Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van itt valami logikai hiba?

Van itt valami logikai hiba?

Figyelt kérdés
Régóta foglalkoztat egy kérdés. 13.8 milliárd éve történt az ősrobbanás, kb. 13 millárd évet látunk "vissza az időben", azaz az ősrobbanás "irányában" láttunk vissza. Ha jól emlékszem a Hubble-t fordították hosszú időre az ég egy olyan pontjára, ahol ritkábbak voltak az objektumok, s itt fedezték fel ezeket a kezdeti galaxisokat. Kérdésem az lenne, hogy más irányokban meddig "látunk el"? Például ha az előbbihez képest 180 fokban megfordítják a Hubble-t? Ezesetben az időben "előre" látnánk, azaz mégsem, mert ezeknek a galaxisoknak is a "múltját" látjuk, de hozzánk képest mégis időben előre. Tehát ezekhez a galaxisokhoz viszonyítva az ősrobbanás jóval 13,8 milliárd évvel ezelőtt történt. Azaz valójában ez a 13,8 milliárd év mondhatnám csak a mi galaxisunkból, naprendszerünből ennyi.

2015. júl. 29. 13:50
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
Például én sem tudom azt elképzelni, hogy milyen lehet az univerzumunk és a térnek a határa. Azt az analógiát hallottam erre, hogy olyan, mintha egy nagy gömblabda felületén járkálnánk, látszólag végtelennek tűnik. Hogyan lehetne ezt térben elképzelni.
2015. júl. 29. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 Mojjo ***** válasza:
100%

Pont ezt magyarázom, hogy a látható univerzum _valójában_ NEM 13,8*2 milliárd fényév átmérőjű, mert azóta tágult a tér. Látszólag persze 13,8 milliárd fényév átmérőjű, mert értelemszerűen ekkora térrészt tudunk belátni magunk körül, de itt nem látszó, hanem valós méretekről beszélünk most.

[link]

2015. júl. 29. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 Mojjo ***** válasza:
100%
Kerestem egy cikket, amit most átfutva úgy gondolom, hogy elég jól elmagyarázza a dolgot ezzel a 90 milliárd fényév átmérővel és megérteti, hogy miért is a látható világegyetem átmérője ekkora, és miért is nem 13,8*2 milliárd fényév: [link]
2015. júl. 29. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 anonim ***** válasza:
Egyszer valahol azt olvastam, hogy az univerzumnak legalabb 250 milliard fenyev meretunek kellene lennie, mert ha kisebb lenne, akkor mar lehetne latni a gorbuletet. (ez nem a lathato, hanem a teljesre vonatkozik) Meg ugye, az sem kizart, hogy vegtelenul nagy.
2015. júl. 29. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 A kérdező kommentje:

2xSü

(bocs: az előbb elvégeztem a szorzást -egyszerübb volt úgy írni.) :-)

Nos igen. Én a látható fény tartományban írtam a kb 13 milliárd fényévet, ezek szerint mikorhullámú tartományban már megközelítjük a 13,8 milliárdot (különböző forrásoknál van "szóródás" 13,7-13,8). Az alakra vonatkozóan is különböző források különböző statikus, ill. dinamikus (idő fügvényében ábrázolt) formátumot feltételeznek. Bár a linked éppen elveti a gömbszerű (focilabda) lehetőségét, ugyanakkor elveti az önmaga körül körbehajló, görbülő univerzum lehetőségét is. Azaz erről nem mond semmit.


Az, hogy minden irányban max. 13,8 milliárd fényévre látunk el, logikus. Csak abban nem vagyok biztos, hogy "tényleg el is néztünk" minden irányba.


Egy másik hsz-re.

Igen. Én úgy képzelem, hogy ha az Ősrobbanás egy pontból indult ki, akkor létezett/zik egy "megfogható" pont, essen ez akárhová. Tehát nem tudom feltételezni azt, hogy bármerre fordítsam is a távcsövemet -akár mikrohullámút is- hasonló "ősi galaxisokat" látnék -hacsak nem mégis "önmaga körül körbehajló" az Univerzum.

2015. júl. 29. 16:56
 16/32 A kérdező kommentje:
Tételezzünk fel mégis statikus modellként a focilabdát -vehetném a nyerget, vagy a gyűrű alakzatot is is, csak az komplikálná a helyzetet. A focinak (lufinak, mindegy) van egy vastagsága -legyen ez akárhány milliárd fényév. Közelítőleg -síkra vetítve- 180 fokban időben mindent a múltban látnék. Ellenben az ellenkező irányban hasonlóan mindent a jövőben, mivel az ő már túl van a 13,8 milliárd fényéven. Ez az, amibe "belegabalyodtam" mert persze ez is a múlt, amit látok.
2015. júl. 29. 17:14
 17/32 A kérdező kommentje:

Aztán itt van a gyorsuló tágulás is, amit mostanában egyesek megkérdőjeleznek. Milyen gyors ez a tágulás, mekkora most a sebessége, mekkora a gyorsulás, változik-e, vagy állandó? Ha állandó és ismerjük a többi adatot is, mikor közelíjük meg a fénysebességet? És akkor mi lesz?


Mojjo

Sajnos régen nem használom az angolt, jó ideje nyugdíjas vagyok -érdemes lenne újra gyakorolnom, mert így egy-egy nehezebb cikk értelmezése órákba telik. Ráadásul ebben a témában még magyarul is sok a -számomra- nehezen értelmezhető.

2015. júl. 29. 17:29
 18/32 anonim ***** válasza:

@kérdező

Én arra gondoltam, hogy az ősrobbanás során létrejött egy többé-kevésbé homogén tér. Ennek a térnek minden pontja egyenletesen tágul egymástól. Tehát ha a feltételezett középpontra nézel vissza 13 mrd évvel ezelőttre, akkor nagyjából ugyanazt fogod látni, mint ha az univerzum közepén néznél egy pontot 13 mrd évvel ezelőttről. Tehát nem az lesz, hogy az egyik helyen őskáoszt látsz, a másikon meg azt a helyzetet, amiben a mi galaxisunk is lesz 13 mrd év múlva. Az, hogy mi mit látunk az másodlagos, nagyjából ugyanolyan folyamatok játszódhattak le egy időben az univerzum minden pontján. Tehát szerintem nem úgy kéne az egészet elképzelni, mintha egy puskaporos hordó felrobbant volna középen, ahol minél közelebbre érsz a robbantás helyszínéhez, annál nagyobb utóhatást tapasztalsz.


@Mojjo

Ezt így nagyjából értem. Én arra gondoltam, hogy miért nem lehet elhagyni az univerzumot elméleti szinten sem, miért nincsen határa a világnak.

2015. júl. 29. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 A kérdező kommentje:

Mojjo

Közben rágódom az angol linkeken, meg a mértékegységeken, s próbálom megértenim hogy hogy lehet az "észlelhető univerzum" 45,7 milliárd fényév.

Náspáng

Most nem találom a forást, de emlékezetem szerint a Hubble által felfedezett távoli képződményeket galaxis kezdeményeknek nevezték.

2015. júl. 29. 18:52
 20/32 A kérdező kommentje:

Mojjo

Ja igen, erre 12-ben adsz választ. Bár a (2 x 13,8) 27,6 millárd és a 45,7 között hatalmas a különbség...

2015. júl. 29. 18:57
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!