Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tartalmazhat olyan dolgot a...

Tartalmazhat olyan dolgot a középiskolás fizikakönyvem, amiről később kiderül, hogy f. ság volt?

Figyelt kérdés

2014. márc. 3. 16:17
1 2 3 4
 31/38 Wadmalac ***** válasza:

"Nem, ez nem így van. A súlytalanság nem azt jelenti, hogy nem hat rád erő, hanem azt, hogy nem lógsz semmin és nem támaszt meg semmi. Zuhanás közben is súlytalanságot érzel, mégis hat rád a gravitáció ugyebár. A műholdra is hat a gravitáció, és ez tartja a keringési pályán. Lehet, hogy nem ártana átismételned ezt az anyagrészt."

Lófxt. :D

Kiváncsi voltam, agyvérzést kapsz-e. :D

Tudom, hogy egy szabadon eső rendszer (homogénnek tekinthető gravitációs térben) tökéletesen utánoz egy inerciarendszert. :D

LÁTSZÓLAG a centrifugális és a gravitációs erő egyensúlyáról van szó. Valójában nincs semmiféle egyensúly.

Körmozgó testnek van egy egyenes sebességvektora és rá merőleges gyorsulása, ez tiszta sor.


A tanárokra visszatérve, valahogy így hangzott a dolog: centrifugális erő nem létezik, nem akarom hallani ezt a szót.

2014. márc. 6. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/38 anonim ***** válasza:

Wadmalac


Nem igazán értem a humorodat, és nekem valószínűbbnek tűnik, hogy inkább így akarod korrigálni magad anélkül, hogy nagyon leégnél. De remélem, hogy tévedek.


"LÁTSZÓLAG a centrifugális és a gravitációs erő egyensúlyáról van szó."


Ezt sem igazán lehet értelmezni. Csak olyan ember számára van így látszólag, aki nem érti, hogy egy adott testre ható centripetális és centrifugális erők soha nem ugyanabban a rendszerben lépnek föl, ezért soha nem is egyenlíthetik ki egymást.


Amiről te beszélsz, az a keringő testről nézve, amely a saját rendszerében nyilván nyugalomban van, úgy néz ki, hogy a centrifugális erő kiegyenlíti a gravitációs erőt, ezért jön létre a nyugalmi állapot. De akkor a gravitációt nyilván nem lehet centripetális erőnek hívni, mivel ebben a rendszerben nem beszélhetünk körmozgásról.


Amit a tanár mondott, azt még mindig csak úgy tudom értelmezni, hogy nyilván a körmozgás külső leírásának kontextusában gondolta. Akkor valóban nincs centrifugális erő csak centripetális, és lehet, hogy az illető vizsgázó már a huszonhatodik volt, aki nem értette a különbséget, a tanár meg besokallt. Nem kell komolyan venni.

2014. márc. 6. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/38 anonim ***** válasza:

Csak egy kis kiegészítés, hogy tényleg tisztába tegyük a dolgokat.


A külső rendszerből nézve, amelyikben egy test körmozgást végez, a testre egyetlen erő hat: a centripetális erő, ez tartja a testet a körpályán. Ennek megfelelően a körmozgás gyorsuló mozgás.


Ráülve a testre az hozzánk képest nyugalomban van, azonban ez egy forgó rendszer. A nyugalmi állapotot pedig az idézi elő, hogy a fellépő centrifugális és az itt is meglévő gravitációs erők nemcsak látszólag, hanem VALÓBAN egyensúlyban vannak.


Mivel a centripetális és centrifugális erők soha nem ugyanazon rendszerben lépnek föl, ezért még látszólag sem fogják soha kiegyenlíteni egymást.

2014. márc. 6. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/38 Wadmalac ***** válasza:

"Nem igazán értem a humorodat, és nekem valószínűbbnek tűnik, hogy inkább így akarod korrigálni magad anélkül, hogy nagyon leégnél. De remélem, hogy tévedek."

