Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha közel fénysebességgel megy...

Ha közel fénysebességgel megy egy űrhajó, melynek van egy lámpája, a lámpa fénye milyen gyors lesz?

Figyelt kérdés

Mind az űrhajóhoz, az űrhajóban lévő emberekhez, mind egy a közelben álló emberhez képest. Ha jól tudom, akkor a sebességek összeadódnak, ha egy járművön utazik valami, és annak is van sebessége ugyanabba az irányba. Az űrhajós is közel fénysebességgel megy, mégis a lámpa fénye is fénysebességgel távolodik tőle? Akkor a fény majdnem 2x-es fénysebességgel haladna a logika szerint. Vagy ilyenkor a lámpa fénye nagyon lassúnak tűnne az űrhajós számára? És a külső szemlélő számára milyen gyors lenne a fény? Azt még értem, hogy a valóságban, számára fénysebeségű lenne.

Más. Ha két űrhajó közel fénysebességgel távolodik egymástól, akkor gyorsabban távolodnak egymástól a fénysebességnél. De nem azt mondják, hogy semmi sem mozoghat gyorsabban a fénynél egy szemlélő számára? Vagy a távolodás egymástól lehet gyorsabb? És milyen gyorsnak látná egymást két ilyen űrhajó, már ha látnák, érzékelnék egymást valahogy (esetleg kvantumkorrelációs üzenettel)?



#fénysebesség #relativitás-elmélet
2016. júl. 30. 17:51
❮❮ ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... ❯❯
 81/151 anonim ***** válasza:
100%
Tényleg, most már hetente van ez a kérdés valamilyen változatban. Dávid Gyula előadásait nézd meg a relativitásról a mcse-n, az tökéletesen érthető (csak nagyon hosszú).
2016. szept. 14. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 82/151 A kérdező kommentje:
Mojjo, megértettem a válaszokat. Pl. a többség folyamatosan nyomta azt a hülyeséget, hogy nem, a két űrhajó nem távolodhat egymástól fénysebesség fölött, én meg nem értettem, mert az isten sem akadályozhatja ezt meg, jelenleg is milliárdszor milliárdnyi test távolodik tőlünk fénysebesség fölött. Aztán valaki benyögte, hogy de, ez így van. Amúgy nem igyekeztetek túl érthetően elmagyarázni a dolgot. Azt is mondta szinte mindenki, hogy a fény fénysebességgel távolodik az űrhajótól, ami szintén képtelenség, éppen a relativitáselmélet miatt. Elképesztő ostobaság ilyet állítani.
2016. szept. 15. 00:33
 83/151 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, borzasztó dolgokat mondasz.

Ha ENNYIRE nem értesz hozzá, akkor miért mondasz véleményt?

Miért nem tanulsz?


"a két űrhajó nem távolodhat egymástól fénysebesség fölött, én meg nem értettem, mert az isten sem akadályozhatja ezt meg"

A következő a helyzet: HA egymáshoz közel vannak, akkor SEMMIKÉPPEN nem mehetnek fénysebességnél gyorsabban egymáshoz képest. Ezt mondja a relativitás elmélete.

Ha viszont NAGYON messze vannak egymástól (sok milliárd fényévre), akkor elvileg mehetnének, mivel tágul közöttük a tér - de ilyenkor meg nagyon nehéz megmondani, hogy milyen egymáshoz képest a sebességük. Sebességet igazán csak egy pontban lehet jól értelmezni: ahol éppen vagy.


"Azt is mondta szinte mindenki, hogy a fény fénysebességgel távolodik az űrhajótól"

Mert ők jól tudják. A fény MINDEN rendszerben PONTOSAN fénysebességgel mozog (vákuumban). Ez az egyik legfontosabb dolog a relativitás elméletében.


"ami szintén képtelenség, éppen a relativitáselmélet miatt. Elképesztő ostobaság ilyet állítani"

Nagyon-nagyon sokat kell még tanulnod, ha ezt meg szeretnéd érteni.

