Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ősrobbanás, vagy multiuniverzum?

Ősrobbanás, vagy multiuniverzum?

Figyelt kérdés

Úgy gondolom, hogy az "egyházi világnézet" -ha nem is közvetlen- ma is befolyásolja a gondolkodást - hasonlóan, ahogy a geocentrikus világnézetet sem volt könnyű megdönteni.

A két fő "csoport": a világegyetem véges, azaz a tér, idő, anyag egyidőben, az ősrobbanáskor keletkezett. Ez összeegyeztethető a vallással, tehát minden egy időben "teremtetett".

Ezzel csak egy bibi van: előtte mi volt? Semmi? (Csak az Isten?!)

Hasonlóan: Mi van az univerzum határán túl? Semmi? (Isten?)


A másik "elképzelés": a Világegyetem végtelen, mely végtelen számú univerzumot tartalmaz, melyben végtelen számú univerzum pusztul, s keletkezik újra és újra. (A Teremtéssel nem összeegyeztethető, másrészt a "véges" emberi elme felfogni képtelen. - Miért? A Semmit könnyebb?)

Ez utóbbi a kevésbé elfogadott nézet, bár ez megmagyarázhatná a "megmagyarázhatatlan" sötét energiát, mely az Univerzum gyorsuló tágulását okozza. (Egyszerűen a szomszédos univerzumok gravitációjának hatása.)

Elgondolkodtató, hogy minden galaxis középpontjában van egy fekete lyuk. Ezek folyamatosan "nyelik el" az univerzum anyagát.

Az univezum/ok/on belül a galaxisok ütköznek, egyesülnek. Ezek új szuper galaxisokat hoznak létre.

De: ezek a szupergalaxisok, sőt -ha feltételezzük a multiunivezumot- az univerzumok is ütközhetnek -s ha igaz a sötét energia=univerzumok egymásra gyakorolt gravitációs hatása-, bizony ütköznek is, s ha időben nem is a végtelenben, de a nagyon, nagyon távoli jövőben.

S közben a fekete lyukak is egyre csak nőnek, majd egyszer csak -mint a "kisgömbőc- jön egy újabb ősrobbanás, ahol miden kezdődik előlről.

Ez az elmélet több un. paradoxont megoldana.



2014. okt. 31. 23:40
1 2 3
 1/21 A kérdező kommentje:
Gondoljunk csak bele, az egyház ténylegesen, "hallgatólagosan" csak 1992-ben II. János Pál pápa bocsánat kérésével (a katolikus egyház nevében Galilei üldöztetéseiért) fogadta el hallgatólagosan a geocentrikus világkép bukását.
2014. nov. 1. 00:02
 2/21 anonim ***** válasza:

Az egyházat hagyjuk, ha rajtuk múlna, olyan életünk lenne mint a középkorban, és annyit tudnánk hogy van a Föld, a Hold és a Nap.. Siralmas.


A multiverzumot nem sikerült még bebizonyítani, de ha belegondolunk, csak rajtunk múlik mit nevezünk univerzumnak. Hol a széle, hol kezdődik a másik? Mi van ha egyszerűen mást nevet adnánk nekik, és akkor maradhatna egy univerzum, azon belül meg több ...


Ha jól értem az egészet akkor az ősrobbanás nem zárja ki a több univerzum létezését. Legalábbis szerintem.

2014. nov. 1. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:

2-re


Igen, az ősrobbanás és a multiuniverzum nem zárják ki egymást, csak akkor, ha azt állítjuk, hogy minden EGY ősrobbanással "teremtődött". Erre mondom, hogy az "egyházi világszemlélet" ma is befolyásolja a gondolkodásmódunkat.

Pláton, Ptolemaiosz a maga idejében volt olyan híres, mint napjainkban pl. Einstein, vagy Huble. Sőt. Közel két évezredre meghatározták világnézetünket, annak ellenére, hogy Arisztarkhosz már az Ókorban felvázolta a heliocentrikus világképet. Azaz csanem két évezered kellett ahhoz, hogy megdőljön a geocentrikus világszemlélet. Ki tudja, lehet, hogy újabb évezredek kellenek, hogy megdőljenek a mai nézetek?


Az univerzumon belüli univerzumok, olyan mintha azt mondanád, hogy galaxison belüli galaxisok.

Inkább Világegyetemen belüli univerzumokról beszélnék (persze ez így is ugyanaz latinul, de "szebben" hangzik).

S hogy hol a széle? Nagyjából 13,7 milliárd fényévre.

