Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha közel fénysebességgel megy...

Ha közel fénysebességgel megy egy űrhajó, melynek van egy lámpája, a lámpa fénye milyen gyors lesz?

Figyelt kérdés

Mind az űrhajóhoz, az űrhajóban lévő emberekhez, mind egy a közelben álló emberhez képest. Ha jól tudom, akkor a sebességek összeadódnak, ha egy járművön utazik valami, és annak is van sebessége ugyanabba az irányba. Az űrhajós is közel fénysebességgel megy, mégis a lámpa fénye is fénysebességgel távolodik tőle? Akkor a fény majdnem 2x-es fénysebességgel haladna a logika szerint. Vagy ilyenkor a lámpa fénye nagyon lassúnak tűnne az űrhajós számára? És a külső szemlélő számára milyen gyors lenne a fény? Azt még értem, hogy a valóságban, számára fénysebeségű lenne.

Más. Ha két űrhajó közel fénysebességgel távolodik egymástól, akkor gyorsabban távolodnak egymástól a fénysebességnél. De nem azt mondják, hogy semmi sem mozoghat gyorsabban a fénynél egy szemlélő számára? Vagy a távolodás egymástól lehet gyorsabb? És milyen gyorsnak látná egymást két ilyen űrhajó, már ha látnák, érzékelnék egymást valahogy (esetleg kvantumkorrelációs üzenettel)?



#fénysebesség #relativitás-elmélet
2016. júl. 30. 17:51
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 41/151 anonim ***** válasza:
75%
Most azon gondolkozom írjak-e egy több oldalas pdf-et elmagyarázni ezt az egészet vagy veszett ügy..
2016. aug. 3. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/151 Mojjo ***** válasza:
86%
@41: hát, nem tudjuk meg, ha nem vágsz bele :) És amúgy is, ha a kérdezőnek esetleg nem is segítene, lehet lenne n+1 ember, akinek igen. Na meg, ha bármikor újra feljön a téma, neked már lenne egy kész anyagod róla. Szóval szerintem vágj bele! :)
2016. aug. 3. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/151 anonim ***** válasza:
75%
Inkább htm-ben írd meg... ha már az interneten vagyunk.
2016. aug. 4. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/151 A kérdező kommentje:
Nekem segíthetne, ha valaki értelmesen, részletesen elmagyarázná, hogy pl. lelassul az idő a résztvevők számára, vagy ilyesmi. Mondjuk nem is tudom pontosan, mit mond az elmélet. És még mindig lövésem sincs, hogy a fenébe mehet a fény egyszerre c-vel és 2 c-vel (hisz c-vel távolodik egy c-vel menő járműtől), és távolodhat két foton vagy űrhajó egymástól egyszerre több, mint c-vel, és kevesebb, mint c-vel. És mi van, ha ezek mondjuk túl messze vannak egymástól, akár olyan messze, amit a fénysebesség sosem kapcsol össze.
2016. aug. 4. 06:21
 45/151 anonim ***** válasza:
75%

"hogy a fenébe mehet a fény egyszerre c-vel és 2 c-vel (hisz c-vel távolodik egy c-vel menő járműtől)"

Pedig már elmondtam: MINDENKI csak egy adott sebességet lát. Csakhogy ezt NEM úgy kell kiszámolni, hogy v=v1+v2.

Egyébként szerintem buta a kérdésed, mert ilyen alapon azt is kérdezhetnéd, hogy ha a biciklista megy 20km/ó-val, a busz meg 50-nel, akkor hogy láthatja azt a biciklista, hogy a busz csak 30-cal megy hozzá képest?


"És mi van, ha ezek mondjuk túl messze vannak egymástól, akár olyan messze, amit a fénysebesség sosem kapcsol össze."

Ilyenkor vöröseltolódás is van, vagyis a fény hullámhossza útközben megnyúlik - de ehhez nagyon nagy távolság kell.

48 milliárd fényév távolságban a fényhullám már annyira megnyúlik, hogy egyenes lesz belőle, vagyis eltűnik.

2016. aug. 4. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/151 A kérdező kommentje:
A buszos példa egyszerű, a másik nem. Amúgy elvileg már egy 1 km/h-s sebességű tárgyhoz képest is csak c-1 km/h-val haladhatna a fény a logika szerint. Azt még értem, hogy nem c+1-el halad, ha az a tárgy adta ki a fényt, azt nem, hogy hogy lehet c a fény sebessége, és egyben c-vel nagyobb, mint a tárgyé.
2016. aug. 4. 09:50
 47/151 anonim ***** válasza:
75%

Úgy, hogy mindenki különböző sebességet lát.

Megnézi az egyik tárgyat: v1.

Megnézi a másikat: v2.

Megnézi a fényt: c.


Ugyanígy másvalaki is megnézi ezeket a tárgyakat, és azt kapja, hogy v3, v4 és c.

Azt pedig, hogy a v1-ből hogyan lesz v3, a képletek mondják meg.

2016. aug. 4. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/151 anonim ***** válasza:
62%
Ezt a logikát ne akard a ráhúzni a fényre.
2016. aug. 4. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/151 anonim ***** válasza:
75%

#42


Rendben, akkor megpróbálok összehozni valamit, igyekszem érthetően elmagyarázni :)

2016. aug. 4. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/151 Mojjo ***** válasza:
18%

@45:


"Ilyenkor vöröseltolódás is van, vagyis a fény hullámhossza útközben megnyúlik - de ehhez nagyon nagy távolság kell.

48 milliárd fényév távolságban a fényhullám már annyira megnyúlik, hogy egyenes lesz belőle, vagyis eltűnik."


Ehh? Te meg miről beszélsz? Eleve, mi ez a megnyúlás? A világegyetem tágulása miatti kozmológiai vöröseltolódásról beszélsz? Mert annak semmi, de a világon semmi köze a speciális relativitáselmélethez, a sebességek specrel szerinti összeadásához, a fénysebesség állandóságához, semmihez. Ráadádul atyaég, dehogy lesz egyenes, és dehogy tűnik el, ezt egyáltalán honnan szedted? Ahhoz az kéne, hogy a hullámhossz végtelen nagyra nyúljon - nem meglepő módon ez soha nem fog megtörténni. Nem értem, pedig te teljesen jó válaszokat szoktál adni...

2016. aug. 4. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!