Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha közel fénysebességgel megy...

Ha közel fénysebességgel megy egy űrhajó, melynek van egy lámpája, a lámpa fénye milyen gyors lesz?

Figyelt kérdés

Mind az űrhajóhoz, az űrhajóban lévő emberekhez, mind egy a közelben álló emberhez képest. Ha jól tudom, akkor a sebességek összeadódnak, ha egy járművön utazik valami, és annak is van sebessége ugyanabba az irányba. Az űrhajós is közel fénysebességgel megy, mégis a lámpa fénye is fénysebességgel távolodik tőle? Akkor a fény majdnem 2x-es fénysebességgel haladna a logika szerint. Vagy ilyenkor a lámpa fénye nagyon lassúnak tűnne az űrhajós számára? És a külső szemlélő számára milyen gyors lenne a fény? Azt még értem, hogy a valóságban, számára fénysebeségű lenne.

Más. Ha két űrhajó közel fénysebességgel távolodik egymástól, akkor gyorsabban távolodnak egymástól a fénysebességnél. De nem azt mondják, hogy semmi sem mozoghat gyorsabban a fénynél egy szemlélő számára? Vagy a távolodás egymástól lehet gyorsabb? És milyen gyorsnak látná egymást két ilyen űrhajó, már ha látnák, érzékelnék egymást valahogy (esetleg kvantumkorrelációs üzenettel)?



#fénysebesség #relativitás-elmélet
2016. júl. 30. 17:51
❮❮ ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... ❯❯
 61/151 A kérdező kommentje:
56-os is tévedett, kvantumösszefonódással a fénynél sokkal gyorsabban lehet "üzeneteket" küldeni, talán egyszer majd küldünk is. Eddig folyamatosan azt írták, hogy a fény ténylegesen is fénysebességgel távolodik az űrhajótól, ill. hogy két űrhajó nem távolodhat egymástól c-nél gyorsabban... De mindenki ért hozzá, csak én vagyok a hülye. Mondom, számomra ennél sokkal érthetőbb az, amit a kvantummechanikáról hallottam. Persze egyiket sem ismerem annyira, hisz nem vagyok fizikus.
2016. aug. 8. 20:10
 62/151 Mojjo ***** válasza:
88%

61: nem tévedtem. Kvantumösszefonódás segítségével még elméletben sem (!) lehet üzenetet küldeni. Sem most, sem a jövőben. Mivel ez elméletileg sem lehetséges, nemn azon múlik, hogy mennyit fejlődik a technika. Ha nagyon sok időm lesz, megpróbálom elmagyarázni a miérteket, de igazából, ha érdekelt volna, már úgyis utánanéztél volna magad, amikor az #56-os hsz-ben kijavítottalak, szóval valószínűleg feleslegesen írnék.


Nekem nincs szándékomban hülyének titulálni téged, csak arra akartam felhívni a figyelmedet, hogy egyértelműen nem értesz bizonyos kvantumjelenségeket, különben nem írnál ilyesmit az üzenetküldözgetésről. Itt az a gond, hogy azt hiszed, érted, pedig jól láthatóan nem. A specrelnél legalább tudod, hogy nem érted, ennyivel elörébb vagy.


És igen, jól értetted eddig, a fény _ténylegesen_ fénysebességgel távolodik az űrhajótól is, meg egy nyugvó megfigyelőtől is. Ugyanaz a fényjel. A lehető legténylegesebben. És ezt nem a specrel óta tudjuk. Már a 19. század elektrodinamikai elméletei megmutatták, hogy a fénysebességnek állandónak kell lennie minden megfigyelőhöz képest. Valamint kísérleti eredmények is megerősítették ezt a tényt. Szóval nem tudom, most mit értettél megint félre. Továbbra is ajánlom az Einstein által írt ismeretterjesztő könyv felkutatását antikvárokban, abban rendkívül szájbarágósan le van írva az egész, azzal együtt, hogy mi miből következik.