2016. szept. 15. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 84/151 Mojjo ***** válasza:
100%

@82: ha viszont érted, csak hülyeségnek/ostobaságnak titulálod a válaszokat, és te jobban tudod, akkor miért kérdeztél? Érdemes lenne körülnézned a neten. Ez itt a 21. század, egy pillanat alatt megteheted. Csak fel fog tűnni, hogy mindenhol azt írják, amit mi. Mellesleg azok közül, akik ezeket az ostobaságokat állították, mint pl, hogy a fény fénysebességgel távolodik az űrhajótól, az egyik kommentelő konkrétan fizikus, jómagam pedig szintén magam mögött tudok egynéhány félévet fizikus szakon, plusz egy más természettudományos diplomát. Nem azért, hogy hűde tekintélyelvűek legyünk, de azért vicces, hogy leostobáz minket valaki, akinek túl bonyolult egy olyan matematikai formula, amiben már megjelenik egy gyökvonás. No mindegy. Mondom, itt a net, ha tényleg érdekel a téma, nézz utána, a harmincadik oldal után, ami ugyanezt fogja írni, talán csak elgondolkozol, hogy jé, lehet mégsem írtak itt akkora hülyeségeket ;) Ha meg nem érdekel a téma, akkor tényleg nem értem, mit túráztattál itt minket.


Azon objektumok, amik jelenleg fénysebességnél gyorsabban távolodnak tőlünk, azok _nem_ a térben távolodnak ilyen sebességgel, hanem a tér nyúlik közöttünk. A tér tágulására pedig nem érvényes a fénysebesség, mint határsebesség.

2016. szept. 15. 04:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 85/151 A kérdező kommentje:
79-es válaszomban jól összefoglaltam, mi az igazság. Mellesleg ti folyamatosan nem írtátok le, kinek a szemszögéből akkora a sebesség, ami nem mindegy. Képtelenség, hogy fénysebességgel távolodjon egy gyors űrhajótól ahhoz képest a fény külső szemlélő számára, mert akkor 2-szeres fénysebességű lenne. Azt sem értem, mi akadályoz meg két ellentétes mozgású testet vagy valamit abban, hogy fénysebesség fölött távolodjanak, azaz egyenként elérjék a 0.5 fénysebességet, ez marhaság. Elfogadom, hogy az űrhajósok ilyen meg olyan dolgokat látnak, de ezeket nem. A többség ilyeneket válaszolt, de páran elég meggyőzően helyretették őket, akik pl. leírták, hogy kinek a szemszögéből írják. Ahogy a Föld mozog, pl. rengeteg fénysugár mozog vele ellentétesen, azaz távolodik tőle fénysebesség fölött.
2016. szept. 15. 07:13
 86/151 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező: akkor sajnos tudomásul kell venned, hogy a te szintedhez túl magas ez a téma.

Gyakorlatilag semmi sem igaz abból, amit most az utolsóban írtál.

Tényleg nézz utána - de tartok tőle, hogy egyszerűen képtelen vagy megérteni az erre vonatkozó cikkeket. Sem azt, amit mi írunk, sem mást.

2016. szept. 15. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 87/151 A kérdező kommentje:
Még mindig csak engem hülyéztek le, pedig én többet tudok, mit ti, és én normálisabban, precízebben próbálom elmagyarázni. A relativitáselmélet szerint lehet valamilyen test sebessége 0.5 fénysebesség fölötti, és nem lehet a fény sebessége majd 2-szeres fénysebesség. Elképesztő, hogy ennyit nem tudtok.
2016. szept. 15. 08:40
 88/151 anonim ***** válasza:
100%

Igen, ezt most jól mondtad - de a 85-ösben meg nagy butaságokat mondtál. Tartok tőle, hogy a kettő közti különbséget nem fogod megérteni soha.

Pl. a sebességeket NEM úgy kell összeadni, hogy v1+v2.

Ha két fél fénysebességet összeadsz, az kb. háromnegyed fénysebesség lesz.

Először ezt próbáld megérteni.

2016. szept. 15. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 89/151 A kérdező kommentje:
Ez szerintem marhaság. Nincs olyan fizikai törvény, amely lelassítana egy testet vagy mondjuk fénysugarat, csak mert tőle távolodik egy másik test vagy részecske. Tudtommal legalábbis nem ezt mondja ki a relativitáselmélet. Én eddig is ugyanazt írtam. Az is kizárt, hogy a fény 2-szeres fénysebességű legyen. Ehhez nem kell ismerni a relativitáselméletet, elég a józan paraszti ész is.
2016. szept. 15. 09:37
 90/151 Mojjo ***** válasza:
100%
No igen. A Dunning-Kruger klub első szabálya: NEM tudod, hogy a Dunning-Kruger klubhoz tartozol :D
2016. szept. 15. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!