Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha közel fénysebességgel megy...

Ha közel fénysebességgel megy egy űrhajó, melynek van egy lámpája, a lámpa fénye milyen gyors lesz?

Figyelt kérdés

Mind az űrhajóhoz, az űrhajóban lévő emberekhez, mind egy a közelben álló emberhez képest. Ha jól tudom, akkor a sebességek összeadódnak, ha egy járművön utazik valami, és annak is van sebessége ugyanabba az irányba. Az űrhajós is közel fénysebességgel megy, mégis a lámpa fénye is fénysebességgel távolodik tőle? Akkor a fény majdnem 2x-es fénysebességgel haladna a logika szerint. Vagy ilyenkor a lámpa fénye nagyon lassúnak tűnne az űrhajós számára? És a külső szemlélő számára milyen gyors lenne a fény? Azt még értem, hogy a valóságban, számára fénysebeségű lenne.

Más. Ha két űrhajó közel fénysebességgel távolodik egymástól, akkor gyorsabban távolodnak egymástól a fénysebességnél. De nem azt mondják, hogy semmi sem mozoghat gyorsabban a fénynél egy szemlélő számára? Vagy a távolodás egymástól lehet gyorsabb? És milyen gyorsnak látná egymást két ilyen űrhajó, már ha látnák, érzékelnék egymást valahogy (esetleg kvantumkorrelációs üzenettel)?



#fénysebesség #relativitás-elmélet
2016. júl. 30. 17:51
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... ❯❯
 71/151 anonim ***** válasza:
82%

Mindegyik kérdésre rendkívül rövid válasz adható, ezért teljesen érthetetlen az a hozzászólás-áradat, amit itt lehet olvasni.


1. A relativitáselmélet szerint a fény minden inerciarendszerben minden irányban ugyanakkora. Mivel egy egyenletesen haladó űrhajó is inerciarendszer, ezért tök mindegy, hogy mekkora a sebessége, mivel ez utóbbi úgyis csak egy viszonyszám, és annyiféle létezik belőle, amennyi viszonyítási rendszer. Mivel inerciarendszer, benne a fény a szokásos vákuumbeli fénysebességgel halad, és ugyanekkorával halad minden külső, inerciális megfigyelő számára is.


Ugyanis ez a relativitáselmélet egyik posztulátuma, hogy ez így van. Kb. az első oldalig kell elolvasni egy ilyen témájú tankönyvet, hogy kiderüljön.


2. A két egymástól távolodó űrhajó egymáshoz viszonyított sebessége nem lesz nagyobb a fénysebességnél. A relativisztikus sebességösszeadást kell alkalmazni.


3. Kvantum-korrelációval nem lehet üzenetet küldeni. A kvantum-nonlokalitás nem közvetít semmit, az csak egy korreláció összefonódott alrendszereken végzett mérések között, amit mindig csak UTÓLAG tudunk értelmezni.

2016. szept. 14. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 72/151 Mojjo ***** válasza:
82%

Még annyit hozzátennék a #71-eshez (ami egy jó összefoglaló, de már jópárszor, jópár féle módon leírtuk ugyanazt), hogy az abszolút egyidejűség, valamint a megfigyelőfüggetlen időtartamok fogalmait is el kell felejteni.


Megy százezerrel egy űrhajó, oké, de százezer mivel? Van annak mértékegysége is, pl m/s, km/h, km/s, akármi.. Mi jelenik meg ebben a mértékegységben? Idő.


Mondjuk nézünk egy űrhajót, megy jó gyorsan egy órán keresztül. Igen ám, de az űrhajósok szerint egyáltalán nem egy óra telt el, hanem csak (teszem azt) 40 perc. Na és innentől már borul az, hogy az út/idő dimenzióban mért sebességeket naiv egyszerűséggel kezelhessük.

2016. szept. 14. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/151 anonim ***** válasza:
84%

@Mojjo


A mértékegység megválasztása egy egészen más kérdés. Aki azt elhagyja, az legfeljebb pongyola, és nem tanulta meg rendesen a fizikát, mert örül, hogy túljut a számoláson, számszerűen leírja a végeredményt, azt csókolom.


De az, hogy az időtartamok relatívak, és az egyes rendszerek sajátideje eltér egymástól a téridőnek egy inherens tulajdonsága, a szubjektív pongyolság nélkül is.