S hogy hol kezdődik a másik? Úgy gondolom, hogy mint ahogy csillagok egymástól való távolsága nagyon nagy, a galaxisoké hatalmas, az univerzumoké "elképzelhetetlenül" hatalmas.

2014. nov. 1. 02:53
 4/21 anonim ***** válasza:

El lehet elmélkedni rajta, amit ír a kérdező abból kiindulva innen is onnan is kicsit hallott/olvasott ezt azt, a hiányos ismereteket meg kitölti a fantáziájának segítségével.

Először is, nem filozófushoz méltó módon jutottak a tudósok ezekre. Ezek mögött nagyon komoly matematika van meg rengeteg mérés, kutatás. Továbbá azzal kéne tisztában lenni, hogy a térről és időről alkotott hétköznapi tapasztalatokból kiindulva helytelen következtetéseket vonhatunk le akkor is ha teljesen logikusan gondoltuk végig, ugyanis bizonyítottan téves a hétköznapi idő és tér fogalmaink. Bizonyos pontossággal igazak ugyan és tól-ig tartományba jól alkalmazható is. Hogy mi volt az ősrobbanás előtt? Nincs értelme a kérdésnek, nincs olyan hogy előtte. Az ősrobbanás nem egy eleve meglévő térbe történt hanem az hozta létre a teret és az időt azaz a téridőt. Az univerzumnak nincs határa, de véges. Ha hasonlatot kéne mondani akkor a Földet mondanám, ahol meddig kell sétálnom hogy elérjek a határához? Tudjuk, hogy véges a Föld mérete, de sose érek el a pereméhez bármeddig sétálok. Eltekintve a hegyektől meg egyéb egyenlőtlenségektől akkor azt mondhatjuk, hogy a Föld gömb alakú én meg síkban mozgok rajta azaz 3 dimenziós felületen 2 dimenziósan mozgok. Pongyolán fogalmazva az univerzum tere ilyen egyel magasabb dimenzióban. A különbség annyi többek között, hogy nem a 3D-s tér görbül bele a 4.-ik dimenzióba, hanem a tér szerkezete ilyen.

Sokáig azt hitték ,hogy Eukleidész alkotta meg a geometriát. Mígnem jött többek között Bólyai János aki azt mondta, hogy a párhuzamosság axiómája az túl bonyolult ahhoz hogy axióma legyen. Azt mondta , hogy ez tétel legyen, más axiómákból akarta levezetni. Indirekt módon indult neki azaz feltette az ellenkezőjét és a széndéka az volt, hogy ellentmondásba jut és ezzel bebizonyítja hogy igaz. Nem így sült el, nem jutott ellentmondásba, s végül egy másik geometriát kapott. Kiderült, hogy Euklidész nem a geometriát fedezte fel, hanem egy lehetséges geometriát a sok közül. Utána nem geometriáról hanem geometriákról beszélünk. Egyesek elkezdték gyártani a különböző geometriákat. Melyik az igazi? Azaz a természet melyiket választotta? Erre Einstein jött rá, hogy a Riemann-geometria érvényes, újjabb és újjabb kísérletekkel ezt megerősítették. Az is geometria jellegű dolog hogy tér és az idő együtt alkot egy egységet a téridőt. Kutatják az űrt és kutatják az anyag építő elemeit is részecskegyorsítókban ezekből próbálják kirakni a ősrobbanás elmélet (is). Azaz hogy ilyen és ilyen részecskének az alábbi tulajdonsága van ez így szólt bele az első három percbe. Úgy csinálják, hogy készítenek egy modellt leszimulálják (szuperszámítógépen is évekbe telik ), ha találnak újabb részecskét vagy vmit akkor azt is berakják a modellbe, megnézik hogy kijön e a jelenlegi világ, ha ennyiben módosították a modellt. Rengeteg lehetséges forgatókönyv jelölt van, hogy az univerzum különböző korszakaiban mi volt. Ha az egyenletekbe extra anyagot és extra anyagot rakunk bele akkor adja ki a jelenlegi világot, ezt nevezik sötét anyagnak és sötét energiának. Kell lennie még vminek amit nem ismerünk. Lehet, hogy nincs sötét anyag és energia, de jobbat nem tudtak minthogy ilyen extra tényezőt beleraknak a modellbe, hogy kijöjjön a jelenlegi világ.