Azt hiszel, amit akarsz. :D

"Csak olyan ember számára van így látszólag, aki nem érti, hogy egy adott testre ható centripetális és centrifugális erők soha nem ugyanabban a rendszerben lépnek föl, ezért soha nem is egyenlíthetik ki egymást."

Nagyon is erre a tévedésre hajazó kérdések voltak nemrég, csak tudnám visszakeresni......szóval igenis látszólag vna sokaknak. És épp a súlytalanság=egyensúlyi helyzet tévedés miatt.


"A külső rendszerből nézve, amelyikben egy test körmozgást végez, a testre egyetlen erő hat: a centripetális erő, ez tartja a testet a körpályán. Ennek megfelelően a körmozgás gyorsuló mozgás.


Ráülve a testre az hozzánk képest nyugalomban van, azonban ez egy forgó rendszer. A nyugalmi állapotot pedig az idézi elő, hogy a fellépő centrifugális és az itt is meglévő gravitációs erők nemcsak látszólag, hanem VALÓBAN egyensúlyban vannak."

Tiszta. Más rendszer, más értelem. Másik irány, de azonos hatásvonal és érték. Ez a fő bezavaró pont.

A centrifugális erő fogalmát teljesen száműző (tényleg) tanár szerintem ezt a bezavarodási lehetőséget akarta gordiuszi módon átvágni, csak sztem nem jó módszert választott. És mint írtam, nem volt vele egyedül (bár lehet, hogy mind egy tőről ered, végülis tanár is tanártól tanul).

2014. márc. 6. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/38 anonim ***** válasza:

>centrifugális erő nem létezik, nem akarom hallani ezt a szót.

-Én így szoktam mondani: "centrifugális erő INERCIARENDSZERBEN nem létezik, nem akarom hallani ezt a szót."

2014. márc. 7. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/38 anonim ***** válasza:
#26 vagyok. A centripetális erővel az gondom, hogy amint fentebb valaki idézte is, külső rendszerben csak a "centripetális erő hat" (bolygómozgásra gondolt) stb. Én jobban szeretem, ha az eredő erő centripetális komponenséről beszélünk, lásd például a kúpingát. Két erő hat rá, a kötélerő és a nehézségi erő, konkrétan semelyik erő sem hat a vízszintes körpálya közepe felé, csak az eredő erőnek épp nincs egyéb komponense, csak a centripetális. Ez lehetne szimplán terminológiai kérdés, ha nem produkálnának az egyetemisták olyan rajzokat és értelmezéseket, ahol a centripetális erő egy külön erőfajtaként jelenik meg. Egyébként néha még az eredő erőt is úgy kezelik, hogy rákerül a rajzra, és a Newton egyenlet erőket felsoroló oldalálba is bekerül a többi valós erő mellé.
2014. márc. 8. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/38 A kérdező kommentje:
Meg van az egyik. :P
2014. márc. 8. 13:26
 38/38 anonim ***** válasza:
A kettővel előttem szólónak igaza van természetesen. A centripetális erő csak egy név, amely a körmozgás témakörében azonosítja azt az erőt, amely a körpályán tartásért felelős. Tényleges megvalósulása mindig az adott fizikai rendszertől függ. Bolygómozgás esetén nyilván a gravitáció, kötélen pörgetett test esetén a kötélerő, egy körhintán ülő ember esetében meg a szék/lovacska stb. által kifejtett erő. Csak az utóbbi időben ebben a topicban a téma a centripetális és centrifugális erők közti fogalmi különbség volt, és ebből a szempontból a centripetális erő forrása, oka lényegtelen. A lényeg az, hogy a centripetális erő abban az inerciarendszerben értelmezendő és azonosítandó, amelyben a körmozgás létrejön, a centrifugális erő pedig a körmozgó testtel együtt mozgó, nem inerciális rendszerben ébredő tehetetlenségi erő.
2014. márc. 10. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!