2016. szept. 14. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/151 Mojjo ***** válasza:
100%
@73: szerintem félreértettél. Arra szerettem volna csupán rámutatni a mértékegységes eszmefuttatással, hogy a sebesség nem egy időtől független valami. Persze, hogy csupán pongyolaság ennek a lehagyása, nem is volt szándékomban a fórumtársat letolni ezért :)
2016. szept. 14. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 75/151 anonim ***** válasza:
16%
Tehát, ha állandóan 100km/órával haladok (mert mondjuk munkám során gyakran kell autóba ülni stb és hosszú távokat megtenni) akkor azzal valójába ugyan azt értem el, mintha gyalog mentem volna, mert számomra rövidült az idő -0.0000000034% százalékot. Nem értem. Még mindig. Értem hogy megfigyelő meg meg űrhajós most ettől vonatkoztassunk már el picit. Fénysebesség (vagy akármilyen nagy sebesség ami mondjuk megközelíti azt. Tehát megegyezünk kilóméterbe és másodpercbe. Itt ebbe az időbe és térbe. Halad egy foton vagy valami LED dióda fénye a világűrbe és elér egy pontot egy másodperc alatt megközelítőleg 300.000km-re lesz távol tűlünk.
2016. szept. 14. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 76/151 anonim ***** válasza:
0%
Még annyi kiegészítés azt elfelejtettem oda írni, hogy számomra ha rövidült az idő (mert gyakran autóba ültem) akkor azért nem spóroltam meg időt, mert nagy sebességgel legyőztem a távot, vagyis valamennyire gyorsabban öregedtem (mert körülöttem mindenki lassabb)
2016. szept. 14. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 77/151 anonim ***** válasza:
52%

Elnézést :D megint félre írtam. Tehát nem az idő rövidült le hanem a távolság.

Bocsi.

2016. szept. 14. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 78/151 anonim ***** válasza:
100%

Az idő és a távolság fogalmak külön abszolút értékeknek vett használata kezdetleges emberi megfigyeléseken alapuló tudás a Newtoni korszak előtt úgy hitték hogy van idő meg van tér és ezek a fogalmak egymástól független képződmények.


Te is függetlenül használod ezért nem érted . A helyzet az hogy a két fogalom egymást definiálja tehát az idő mindig saját ,a kérdés hogy kinek az ideje amit keresel .

Két test közül a gyorsabbnak lassabban jár az ideje ,ezt megfogalmazhatod úgy is hogy számára rövidebb lett az út .


Ez csupán matematika mivel a két fogalom közt egy arányosság van behelyettesíted a képletet és mondjuk azt mondod az idő állandó neked de ezért cserébe az út megrövidült . Vagy a külvilágon nézed és azt mondod az út nem rövidült meg hiszen ilyet nem is láthatsz de ezért cserébe azt számolod hogy a száguldónak lassabban járt az órája. Ez azért van mert a két fogalom egymást definiálja és teljesen hibás az a hétköznapi használat amilyen értelemben az időre vagy a térre (kiterjedés) gondolunk.

2016. szept. 14. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 79/151 A kérdező kommentje:

Nekem az jött le a válaszokból (bár 90%-ban megvezetőek), hogy az űrhajóból kibocsájtott fény fénysebességgel megy a külső szemlélő számára, tehát csak kicsivel távolodik a gyors űrhajótól. Az űrhajós számára viszont szintén fénysebességgel megy, távolodik a fény, mivel az idő ott lelassul vagy ilyesmi, bár ezt nehéz elképzelni és egyáltalán nem tűnik logikusnak. Az űrhajós tkp. hazugságot lát ekkor.

A két űrhajó pedig fénysebesség fölött távolodik egymástól a külső szemlélő szempontjából, a két sebességet össze lehet adni, viszont itt is az űrhajósok máshogy látják, fénysebesség alatti távolodást látnak. (Bár nem tudom, hogy láthatnak bármit is, ha semmilyen módon nem érzékelhetik a másik űrhajót, mivel a leggyorsabb sebességnél is gyorsabban távolodnak egymástól.)

2016. szept. 14. 22:53
 80/151 Mojjo ***** válasza:
100%
@79: akkor ess neki újra a válaszoknak, mert abszolút nem értetted meg őket. Sőt, úgy tűnik, még nagyobb a katyvasz a fejedben erről az egészről, mint az elején.
2016. szept. 14. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!