2014. nov. 2. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
Bibi, kedves kérdező, bibi van a kérdésben :D Az ősrobbanás nem foglalja magába az anyag keletkezését. Csupán eddig tudunk viszonylagosan visszavezetni mindent. Nem azt jelenti hogy nem volt semmi, szimplán azt hogy nem tudjuk mi volt. A multiverzumot meg nem úgy kell elképhelni hogy van egy tér, meg van egy jobbra mellette. Van egy végtelenbe nyúló tér, és van egy másik végtelenbe nyúló tér, egy másik... hogy tudnám megfogalmazni. Világban. 1 univerzum 1 világot tesz ki nekünk :3 Egyáltalán nem tudom hogy fogalmazzam meg :D Tehát nem az van hogy az univerzumunk peremén kezdődik a másik univerzum.
2014. nov. 2. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:

4-re:


A kérdésben rengeteg szakirodalmat elolvastam, előadást végighallgattam (pl. 25-30 Dávid Gyula).

Nem mondom, hogy mindemt megértettem, mivel nem ez a szakterületem, de:

- Az multiuniverzum elméletét már Stephen Hawking is felvetette. Sok csillagász, fizikus dolgozott ki ezzel kapcsolatban különböző elméleteket, hipotéziseket (pl. a párhuzamos univerzum elmélet, ami az univerzumon belüli sötét anyagra próbált magyarázatot adni).

Az ősrobbanással kapcsolatos eddigi kutatások eredményét senki nem vitatja, amiről én beszélek, az az, hogy a multiuniverzum elméletének "hívei" kisebbségben vannak annak ellenére, hogy léteznek "nagy elmék", akik foglalkoztak a gondolattal. Amire nem találtam "irodalmat", hogy továbbvitték volna ezt a hipotézist (pl. abban az irányban, hogy az ősrobbanások kiváltó oka lehetne a fekete lyuk tömegének bizonyos méretet meghaladó nagysága - pl. egy univerzumnyi anyag "elnyelése").

Ezt próbáltam "magyarázni" azzal, hogy a Teremtés-elmélet még az ateistákat is befolyásolhatja az EGY Ősrobbanás-elmélet dominenciájában, annak ellenére, hogy több "ma még megmagyarázhatatlan" kérdésre választ adhatna (pl. sötét energia), ill. állítottam párhuzamba a több ezer évig domináló geocentrikus világnézettel, annak ellenére, hogy már az ókorban felvetődött a heliocentrikus világkép (Arisztarkhosz).

Az euklédeszi geometria párhuzamba állításával kapcsolatban felhozhatnám akár az egyiptológia, akár korvábbi fizikusok (pl. Newton előtti) téves téziseit.

2014. nov. 2. 10:24
 7/21 A kérdező kommentje:

Másrészt:

Amiért a témát felvetettem: "laikusoknak" is lehetnek /legalább részben/ "jó meglátásai". S azért is, hogy azok gondolkozzanak el, akiknek ez a szakterületük, bár lehet, hogy ők nem a GyK-t olvassák(Dávid Gyula fórumra valamiért nem sikerült belépnem).


A II. Ramszesz által épitett karnaki templom rekonstuációját rengeteg szakember végezte (ha jól tudom elsősorban lengyel, de lehet, hogy a lengyelek csak a Hatsepszut templomának újjáépítését vezették). A templom főbejárata fölött több hatalmas, "semmibe néző" ablak/ajtó van. Néhányan próbáltuk kitalálni, hogy mi lehetett ezek jelentősége. A fal különböző részein beépítva hatalmas üreges kőgerendákat láttunk, egy idő után rájöttünk hogy ezeknek a gerendáknak a "semmibe néző ajtók" alatt lett volna a helye, és az üregekbe illeszkedő kőgerendák tartottak valaha egy-egy erkélyt, amiről talán egy pap, vagy a fáraó beszélhetett népéhez. A még beépítetlen romok között néhány -az üregbe illeszkedő- törött kőgerendát is találtunk. Persze lehet, hogy eredetileg fa gerendák tartották az erkélyeket.

Ennyit a "laikusokról".

2014. nov. 2. 11:04
 8/21 A kérdező kommentje:

A "rengeteg mérés, kutatás":

Tudomásom szerint -ma még- nincsenek olyan mérések/kutatások, melyek a multiuniverzum-elméletét bizonyítanák/cáfolnák. Ez meghaladja a mai lehetőságeinket, de:

Talán a "mi univerzumunk" tágulásának gyorsulására, ill. az első "néhány milliárd évben" lassulására adhatna magyarázatot a "mi univerzumunkra" ható többi univerzum egyre növekvő gravitációja.

