgyi

2014. febr. 12. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/33 A kérdező kommentje:

#Wadmalac

Akkor nem sokat foglalkoztál Hawking munkásságával. Tulajdonképpen az egész életműve e körül a kérdés körül forog. Persze a maga módján, nem olyan kellemesen teázgatós stílusban, mint ahogy azt itt tesszük.

2014. febr. 12. 11:18
 29/33 A kérdező kommentje:

#neandervölgyi

Sokszor igen figyelemre méltó összefüggéseket tár fel a 'szépirodalom', azon belül a költészet. Ennek oka nyilvánvalóan az, hogy elsősorban intuitív, a nyelvi eszközöket a legmélyebben kiaknázó képességről van szó. Sok bölcselkedő sajnálta, hogy nem lehetett költő, 'csak' filozófus. Hogy mi a komolyan vehető, arról meg Feyerabend Úrnak vannak egészen kiváló meglátásai. :)

A heideggeri kérdés véleményem szerint az egyik legzseniálisabb, amit valaha megfogalmaztak, annak ellenére, hogy valóban átjön a "köd ülte meg a völgyeket"-hangulat. :)

2014. febr. 12. 11:49
 30/33 Wadmalac ***** válasza:

"Akkor nem sokat foglalkoztál Hawking munkásságával. Tulajdonképpen az egész életműve e körül a kérdés körül forog."

Nem szívesen ismétlem magam, az ő területe igencsak más alapon kérdez erről.

A te kérdésed "semmi" fogalma csupán egy fogalom, nem fizikai létező és mégis megpróbálsz fizikai jellemzőket ráerőltetni.

A vákuum szubatomi jellemzői teljesen más kategória.


Egyébként egy zseniális fizikus is megengedheti magának, hogy filozofáljon.

2014. febr. 12. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!