Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A határozatlansági elv a...

A határozatlansági elv a kvantummechanikában belezavar annyira a kauzalitásba, hogy elmondhassuk, hogy szabad akaratunk van?

Figyelt kérdés
Mert ha a kauzalitás mindenre vonatkozik, akkor minden egyes gondolatunk, aprócska cselekedetünk is visszavezethető rajtunk kívülálló okokra, majd az ősrobbanásra. A kvantummechnanika szerint azonban a határozatlansági elv értelmében bizonyos részecskeszintű folyamatok múltja, és kimenetele nem határozható pontosan meg. Ennek van akkora hatása a mi szintünkön, hogy valamennyire azért szabad akaratunk legyen? Vagy semmilyen befolyásunk nincs ezekre a folyamatokra, és így hiába nem általános érvényű az ok-okozati összefüggés, az akaratunk ezeknek a határozatlan részecskefizikai történéseknek is alárendelődik?

2017. máj. 10. 11:19
1 2 3
 11/30 dq ***** válasza:
47%

#8:


Nem kell ennyire lemenni. Makroszinten is befolyásolható az agyműködés.


Legegyszerűbb/látványosabb példa a részegség. Ha alkoholt iszol, akkor máshogy (sehogy sem) működik az agyad. (de csillió más, hasonló példa van)


Szóval a makro hatások befolyásolják a döntéseidet, sőt, a döntési mechanizmusod is. Nem egy szuperintelligens szellem vagy, abszolút erkölccsel felruházva, állapotok nélkül; hanem egy darab ideggóc a fejedben, küldözgeti a jeleit ide-oda.

2017. máj. 10. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 Wadmalac ***** válasza:
100%

Hm, lehet, hogy én félreértelmeztem, én a "szabad akarat" alatt semmiképpen sem az emberi agyműködést értettem, hanem általánosabban, a jelenségek kimeneteleit.

Az agyműködés kaotikus elemeihez tényleg nem kell kvantumszintre menni. Elég az hozzá, hogy az agyi idegi impulzusok félig-meddig analógok, időben nem szigorúan szinkronizáltak, ismétlődés esetén az okra épülő okozat is változhat.

Ha ehhez még hozzáadjuk a neuronok véletlenszerűen kaotikus kapcsolódásait, akkor szerintem makroszinten nem is kell az agynál kevésbé determinisztikus működésű dolgot keresni.

2017. máj. 10. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/30 Mojjo ***** válasza:
100%
@12: a kaotikus rendszer nem jelent egyet a nem determinisztikussal. A kaotikus is lehet maximálisan determinisztikus, csak épp mi a gyakorlatban nem tudjuk megjósolni a viselkedését, mert nem tudunk minden kezdeti feltételt végtelen pontosan.
2017. máj. 10. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/30 anonim ***** válasza:

"az agyi idegi impulzusok félig-meddig analógok, időben nem szigorúan szinkronizáltak, ismétlődés esetén az okra épülő okozat is változhat.

Ha ehhez még hozzáadjuk a neuronok véletlenszerűen kaotikus kapcsolódásait"

Az agy felépítése olyan, hogy ezeket igyekszik kiküszöbölni, szóval sokkal inkább determinisztikus, mint az a működési elvéből következne.

2017. máj. 10. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 dq ***** válasza:

Lol dehogy igyekszik.


Egy zaj, szag, szín, akármi teljesen felborítja az egészet.


Általában tök random módon mûködik, a legminimálisabb hibaellenõrzés nélkül. (viszont hatalmas hibatûréssel. Akkor is tudsz 'valamit' beszélni, ha hiányzik a fél agyad, csak nem lesz értelme)

2017. máj. 10. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 Wadmalac ***** válasza:

"@12: a kaotikus rendszer nem jelent egyet a nem determinisztikussal."

Nem is állítottam. Ez csak hab a tortán az agy működésében.


Az agy működése nem determinisztikus, csupán a működési mód törekszik arra, hogy az agy tulajdonosának minimum látszólag determinisztikus végeredményt nyújtson. Több-kevesebb sikerrel. Az agy mindennek értelmet próbál adni, hogy ne dilizzünk bele a káoszba. De attól még a működése NEM determinisztikus.

Nem csak az agysejtek és szinapszisok nagy darabszáma a tökéletes szimulált agymodell akadálya.

2017. máj. 10. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 A kérdező kommentje:
#16: Hogy lehet valami makroszinten nem determinisztikus? Ez nem fizikai ellentmondás?
2017. máj. 10. 13:55
 18/30 dq ***** válasza:

Igen és nem. Attól függ, hogy mit értünk makroszint alatt.

Ha a makroszinti törvények alatt Newton törvényeit értjük, akkor determinisztikus, determinált.


Ha azt értjük alatta, hogy "Newton törvényei nagy valószínûséggel", akkor nem lehet determinisztikus, hiszen a mikroszint nem az.

2017. máj. 10. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/30 Mojjo ***** válasza:
@16: ok, akkor félreértettelek. Mindenesetre triviálisnak veszel egy állítást (az agy működése nem determinisztikus), ami nemhogy csak nem ilyen triviális, de a legjobb tudomásom szerint soha senkinek nem sikerült még ezt konkrétan bebizonyítani. A legjobb esetben is csak sejtjük, hogy így van. De ha van erre vonatkozóan anyagod, ami szerint sikerült bizonyítani, szerintem érdemes ide bedobni.
2017. máj. 10. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 A kérdező kommentje:
Úgy látom, érdekes, értelmes vita van kialakulóban. Csak biztatni tudok mindenkit az itteni folytatására, nagyon érdekelnek az érvek, és a végkimenetel is.
2017. máj. 10. 14:20
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!