Ennek modelezésével fel lehetne állítani olyan egyenleteket, melyek bizonyíthatnák, vagy cáfolhatnák a sötét energia hipotézisét.

2014. nov. 2. 11:38
 9/21 A kérdező kommentje:

Javítás:

...azok IS gondolkozzanak el, akiknek ez a szakterületük...

Nem "zárnám ki" a laikusokat. Így magamat sem. :-)

2014. nov. 2. 17:50
 10/21 anonim ***** válasza:

4-es vagyok. Ne haragudj kérdező, de nekem nem az jött le a kérdésedből, hogy "rengeteg szakirodalmat elolvastam, előadást végighallgattam (pl. 25-30 Dávid Gyula)."

Illett volna tudnod a választ ezekre, ha rengeteget olvastál róla és rengeteg előadást meghallgattál róla : "Ezzel csak egy bibi van: előtte mi volt? Semmi? (Csak az Isten?!); Hasonlóan: Mi van az univerzum határán túl? Semmi? (Isten?)"


Nem vagyok egy "Dávid Gyula", tudomásom szerint rengeteg elmélet van amik nem nevezhetők tudományosan igazoltnak, a multiverzum elmélet is ezek közé tartozik.

Sötét anyag is van, nem csak sötét energia. Azt tartom valószínűnek, hogy nem csak egy fajta sötét anyag és sötét energia van, hanem sokféle. Úgy mint az áltudományokban vannak parajelenségek, szellemidézés, különböző varázsfőzetek, mágikus kövek, telepátia stb. Tekintsük el attól, hogy ezek igazak vagy sem. Itt a lényeg hogy a különböző parajelenségek (ha léteznek) sem egyfajta fizikája vagy akármije van. Pl a szellemidézés és a telepátia teljesen más.

Valószínű, hogy az egyik sötét anyag a neutrínó, nagyon ritkán lép kölcsönhatásba az általunk ismert anyaggal, igen nehéz volt kimutatni a létezését kísérletileg (több fényév vastag ólomtömbön 50% valószínűséggel áthatolna), igazolt, hogy van nyugalmi tömege és fénysebességnél lassabb, dehát gravitációs teret kelt. A szimulációk szerint nem csak a neutrínó van mint sötét anyag.

Amiről tudok a párhuzamos univerzumokkal kapcsolatban, ezek ha ezek léteznek és gyakorolnak is valamilyen kölcsönhatást az nagyon gyenge, nemhogy az ismert anyag energiájánál sokkal többet. Ezeket sokszor nem is helyes párhuzamos univerzumoknak hívni, hanem egymást metsző univerzumoknak, persze lehet párhuzamos is közte. A kvantumelméletben a hullám részecske kettősséget magyarázzák ezzel egyes tudósok, hogy máshogy viselkedik a kvantumrészecske ha megfigyelik és amikor nem. Pl. a kétrés kísérletben amikor nem figyeljük meg akkor kettéágazik az univerzum az egyikben az egyik lyukon a másikba a másikba ment át, ha nem figyeljük meg akkor az egyesített univerzumokban találjuk magunkat ahol a részecske önmagával interferál. Alteregóink akik megfigyelték a részecske útvonalát ők azt látták, hogy a bal illetve a jobb résen haladt át. (Dehát mint egy fa, sőt mint egy gráf szanaszét ágaznak az univerzumok) Nem lehet "kicselezni" a részecskét, rengeteg trükkel próbálkoztak, legérdekesebbek szerintem a késeltetett választásos kétrés kísérletek amik galaktikus méretben is működnek.


"Elgondolkodtató, hogy minden galaxis középpontjában van egy fekete lyuk. Ezek folyamatosan "nyelik el" az univerzum anyagát."

Az hogy mindegyik középpontjában van e azt nem tudom, de azt tudom, hogy rengeteg másik fekete lyukat is tartalmaz egy galaxis. Nem kozmikus porszívók melyek járkálnak és mindent beszívnak maguk körül. Továbbá ebben a tekintetben nem különbek mint egy csillag. Ugyanolyan gravitációs tér van körülötte mint egy csillag körül, nem olyan mint az egyik gagyi akciófilmbe volt hogy még foga is volt amit vicsorgatja és bezabál mindent mint a torkos kisgömböc a mesében. Ami belezuhan az pont arra ment, ha egy csillag lett volna ott abba is belezuhant volna, mint ahogy a Holdba is csapódnak meteorok látszik a felszínén.

2014. nov. 3. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!