2016. aug. 8. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 63/151 anonim ***** válasza:
13%

Némely hozzászóló egyáltalán nem akar elvonatkoztatni arról amit einstein mondott, mert amit ő mondott az úgy van. Kérdezem én. Valóban?



Mert csak azt szajkózzátok a kérdezőtől, hogy miért ilyen buta amiért nem érti meg nem lehet össze adni a sebességeket. Kérdezem én MIért nem?

Nézzük: vegyük át alaposan. Mi a sebebsség? Egységnyi idő alatt megtett ÚT.

Tehát a fény sebessége vákuumban 300.000km/s megközelítőleg.

Tehát a kérdező elméletében ha két űrhajó tegyük fel elindul fénysebességgel egyik irányba, a másik másik irányba 1 másodpercig akkor hol lesznek 1 másodperc mulva? Azt akárhogy is mérem egymástól 600.000 km-re. milyen érdekes. Össze tudtam adni! Tehát szerintem megegyezhetünk hogy az egyik űrhajóhoz KÉPEST a másik sebessége kétszeres "c" volt, az induló álláshoz képest 1 "c" volt.

Honnan vettétek ezt, hogy nem lehet össze adni a sebességeket? Azért mert sok tanulmány meg filó azt mondja hogy nem? Érdekes én össze tudom adni.

2016. szept. 14. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/151 anonim ***** válasza:
75%

"Azt akárhogy is mérem egymástól 600.000 km-re"

Na, ITT tévedsz.

Ugyanis az egyik űrhajó szemszögéből az út megrövidül, és a másik NEM lesz ilyen messzire tőle, hanem sokkal közelebb. Úgy kb. 300.000 km-re.

Ez a relativitás. Nem az abszolutitás, ahogy te elképzelnéd. NINCSEN abszolút út és idő!

2016. szept. 14. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 65/151 anonim ***** válasza:
13%
Még egyszer, mert tényleg nem értem!? Tehát ha valami halad tegyük fel egy lézer fény jobbra majd egy másodperc múlva megmérem hol van, illetve a másikat is elindítom egy másodpercre, a másik irányához képest 180°kal ellentétesen akkor a kettő közt hány km lesz? Ne őrjítsetek már meg.
2016. szept. 14. 06:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 66/151 anonim ***** válasza:
75%

A TE szempontodból jól számolsz.

Azonban (most legyen űrhajó) a két távolodó űrhajós között RÖVIDÜL a távolság. Ezt nem vetted figyelembe.

Úgyhogy amit TE látsz, és amit ŐK látnak, az NEM UGYANAZ.

2016. szept. 14. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 67/151 Mojjo ***** válasza:
82%

And here we go again :)

Ugyanezt a kérdéskört már részletesen kitárgyaltuk itt, csak vissza kell olvasni.

2016. szept. 14. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 68/151 anonim ***** válasza:
13%
Vagyis a fény 0 km tesz meg? Komolyan nem értem :) De amúgy ezt ki mondta, hogy rövidül a távolság? Mert hiába olvasom a hozzászólásokban, nem értem meg akkor sem. Rövidül a távolság, igen de miért? Miaz hogy rövidül. Halad méghozzá piszok gyorsan szóval nincs itt. Ha 100.000km/h val megy egy rakéta akkor egy óra múlva 100.000km-re lesz.
2016. szept. 14. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 69/151 anonim ***** válasza:
13%

Kiegészítés:

Tehát az űrben halad egy rakéta 100 ezerrel. Az miért nem 100 ezer kilóméter megtett távolság?

2016. szept. 14. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 70/151 anonim ***** válasza:
27%

Mi lenne, ha visszaolvasnál?

Teljesen részletesen leírtuk már itt is.

De ha abszolút fogalmad sincs a relativitásról, akkor először tanuld meg az alapelveit.

2016. szept. 14. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!